Mamy prawo żyć w czystym środowisku. Co zmieni się po rezolucji ONZ?

Pod koniec lipca ONZ zdecydowało, że przebywanie w czystym środowisku, jest podstawowym prawem człowieka. Czy ta decyzja wpłynie na polepszenie jakości powietrza, życia i zdrowia miliardów ludzi na całym świecie?

Wiele organizacji jest zadowolonych z decyzji ONZ, ponieważ to solidne podwaliny pod rozwój ochrony środowiska
Wiele organizacji jest zadowolonych z decyzji ONZ, ponieważ to solidne podwaliny pod rozwój ochrony środowiskaUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zmiany klimatyczne już teraz wpływają na znaczną część mieszkańców Ziemi. Rekordowo wysokie temperatury odnotowywane są zarówno w Australii, jak i Arktyce oraz Europie. Toniemy w śmieciach, wycinamy lasy i tracimy bezcenne ekosystemy oraz bioróżnorodność. W obliczu szkód, jakie widoczne są na całej planecie, ONZ zdecydowało uznać przebywanie w czystym środowisku i powietrzu, jako podstawowe prawo człowieka. Organizacja nawołuje też do zmiany polityki ogromnych korporacji, nastawionych na zyski liczone w miliardach, często ze szkodą dla środowiska.

Co oznacza w praktyce decyzja ONZ?

Czym jest czyste i zrównoważone środowisko?

ONZ uznało, że globalne ocieplenie, nadmierna eksploatacja przyrody, zanieczyszczenia gleb, wód i powietrza oraz m.in. stosowanie chemicznych substancji (np. pestycydów), są przeszkodą w przestrzeganiu ustanowionego prawa.

Za przyjęciem rezolucji pod koniec lipca głosowało 161 państw, a osiem wstrzymało się od głosu. W wyniku tego poszczególne kraje są wzywane do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony środowiska.

Mamy prawo do życia w czystym powietrzu i środowisku
Mamy prawo do życia w czystym powietrzu i środowiskuUnsplash

Deklaracja nie jest jednak prawnie wiążąca. Każdy kraj może wyrazić poparcie lub nie. ONZ nie precyzuje, czym jest dokładnie "czyste środowisko". Ale wiele organizacji jest zadowolonych z decyzji ONZ, ponieważ, jak sądzą, to solidne podwaliny pod rozwój ochrony środowiska. Dodatkowo, rezolucja ma pomóc zwykłym ludziom skutecznie domagać się od rządów i korporacji stosownej ochrony środowiska.

Prawo do...

Prawo do czystego powietrza powinno być tak samo wiążące, jak dotychczasowo ustalone prawa człowieka. Szkody, jakie ludzie, a zwłaszcza wielkie korporacje wyrządzają środowisku, zagrażają wszystkim ustaleniom zawartym w konwencji praw człowieka.

To historyczny moment, ale samo potwierdzenie naszego prawa do zdrowego środowiska nie wystarczy. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego jest klarowna: państwa muszą realizować swoje zobowiązania międzynarodowe i zwiększać wysiłki, by je osiągnąć. Wszyscy odczujemy znacznie gorsze skutki kryzysów środowiskowych, jeśli nie będziemy teraz współpracować, aby im wspólnie zapobiec.
Michelle Bachelet
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas