Na oceanie zobaczył coś niesamowitego. Wieloryb unosił się płetwą do góry

Mężczyzna pływający kajakiem u wybrzeży Australii natknął się na niesamowity widok. Nagle zobaczył na horyzoncie ogromnego wieloryba, który wydawał się stać nieruchomo w wodzie z tylną płetwą uniesioną do góry ponad taflę wody. Jeszcze większe zdziwienie spotkało kajakarza gdy zanurzył kamerę pod wodą i nagrał to, co robiło zwierzę.

Kajakarz, który pływał u wybrzeży Australii zauważył niesamowity widok. W wodzie nieruchomo unosił się olbrzymi wieloryb, a nad taflą oceanu unosiła się jego tylna płetwa
Kajakarz, który pływał u wybrzeży Australii zauważył niesamowity widok. W wodzie nieruchomo unosił się olbrzymi wieloryb, a nad taflą oceanu unosiła się jego tylna płetwa123rf/YouTube/YBS Youngbloods123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Moje serce strasznie szybko teraz bije" - zaczyna swoje nagranie Brodie Moss, Australijczyk, który prowadzi firmę specjalizującą się w wycieczkach kajakowych po oceanie. "Wydaje mi się, że to tylna płetwa wieloryba. Po prostu się tu zjawił, uniósł tylną część swojego ciała i wygląda na to, że nigdzie się stąd nie ruszy" - mówi na wideo mężczyzna.

Australia. Kajakarz zobaczył humbaka stojącego pionowo w wodzie

Wieloryb, którego uchwycił na nagraniu Australijczyk to długopłetwiec oceaniczny, znany także jako humbak. Zwierzę zatrzymało się w wodzie i dryfowało nieruchomo z tylną płetwą uniesioną nad wodą. Ssaki te mogą osiągać 17 metrów długości i wagę 45 ton. Zwierzęta te słyną ze swoich charakterystycznych "pieśni". Zdarza się, że niektóre osobniki opływają pół świata, aby odbyć gody.

Gdy kajakarz podpłynął do wieloryba, okazało się, że obok dorosłego zwierzęcia pływa jeszcze jeden, mniejszy humbak. "Ten mały dzieciak po prostu pływa wokół niego. Co do cholery?!" - wykrzyknął Brodie Moss.

Australijczyk, zaciekawiony tym, dlaczego wieloryb stoi nieruchomo w wodzie z płetwą uniesioną ku górze, postanowił podpłynąć do zwierzęcia jak najbliżej się dało. Spotkanie nagrywał kilkoma kamerami, m.in. z drona oraz kamerą sportową, którą trzymał w dłoni.

W pewnym momencie mężczyzna zdecydował się włożyć jedną z kamer pod wodę, aby sprawdzić, dlaczego humbak zachowuje się w ten sposób. Na nagraniu możemy zobaczyć jak młody osobnik zanurkował pod wodę i zbliżył się do głowy dorosłego wieloryba, który prawdopodobnie jest jego matką.

Mężczyzna nie mógł uwierzyć własnym oczom. "To najdziwniejsza rzecz na świecie" - skomentował swoją przygodę
Mężczyzna nie mógł uwierzyć własnym oczom. "To najdziwniejsza rzecz na świecie" - skomentował swoją przygodę123rf/YouTube/YBS Youngbloods123RF/PICSEL

"To najdziwniejsza rzecz na świecie"

"To najdziwniejsza rzecz na świecie, człowieku" - cały czas dziwił się Brodie Moss, głośno zastanawiając się, dlaczego humbaki zachowują się w ten sposób. Nie on jeden. Naukowcy od lat badają to zachowanie wielorybów i, choć pojawiło się wiele teorii na ten temat, nie ma jednego wytłumaczenia dlaczego wieloryby stają w wodzie płetwą do góry.

Przede wszystkim zachowanie to bardzo rzadko udaje się zaobserwować, więc można powiedzieć, że Australijczyk miał duże szczęście. Ci badacze, którzy mieli okazję z bliska przyjrzeć się stojącym w wodzie wielorybom, wskazują, że może chodzić np. o karmienie w ten sposób młodych. To by tłumaczyło, dlaczego Brodie Moss widział ze swojego kajaka właśnie matkę z dzieckiem.

Na przestrzeni lat zaobserwowano jednak również samce wielorybów, które unosiły tylne płetwy do góry niczym żagiel. Co ciekawe, ssaki nie są wtedy całkowicie nieruchome, ale wykonują bardzo powolne ruchy wokół własnej osi.

Inna teoria mówi o tym, że pionowe stawanie "do góry nogami" w wodzie jest dla wielorybów po prostu sposobem na odpoczynek. Humbaki potrafią spać zarówno w pozycji horyzontalnej, jak i pionowo. Jeszcze inna hipoteza głosi, że wystawianie tylnej płetwy nad wodę to sposób wodnych olbrzymów na ochłodzenie. Jednak żadna z tych teorii nie jest jeszcze w stu procentach potwierdzona.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas