Pod tym względem koty wyprzedzają dzieci. Chodzi o ludzką mowę
Koty rozpoznają znaczenie pojedynczych słów wypowiadanych przez ludzi - donoszą naukowcy. Co więcej, nauka tej umiejętności przychodzi im nawet szybciej niż dzieciom. Dlaczego zatem mruczki nagminnie ignorują nasze komendy? To już bardziej skomplikowane.
W najnowszym czasopiśmie "Scientific Reports" możemy przeczytać o zaskakującej umiejętności wykrytej u kotów. Okazuje się, że zwierzęta są mistrzami w kojarzeniu obrazów i powiązanych z nimi dźwięków.
Koty wiedzą, o czym mówimy
W badaniu pod kierownictwem Saho Takagi z Uniwersytetu w Kioto sprawdzono umiejętności 31 mruczków. W tym celu wykorzystano test stosowany wcześniej m.in. na dzieciach. Polega on na tym, że kotu wyświetlano dwa obrazki połączone ze słowami wypowiadanymi przez ich opiekunów. "Nauka" powiązania mowy z obrazem trwała, dopóki zwierzęta się nie znudziły.
Następnie mruczkom wyświetlano podobne animacje, tyle że dźwięk czasami nie zgadzał się z tym, do czego wcześniej się przyzwyczaiły. Ku zaskoczeniu badaczy, wywołało to reakcję ze strony kotów - gdy mowa nie zgadzała się z obrazem, zwierzęta patrzyły na monitor średnio o 33 proc. dłużej. Tak jakby wiedziały, że "coś tu nie gra".
Co ciekawe, koty poradziły sobie w tym teście lepiej niż dzieci. Mruczki do nauczenia się wspomnianych powiązań potrzebowały zazwyczaj tylko dwóch 9-sekundowych lekcji. 14-miesięczne dzieci w innym badaniu wymagały więcej, bo aż czterech 15-sekundowych sesji, aby zapamiętać relację między słowem a animacją.
Wbrew pozorom "koty zwracają uwagę na to, co mówimy" - przekonuje główna autorka badania Saho Takagi. "Próbują nas zrozumieć dużo częściej, niż nam się wydaje".
Wyniki badań nie oznaczają jednak, że koty uczą się mowy szybciej niż dzieci - przestrzega Janet Werker z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w rozmowie z "Science". Aby wysnuć taki wniosek, należałoby wykonać dokładnie takie samo badanie na niemowlakach i zwierzętach, a te przeprowadzone pod kierownictwem Saho Takagi w nieco inny sposób "programowały" badanych.