Pod tym względem koty wyprzedzają dzieci. Chodzi o ludzką mowę

Koty rozpoznają znaczenie pojedynczych słów wypowiadanych przez ludzi - donoszą naukowcy. Co więcej, nauka tej umiejętności przychodzi im nawet szybciej niż dzieciom. Dlaczego zatem mruczki nagminnie ignorują nasze komendy? To już bardziej skomplikowane.

Okazuje się, że koty zaskakująco szybko uczą się rozpoznawać ludzką mowę. Być może nawet szybciej niż dzieci
Okazuje się, że koty zaskakująco szybko uczą się rozpoznawać ludzką mowę. Być może nawet szybciej niż dzieci123RF/PICSEL

W najnowszym czasopiśmie "Scientific Reports" możemy przeczytać o zaskakującej umiejętności wykrytej u kotów. Okazuje się, że zwierzęta są mistrzami w kojarzeniu obrazów i powiązanych z nimi dźwięków.

Koty wiedzą, o czym mówimy

W badaniu pod kierownictwem Saho Takagi z Uniwersytetu w Kioto sprawdzono umiejętności 31 mruczków. W tym celu wykorzystano test stosowany wcześniej m.in. na dzieciach. Polega on na tym, że kotu wyświetlano dwa obrazki połączone ze słowami wypowiadanymi przez ich opiekunów. "Nauka" powiązania mowy z obrazem trwała, dopóki zwierzęta się nie znudziły.

Następnie mruczkom wyświetlano podobne animacje, tyle że dźwięk czasami nie zgadzał się z tym, do czego wcześniej się przyzwyczaiły. Ku zaskoczeniu badaczy, wywołało to reakcję ze strony kotów - gdy mowa nie zgadzała się z obrazem, zwierzęta patrzyły na monitor średnio o 33 proc. dłużej. Tak jakby wiedziały, że "coś tu nie gra".

Wbrew pozorom koty rozumieją, co do nich mówimy. Po prostu wolą nas ignorować123RF/PICSEL

Co ciekawe, koty poradziły sobie w tym teście lepiej niż dzieci. Mruczki do nauczenia się wspomnianych powiązań potrzebowały zazwyczaj tylko dwóch 9-sekundowych lekcji. 14-miesięczne dzieci w innym badaniu wymagały więcej, bo aż czterech 15-sekundowych sesji, aby zapamiętać relację między słowem a animacją.

Wbrew pozorom "koty zwracają uwagę na to, co mówimy" - przekonuje główna autorka badania Saho Takagi. "Próbują nas zrozumieć dużo częściej, niż nam się wydaje".

Wyniki badań nie oznaczają jednak, że koty uczą się mowy szybciej niż dzieci - przestrzega Janet Werker z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w rozmowie z "Science". Aby wysnuć taki wniosek, należałoby wykonać dokładnie takie samo badanie na niemowlakach i zwierzętach, a te przeprowadzone pod kierownictwem Saho Takagi w nieco inny sposób "programowały" badanych.

500 plus na psa i kota. Ile pieniędzy można dostać?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas