Ciepłe mieszkanie 2022 nie tylko na wymianę pieca. Już przyjmują wnioski
Program „Ciepłe mieszkanie 2022” właśnie wystartował. Dzięki niemu rodziny mogą otrzymać wsparcie finansowe na wymianę pieców, drzwi oraz okien. Nie dotyczy to wyłącznie domów, ale również budynków wielorodzinnych. Dowiedzmy się, dla kogo dokładnie przeznaczony jest program wymiany kopciuchów. Upewnijmy się, gdzie składać wniosek na dofinansowanie z programu „Ciepłe mieszkanie 2022”.
Program "Ciepłe mieszkanie 2022" ruszył kilkanaście dni temu. Od tego czasu pojawia się wiele pytań od zainteresowanych. Celem projektu jest poprawienie wyników energetycznych. Do tego ważnym punktem jest zmniejszenie ilości smogu w miastach mających z tym największy problem. Pierwsze osoby już dostały potwierdzenie dostania się do projektu. Sprawdźmy, dla kogo przewidziany jest program "Ciepłe mieszkanie 2022". Gdzie możemy składać wniosek o wsparcie finansowe?
"Ciepłe mieszkanie" jest kolejnym programem mającym na celu zadbanie o środowisko. Planowo jest nowym sposobem na nakłonienie ludzi do wymiany starych piecyków. W Polsce już działał podobny projekt, zwany "Czyste powietrze plus". Teoretycznie cel obu programów jest taki sam. Różnią się między sobą natomiast potencjalną grupą docelową. "Czyste powietrze plus" skupiało się głównie na domach jednorodzinnych. "Ciepłe mieszkanie 2022" natomiast skierowane jest głównie do właścicieli mieszkań w kamienicy.
Program "Ciepłe mieszkanie" podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy nabór rozpoczął się 21 lipca 2022. Jego koniec planowany jest 31 grudnia 2023 roku.
Drugi nabór trwać będzie przez dwa kolejne lata 2024-2025.
Następnie do końca 2026 roku planowane jest wydanie wszystkich środków zgodnie z zaakceptowanymi wnioskami przez beneficjentów. Budżet całego programu wynosi 1,4 mld złotych.
Program "Ciepłe mieszkanie 2022" jest dla wszystkich właścicieli mieszkań, u których źródło ciepła korzysta z paliw stałych. Udział w rekrutacji może wziąć każdy.
Przekazany budżet zależeć będzie natomiast od progu dochodowego. Wysokość bezzwrotnej dotacji może być różna. Najmniej można dostać 15 tysięcy, najwięcej 39,9 tys. złotych.