Te koty są wyjątkowo inteligentne. Lista najmądrzejszych ras kotów
Oprac.: Natalia Charkiewicz
To, że koty są inteligentne, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Mimo że są tajemnicze, a ich zachowanie często jest uważane za nielogiczne lub śmieszne, to ich mądrość nie podlega żadnej dyskusji. Naukowcy przeanalizowali rasy kotów i stworzyli listę tych najinteligentniejszych.
Od lat toczy się też dyskusja na temat tego, który gatunek jest mądrzejszy - psy czy koty? Jak już wspominaliśmy na łamach Interii, naukowcom udało się dowieść, że koty są lepsze w samodzielnym rozwiązywaniu zagadek. W odróżnieniu od psów, które dużo wcześniej prosiły o pomoc swoich właścicieli. Felis catus doskonale potrafi także odnaleźć się w terenie. W jednym z badań wypuszczono 37 kotów w zupełnie obcym mieście. Wszystkim udało się wrócić do domu w ciągu jednego dnia.
Maine Coon z USA na topie
Wśród zestawień najinteligentniejszych ras kotów ten plasuje się zawsze w pierwszej trójce. Jest to popularny Maine Coon - znany od ponad 100 lat, co czyni go jedną z najstarszych naturalnych ras kota. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od amerykańskiego stanu Maine. Te koty wyróżniają się odwagą, zręcznością i dużą niezależnością oraz grubym futrem, które pierwotnie miało za zadanie chronić je przed surowym północnym klimatem.
Maine Coon’y lubią przebywać z domownikami i bardzo przywiązują się do właścicieli. Zazwyczaj nie sprzeciwiają się moczeniu łap i kąpielom. Szybko uczą się podstawowych sztuczek i poleceń. Tolerują inne zwierzęta, zarówno koty, jak i psy.
Koty Maine Coon są bardzo inteligentne i szybko przyswajają nowe rzeczy. Często zaskakują błyskotliwością w rozwiązywaniu kocich problemów. Z łatwością używają łapek do przysuwania sobie jedzenia.
Orientalny kot bengalski
Kolejnym kotem, który jest uważany za jednego z najinteligentniejszych to eleganckie zwierzę o nieoczywistej prezencji - kot bengalski. Cętkowana i błyszcząca sierść sprawia, że ubarwieniem przypomina małego lamparta. Jak już informowaliśmy kot bengalski to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku. Zalicza się do grupy kotów orientalnych. Powstała w Stanach Zjednoczonych z połączenia kota domowego i dzikiego bengalskiego kota lamparciego. Do puli genowej wprowadzono również przedstawicieli innych ras — amerykańskie koty krótkowłose, koty egipskie mau oraz koty abisyńskie.
Kot bengalski to zwierzę o bardzo energicznym charakterze, w każdym momencie gotowe do zabaw i silnie przywiązujące się do człowieka. Wyśmienicie czuje się w towarzystwie ludzi, a szczególnie dobrze dogaduje się z dziećmi. Dobrze znosi obecność innych zwierząt. Wyróżnia się wyjątkową inteligencją i szybko przyswaja nowe rzeczy.
Co ciekawe, może nauczyć się aportowania czy reagowania na imię. Od większości kotów odróżnia go zamiłowanie do kąpieli i pływania. Potrafi wydawać dość specyficzne dźwięki, które przypominają nieco gaworzenie niemowlaka. Długotrwałe przebywanie w samotności często sprawia, że staje się zdystansowany, nieufny i płochliwy.
Syjamski
Inną, bardzo inteligentną rasą kota, jest słynny kot syjamski. Umaszczenie jest ich wizytówką - wyróżniony ciemną sierścią są pyszczek, ogon i długie łapy. Jest to kot pochodzący z odległej Tajlandii. Pierwsze wzmianki na ich temat datuje się na XVI wiek. Uznaje się, że w przeszłości mieszkały w pałacach, w których były ulubieńcami mieszkańców dworu.
Koty syjamskie są bardzo aktywne, energiczne i ciekawskie. Mocno przywiązują się do właściciela i źle znoszą jego długotrwałą nieobecność. Domagają się uwagi poprzez wydawanie różnych dźwięków. Chętnie spędzają czas na rozmaitych aktywnościach. Z dużym zaangażowaniem biorą udział w codziennych obowiązkach domowych. Oprócz tego uwielbiają biegać, skakać po wysokich półkach i ganiać za zdobyczą. Warto zapewnić im dużo miejsca do zabawy. Najlepiej czują się w towarzystwie ludzi. Dobrze znoszą obecność obcych osób. Tolerują też inne zwierzęta, w tym psy czy koty.
Syjamy są długowieczne. Potrafią dożyć nawet 20 lat!
Starożytny kot
Kot abisyński jest uważany za jedną z najinteligentniejszych ras. To bardzo stara rasa, wywodząca się dalekich z wybrzeży Oceanu Indyjskiego i Azji Południowo-Wschodniej. Mają ciekawe umaszczenie, które zawdzięczają genowi agouti. Pigment włosa rozkłada się nierównomiernie, w związku z czym każdy włos ma kilka prążków. Sierść ma koloru jasnobrązowego lub miedzianego.
Wszelkiego zabawy ruchowe i łowieckie oraz kocie łamigłówki rozwijają wielki potencjał kota abisyńskiego. Rozwiązywanie różnych logicznych problemów to dla niego idealna forma zabawy. Jest bardzo towarzyski, dogaduje się także z innymi zwierzętami. Chętnie aportuje oraz szybko uczy się chodzić w szelkach lub na smyczy.