Algi

Środa, 6 września 2023 (10:26) Aktualizacja Czwartek, 7 września 2023 (08:01)
Algi, inaczej nazywane też glonami (łac. Algae) to grupa organizmów, znanych również jako glony, które występują zarówno w środowiskach wodnych, jak i lądowych. Są to samożywne organizmy o różnorodnych gatunkach i formach. Algi mają wartość odżywczą, są też wykorzystywane w kosmetologii.
Algi Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Zakwit glonów Noctiluca scintillans widziany z kosmosu. /materiały prasowe

Algi - najważniejsze informacje

 • Królestwo:

  rośliny

Algi (glony) - występowanie i środowisko

Algi (glony) można spotkać w różnych strefach klimatycznych. Część z nich jest składnikiem planktonu w oceanach, morzach, a także w zbiornikach śródlądowych. Istnieją algi, które żyją na powierzchni osadów dennych zbiorników wodnych oraz na innych nawierzchniach, np. na kamieniach czy roślinach.

Część glonów może przetrwać poza zbiornikami wodnymi. Muszą mieć jednak zapewnioną odpowiednią wilgotność. Dlatego można je spotkać na mokrej glebie, pniach drzew, kamieniach, lodzie, śniegu, a nawet na ścianach w domu.

Algi (glony) - morfologia i anatomia

Glony mogą być organizmami jedno- lub wielokomórkowymi. 
 • Algi nie mają kwiatów, korzeni, liści ani łodyg. Nie mają cech charakterystycznych dla roślin. 
 • Glony mogą mieć mikroskopijną wielkość lub przybrać formę bardzo obszernych plech. Duże okazy zazwyczaj "zakotwiczają się" w podłożu specjalnymi chwytnikami.
 • Większość glonów jest autotroficzna. Podstawowym barwnikiem fotosyntetycznym tych organizmów jest chlorofil. 
 • Glony roślinne mają chloroplasty otoczone dwiema błonami śródplazmatycznymi. Ich materiałem zapasowym jest skrobia. Chloroplasty roślinne powstały w wyniku endosymbiozy z sinicą.
 • Glony z grupy protestów mogą przeprowadzać fotosyntezę dzięki symbiozie z jednokomórkowymi glonami roślinnymi. Mają potrójną lub poczwórną błonę wokół chloroplastu. W rzeczywistości jest to uwsteczniony organizm endosymbiotyczny, który przebywa wewnątrz protesty.
 • Glony mogą się rozmnażać na wiele różnorodnych sposobów, np. przez fragmentację plechy, podział komórki czy wytwarzanie zarodników. 

Algi (glony) - popularne odmiany

Glony można podzielić ze względu np. na kolory. Wyróżnia się algi:
 • czerwone — najpopularniejsze to krasnorosty. Wytwarzają kępy włosków, które wyglądają niczym małe pędzelki. Mogą porastać całe szyby, urządzenia, a nawet zwierzęta. Pojawiają się, gdy np. w akwarium woda nie jest wystarczająco filtrowania czy zbyt często wymieniana. Występują także, gdy pH w zbiorniku jest wyższe niż 7,5; 

 • zielone, czyli zielenice — najczęściej spotyka się organizmy jednokomórkowe. Tworzą kolonie. Są widoczne jako zielone punkty na częściach roślin. Bardzo trudno jest je usunąć mechanicznie. Ich obecność to informacja o potrzebne stabilizacji wody w zbiorniku wodnym. Najczęściej są spotykane akwariach;

 • brązowe, np. brunatnice — tworzą włoski i mają postać nalotu. Mogą okrywać rośliny, szyby, a nawet urządzenia. Powstają zazwyczaj w miejscach, do których nie dociera zbyt dużo światła. Brunatnice są miękkie w dotyku i można je łatwo zetrzeć np. szmatką.

Ochrona i zagrożenia dla glonów

Glony nie są zagrożone wyginięciem i nie podejmuje się żadnych kroków w celu ich ochrony. Organizmy bardzo szybko się rozmnażają, dlatego nie ma problemów z ich brakiem. Jednak istnieją czynniki, które mogą zagrozić ich występowaniu w danym środowisku. Są to np.:
 • zmiana pH — glony nie lubią niskiego pH. Dlatego jeśli w basenie jest wysokie pH, wkłada się do wody worki z kwaśnym torfem, który szybko obniża odczyn wody i jednocześnie zabija niepożądane organizmy;

 • brak równowagi między ilością światła, węgla i nawozów — niewłaściwe proporcje w składnikach w wodzie np. w akwarium, mogą przyczynić się do rozwoju glonów na szkle. Aby się ich pozbyć, należy zadbać o przywrócenie odpowiednich stężeń pierwiastków;

 • światło UV-C — glony potrzebują światła do przeprowadzania fotosyntezy. Jednak musi pochodzić ono ze słońca. Wyeksponowanie organizmów na działanie lampy UV-C wywołuje ich śmierć. Zapobiega także dalszemu rozmnażaniu się glonów.

Ciekawostki o glonach

 • Ile glonów jest na świecie?
Odkryto ok. 30 tysięcy gatunków glonów na świecie. Połowa z nich przebywa w słodkich wodach. 
 • Czy glony to zwierzęta czy rośliny?
Glony są organizmami samożywnymi. Nie mają kwiatów ani korzeni, lecz mimo to są uznawane za rośliny. 
 • Czy glony potrafią pływać?
Glony zwykle się unoszą w toni wodnej, poddając się ruchom wody. Mogą jednak być przytwierdzone do dna, a także do roślin czy zwierząt. 
 • Skąd się biorą glony w wodzie?
Pojawienie się glonów w wodzie np. w akwarium, może świadczyć o zbyt wysokim pH. Algi w basenie świadczą o tym, że woda jest słabo filtrowana, a poziom chloru zbyt niski. Glony mogą także wystąpić w płytkich zbiornikach, gdzie do dna dociera dużo słońca.
 • Co rozpuszcza glony?
Aby usunąć glony, można obniżyć pH wody poniżej 6. Można to zrobić np. za pomocą kwasu siarkowego 37%. 
 • Czy glony są szkodliwe dla zdrowia?
Większość niebiesko-zielonych wykwitów nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Jednak niektóre gatunki mogą wytwarzać toksyny, które mogą źle wpływać na samopoczucie. 
 • Czy złote algi to glony?
Złote algi to nazwa glonów z rodzaju Prymnesium. Są organizmami jednokomórkowymi, które mają chloroplasty w kolorze żółtym, oliwkowym, złotym lub brązowym. Stąd też wzięła się nazwa tych alg. Są trudne do zidentyfikowania przed tym jak zakwitną. 
 • Czy ryby jedzą glony?
Glony są zjadane np. przez Otocinclusa. To ryba, której przysmakiem są algi. Dlatego też chętnie sięgają po nią akwaryści. Umieszczona w akwarium pomaga utrzymać wodę w dobrym stanie. 

Temat Algi znajdziesz również w serwisie:

Algi - Wiadomości

Algi - Wideo