Pompa ciepła w starym domu z Czystego Powietrza. Czy montaż się opłaca?

Aktualizacja

Pompa ciepła do starego domu to doskonały sposób, żeby skorzystać z taniego i ekologicznego źródła ciepła. Inwestycji, by spełniła ona swoje zadania, musi towarzyszyć odpowiednia termomodernizacja budynku. Na pompę ciepła można też dostać wsparcie z programu "Czyste Powietrze".

Pompa ciepła do starego domu. Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
Pompa ciepła do starego domu. Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła? 123rf123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Obecnie mamy do czynienia z prawdziwym boomem na pompy ciepła. Tylko w 2021 roku rynek w Polsce urósł o 66 procent. 
  • To rozwiązanie nie tylko dla właścicieli nowych budynków, bo pompa ciepła do starego domu również spełni swoje zadania. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Jak działa pompa powietrzna i pompa gruntowa?

Na początek, zanim ktoś zdecyduje się na pompę ciepła do starego domu, warto dowiedzieć się, czym jest i jak działa pompa powietrzna, a jak pompa gruntowa.

Ta powietrzna działa na zasadzie odwrotnego działania lodówki. Tak jak lodówka usuwa z wnętrza ciepło i przekazuje je na zewnątrz, tak pompa ciepła przekazuje energię do domu w postaci ciepła pozyskanego z zewnątrz.

W przypadku powietrznych pomp ciepła pobór ciepła odbywa się za pomocą wentylatorów.

Z kolei w przypadku pomp gruntowych ciepło, jaka sama nazwa wskazuje, pobierane jest z gruntu. To udaje się przy pomocy specjalnego przewodu cieplnego, który znajduje się pod powierzchnią ziemi. Dlatego przy wyborze tego rodzaju źródła ciepła konieczne mogą być odwierty.

Pompa gruntowa opiera się na mieszaninie wody z niezamarzającym płynem jak glikol, który krążąc w rurach odbiera ciepło z ziemi, by na końcu trafić do wymiennika ciepła w pompie. Bez względu na to, jaka pompa ciepła do starego domu zostanie przez nas wybrana - powietrzna czy gruntowa - najważniejszą jej zaletą jest to, że pompa nie potrzebuje paliwa na przykład w postaci węgla do wytworzenia energii.

Jak skorzystać z dofinansowania na pompę ciepła do starego domu?

Dobra informacja jest taka, że dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu również jest możliwe. To oznacza, że bez przeszkód można skorzystać chociażby z programu Czyste powietrze.

To oznacza, że w zależności od poziomu, dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu może wynieść od kilku do 69 tysięcy złotych.

Dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu jest możliwe również dzięki innym programom. Do podjęcia decyzji o tym bez emisyjnym źródle ciepła może skłonić również ulga termomodernizacyjna. Ta pomaga sfinansować zakup pomy ciepła. Z kolei na poziomie lokalnym, na przykład w Warszawie, 90 procent kosztów inwestycji pomaga pokryć program "Zlikwiduj Kopciucha".

Powyższe opcje to dofinansowanie na pompę ciepła do starego domu w ramach zwrotu poniesionych kosztów. W przypadku, kiedy właściciel nie ma takich środków, może zwrócić się do banku po ekokredyt.

Ten pomaga sfinansować ekologiczne inwestycje, często na lepszych warunkach niż w przypadku powszechnych kredytów.

Czy muszę mieć ocieplony dom, by zamontować pompę ciepła?

Tak jak nie ma sensu lać wody do dziurawego dzbana, tak samo raczej nie ma sensu montować pompy ciepła do nieocieplonego domu. Chodzi oczywiście o dużą stratę energii związaną ze słabą izolacją ścian czy nieprawidłowo zamontowane okna. Co do zasady, termoizolacja budynku warunkuje sprawność pompy ciepła.

Dlatego inwestycja w postaci pompy ciepła do starego domu powinna rozpocząć się od ocieplenia budynku. Co jeszcze bardzo ważne, termoizolacyjność wpływa na to, jakie urządzenie wybrać, jaką ma mieć wielkość i moc. To oczywiście ma wpływ, ile kosztuje pompa ciepła do starego domu.

Montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, izolacja ścian, wymiana stolarki okiennej - od tego powinno rozpocząć się planowanie zakupu pompy ciepła. Oczywiście pompa ciepła do starego domu znajdzie zastosowanie wtedy, gdy nie poprawiono w nim izolacji, ale dom ma niskie straty ciepła.

Jak dobrać pompę ciepła do starego domu?

Dobrać pompę do starego domu nie jest łatwo, a główny problem to istniejący system ogrzewania w budynku. Przeważnie pompa ciepła do starego domu ma za zadanie zastąpić stare kotły na paliwo stałe. Te przystosowane są do zasilania wodą grzewczą o temperaturze 70-80°C. Pompa ciepła pracuje optymalnie od 35 do 40°C, najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi takimi jak ogrzewanie podłogowe.

To oznacza, że pompa ciepła do starego domu to spadek mocy grzewczej aż o połowę. Jak dobrać pompę ciepła do starego domu?

W takich przypadkach można zrobić dwie rzeczy. Jeżeli nie zamierzamy podjąć się instalacji ogrzewania podłogowego, można wymienić grzejniki na większe. Większa powierzchnia to większa moc przy niższej temperaturze zasilania.

Przed nami premiera pierwszego polskiego autobusu wodorowegomateriały prasowe

Drugi sposób to zakup wysokotemperaturowej pompy ciepła. Tego rodzaju urządzenia to technologia, która umożliwia uzyskanie wyższej temperatury wody grzewczej. Wysokotemperaturowa pompa ciepła do starego domu może zasilać instalację parametrem 65°C, a niektóre osiągają nawet 80°C.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki. Czy to się opłaca?

Jeżeli zależy nam na ekologicznym i jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniu, warto postawić na współpracę pompy ciepła i fotowoltaiki. Przede wszystkim dlatego, że ten tandem zapewnia niższe koszty ogrzewania domu. Oczywiście pompa ciepła bez fotowoltaiki spełnia swoje zadania, a w przypadku budynków o wysokiej izolacji cieplnej koszty również będą niskie.

Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które pozwala realnie obniżyć rachunki za prąd. Według różnych szacunków prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna może obniżyć wydatki na prąd nawet o 90%. Zwrotu z inwestycji można oczekiwać w różnym przedziale czasowym, jednak jest to od kilku do kilkunastu lat.

Piotr Czopek (PSEW): Uwierzmy w bałtycki wiatrInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas