Reklama

Startuje program "Ciepłe mieszkanie". Na ogrzewanie można dostać 40 tys. zł

Startuje program "Ciepłe mieszkanie", którego budżet wynosi 1,4 mld zł. Na ogrzewanie w mieszkaniu będzie można uzyskać maksymalnie 37,5 tys. zł. Pieniądze można dostać m.in. na piece gazowe, piece na pellet, ogrzewanie elektryczne czy pompę ciepła, a także centralne ogrzewanie czy podłączenie do wspólnego źródła ciepła. To, jaka kwota zostanie nam zwrócona będzie zależeć od wysokości dochodów w przeliczeniu na domownika.

Ruszył nowy ogólnopolski program antysmogowy "Ciepłe mieszkanie" finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mogą z niego skorzystać osoby posiadające mieszkania w blokach. Budżet programu to 1,4 mld zł.

1,4 mld zł na ogrzewanie w mieszkaniach

W przypadku programu "Ciepłe mieszkanie" wnioski nie będą przyjmowane bezpośrednio przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (tak jak w "Czystym powietrzu"), ale przez gminy. To one będą musiały najpierw zgłosić się do funduszy z prośbą o wsparcie.

"Celem programu jest poprawa jakości powietrza, zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w wielorodzinnych budynkach. Do 2026 roku na ten cel przeznaczymy 1,4 mld zł" - wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Reklama

Kto może dostać pieniądze z programu "Ciepłe mieszkanie"?

"Ciepłe Mieszkanie", podobnie jak "Czyste Powietrze", będzie miało trzy warianty.

Pierwsza część skierowana będzie do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań przysługiwać będzie podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Z drugiej części programu skorzystać będą mogli właściciele mieszkań, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym - 2342 zł. Bezzwrotna dotacja dla tej grupy wyniesie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych).

Trzecia grupa beneficjentów to właściciele mieszkań, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja będzie najwyższa - do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

Zobacz także: Unia Europejska chce, abyśmy zimą grzali mniej

"Ciepłe mieszkanie". Ile można dostać pieniędzy

"Zgodnie z rekomendacją minister klimatu i środowiska Anny Moskwy dotacje będą mogły być jednak wyższe o 5 proc., jeśli lokal mieszkalny znajduje się w budynku zlokalizowanym na terenie jednej z 322 gmin - określonych przez Główny Inspektorat Środowiska - jako te, które najbardziej borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, czyli przekroczeniami norm emisji pyłów PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu" - dodał Mirowski.

Oznacza to, że maksymalne kwoty dotacji dla konkretnych grup beneficjentów wyniosą odpowiednio:

  • 17,5 tys. zł,
  • 26,9 tys. zł,
  • 39,9 tys. zł,

i będzie można uzyskać maksymalnie 95 proc. zwrotu kosztów.

Na co pieniądze z programu "Ciepłe mieszkanie"?

Dotacje w programie "Ciepłe mieszkanie" mogą być przeznaczone na:

  • wymianę pieców węglowych na kondensacyjne kotły gazowe lub kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompę ciepła powietrze/woda lub pompę ciepła powietrze/powietrze,
  • podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Wsparcie będzie można przeznaczyć także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej (pod warunkiem wymiany nieefektywnego źródła ciepła), a także wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i dokumentację projektową.

Źródła: Interia, NFOŚiGW, PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama