Reklama

Psy czy koty – kto jest lepszy? Odpowiedź może być zaskakująca

Od wieków właściciele i miłośnicy czworonogów zdają się toczyć między sobą bezustanną dyskusję: kto jest mądrzejszy – psy czy koty? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ wszystko zależy od tego, jak definiujemy „mądrość” u zwierząt. Zatem czy lepsze są koty, czy psy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę jak najwięcej informacji. Choć możliwe, że jeden z tych gatunków może mieć niewielką przewagę…

Kto jest mądrzejszy - psy czy koty? Brian Hare, naukowiec zajmujący się badaniami nad możliwościami poznawczymi psów odpowiedział na to pytanie w niezwykle obrazowy i dający do myślenia sposób. "Rozważanie, który gatunek jest mądrzejszy to jak pytać, czy młotek jest lepszym narzędziem od śrubokrętu. Każde z nich jest stworzone w innym celu, więc oczywiście zależy to od problemu, który chcemy rozwiązać" - powiedział badacz.

Mimo tego często jednak możemy spotkać się z opinią, że to koty są mądrzejsze od psów. Ale naukowcy nie potwierdzają tej tezy. W ogromnym skrócie: nie ma dowodów na to, że któryś z tych gatunków jest mądrzejszy czy bardziej inteligentny od drugiego.

Reklama

Zobacz także: Koty mają zakaz wychodzenia. Wszystko przez jednego ptaka

Psy mają większe mózgi i więcej neuronów

To o tyle dziwne, że, przynajmniej na papierze, psy powinny być teoretycznie mądrzejsze od kotów. Wskazują na to ich  cechy biologiczne: mózgi psów ważą więcej niż kotów w porównaniu do ich ogólnej masy, a kora mózgowa psów ma także więcej neuronów.

Szacuje się, że mózg kotów stanowi zaledwie 0,9 proc. masy ciała tych zwierząt. Psy pod tym względem plasują się nieco lepiej, bo wskaźnik ten w ich przypadku to 1,2 proc. Dla porównania - w przypadku ludzi mózg odpowiada za około 2 proc. całkowitej masy ciała.

Naukowcy wyliczyli także, że w korze mózgowej psów jest aż dwukrotnie więcej neuronów niż w przypadku kotów. Prosta matematyka podpowiada zatem, że koledzy i koleżanki Reksia powinni być co najmniej dwa razy mądrzejsi niż przyjaciele i przyjaciółki Filemona. Ale nie jest to takie proste. Co prawda w naturze najwięcej neuronów w mózgu ma człowiek (około 16 milionów), to według naukowców sam rozmiar tego organu nie przekłada się na inteligencję.

Koty to zwierzęta do zadań specjalnych

Osoby, które zajmują się badaniem zdolności poznawczych psów i kotów nie dowiodły do tej pory, że któryś z tych gatunków ma znaczną przewagę nad drugim. Tak naprawdę to z każdym kolejnym badaniem pojedynek ten staje się coraz bardziej wyrównany.

Z jednej strony naukowcom udało się już dowieść, że psy mają znacznie lepszą pamięć niż sądziliśmy. Te czworonogi to także mistrzowie jeśli chodzi o słuch, a nawet... rozpoznawanie języków. W jednym z najnowszych badań dowiedziono, że psy potrafią rozpoznawać swoich właścicieli tylko za pomocą słuchu z imponującą skutecznością aż 80 proc.

Jednak z drugiej strony innym naukowcom udało się dowieść, że koty są lepsze w samodzielnym rozwiązywaniu zagadek. W odróżnieniu od psów, które w porównaniu z nimi dużo wcześniej prosiły o pomoc swoich właścicieli. Felis catus doskonale potrafią także odnaleźć się w terenie. W jednym z badań wypuszczono 37 kotów w zupełnie obcym mieście. Wszystkim udało się wrócić w ciągu jednego dnia.

Musimy także pamiętać, że psy zostały udomowione dużo wcześniej niż koty. To sprawia, że są one uczone współpracy z człowiekiem znacznie dłużej. A inteligencję czworonogów będziemy z reguły oceniać właśnie pod kątem wykonywania zadań w relacji z ludźmi, nie zaś według naturalnych instynktów.

Pies czy kot - co jest lepsze?

Nie dowiedziono jeszcze, czy to koty, czy psy są mądrzejszymi zwierzętami. Wiemy natomiast na pewno, że bez względu na gatunek czworonogi praktycznie zawsze mają pozytywny wpływ na człowieka.

Zarówno koty, jak i psy dobrze wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Naukowcy wykazali, że dzięki domowym pupilom u ich właścicieli może poprawiać się reakcja na stres, obniża się też ryzyko depresji oraz poczucia samotności. Zwierzęta mogą także przyczyniać się do zwiększenia samooceny wśród ludzi.

Z pozoru oczywistą przewagą psów jest też to, że dzięki spacerom z nimi możemy podreperować swoją kondycję fizyczną. Z pozoru oczywistą, bo przecież wychodzenie na dwór z kotem też jest możliwe. Ważne tylko, aby ich do tego nie zmuszać i odpowiednio je zabezpieczać. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | koty | pies czy kot | zwierzęta domowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy