Reklama

Kalendarz biodynamiczny 2023 dla działkowców. Kiedy siać i sadzić?

Kalendarz biodynamiczny, nazywany też kalendarzem księżycowym, to jedno z podstawowych narzędzi każdego działkowca i ogrodnika. Dzięki zawartym w nim wskazówkom czerpiącym z rolnictwa biodynamicznego można w łatwy sposób zwiększyć plony w ogródku czy na działce. I to w pełni naturalnymi sposobami! Wystarczy tylko dbać o to, by przez cały rok w odpowiednim czasie wykonywać konkretne czynności.

Co to jest kalendarz biodynamiczny?

Działkowcy i ogrodnicy, którzy chcą uzyskać lepsze plony, często zastanawiają się, co to jest kalendarz biodynamiczny i czy on w ogóle działa. Zgodnie z powstałymi w latach 20. XX w. zasadami rolnictwa biodynamicznego, jest to kalendarz z poradami ogrodniczymi, który bazuje na zmieniających się w ciągu miesiąca fazach księżyca.

Ogrodnik powinien dostosowywać się do cyklu natury i zgodnie z nim siać czy zbierać plony. Konieczne jest też zrezygnowanie z chemicznych preparatów i stosowanie bardziej naturalnych metod. Stosowanie się do zaleceń kalendarza biodynamicznego ma w założeniu zwiększyć ilość plonów i jakość zebranych owoców i warzyw.

Reklama

Bardziej szczegółowe kalendarze biodynamiczne każdego dnia wskazują, co należy robić, a czego powinno się unikać. Dzielą też poszczególne dni (zgodnie m.in. z fazami księżyca) na takie, w których warto skoncentrować się na roślinach korzennych, kwiatach lub innych pracach ogrodniczych.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Styczeń 2023

Prace na działce w styczniu 2023 roku powinny skupić się na zabezpieczeniu krzewów i drzew przed mrozem. Warto to jednak robić, gdy temperatura zacznie spadać do poziomu -5°C. Przy wyższych temperaturach przykryte rośliny mogą zacząć gnić. Dobrze jest zaglądać do zakrytych roślin - szczególnie bylin i cebulek. Regularnie należy też usuwać śnieg przykrywający delikatniejsze okazy. 

W drugiej połowie miesiąca (oznaczonej symbolem kwiatka) dobrze jest zadbać o kwiaty - warto zasiać m.in. heliotrop czy pelargonię. Można też zacząć przesadzać storczyki i pędzić warzywa, m.in. cebulę, seler, pietruszkę, czosnek czy szczypiorek.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Luty 2023

Według kalendarza biodynamicznego w lutym 2023 roku warto zająć się przycięciem drzewek i krzewów owocowych (jabłoni, gruszy czy agrestu). Przerzedzenie gałęzi i usunięcie chorych pędów zapewni większy dostęp światła do wnętrza korony rośliny. Należy to robić w dni oznaczone owocem.

Z kolei w dni kwiatowe warto przyciąć rośliny ozdobne, które zakwitną latem. Można też założyć opaski lepowe na pnie drzew, by pozbyć się szkodników.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Marzec 2023

Marzec 2023 roku według kalendarza biodynamicznego dla działkowców ma być bardzo intensywny. W dni liścia należy zacząć wysiewać m.in. groch, sałatę czy koper. W dni korzenia - pietruszkę, rzodkiew, cebulę czy pasternak.

Im mniejszy księżyc, tym lepszy czas, by przyciąć niektóre rośliny ozdobne, w tym róże, hortensje bukietowe i budleje Dawida.

Z kolei wszystkie rośliny najlepiej nawozić w dniu, w którym będzie mieć miejsce pełnia księżyca. Warto jednak każdą z tych czynności wykonywać, biorąc pod uwagę ilość opadów i temperaturę, by sadzonki nie zgniły lub nie przemarzły.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Kwiecień 2023

Kwiecień to ostatni moment, by zasiać rośliny, którymi nie udało się zająć w marcu. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym na kwiecień 2023 roku w dni kwiatowe dobrze jest się zająć nagietkami, chabrami, słonecznikami, wilcami czy aksamitkami. Warto też zatroszczyć się o wszelkie byliny.

Oprócz rozsadzania kluczowe jest odchwaszczanie ogródka oraz zajęcie się potencjalnymi szkodnikami - ćmą bukszpanową, parchem i mącznikiem.

To też odpowiedni moment na koszenie i nawożenie trawnika.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Maj 2023

W maju pojawiają się już pierwsze kwiaty, owoce i warzywa. Warto jednak pamiętać, że między 12 a 15 maja zawsze nadciąga arktyczne powietrze (tzw. zimni ogrodnicy), które może spowodować obumarcie wielu roślin.

Dlatego też - zgodnie z kalendarzem biodynamicznym na maj 2023 roku - lepiej sadzić owoce i warzywa dopiero w drugiej połowie miesiąca. W dni owocowe powinny to być: pomidory, fasola, dynia, cukinia, kukurydza i ogórek. W dni korzeniowe - rzodkiew, marchew, pietruszka czy buraki ćwikłowe.

Należy też regularnie dbać o nawożenie i podlewanie trawników. Warto jednak pilnować zaleceń zawartych w kalendarzu biodynamicznym, by wiedzieć, kiedy będzie można uzyskać najlepsze efekty.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Czerwiec 2023

W czerwcu 2023 roku kalendarz biodynamiczny zaleca, by wysiewać kalarepę oraz kapustę chińską i pekińską (w dni oznaczone liściem). Wtedy też warto wysadzić brukselkę, kapustę i zioła. To doskonały moment, by ściąć i wysuszyć zioła - miętę, szałwię, lubczyk, melisę czy tymianek.

Dni owocowe to z kolei czas na wysadzanie warzyw dyniowatych (arbuzy, melony i dynie) oraz papryki. Można też w tym czasie pozbyć się bocznych odrostów u pomidorów, a także podwiązać i palikować rosnące pędy.

Z kolei dni kwiatowe powinny być poświęcone na wysiew fasolki szparagowej i groszku cukrowego.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Lipiec 2023

Kalendarz biodynamiczny zaleca działkowcom, by w lipcu 2023 roku skupili się na zbiorach i dosiewach.

Dni liścia to czas na dalsze zbieranie i suszenie ziół oraz wysiew warzyw kapustnych. Warto też wtedy zasilić je gnojówką z pokrzywy i opryskać, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.

Owocowe dni powinny być poświęcone zbiorom wszystkich dojrzałych truskawek, malin, pomidorów, cukinii, porzeczek i agrestu. Należy też opryskać drzewka owocowe wodą z dodatkiem mydła.

W lipcu powinno się też wykopywać cebulki roślin i usuwać przekwitłe kwiatostany.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Sierpień 2023

Sierpień 2023 roku to czas najintensywniejszych zbiorów. W dni oznaczone w kalendarzu biodynamicznym symbolem liścia powinno się ściąć wszystkie byliny oraz suszyć i mrozić zioła.

Podczas owocowych dni dobrze jest zerwać dojrzałe ogórki, cukinie, fasolę szparagową i - jeśli już są - śliwki, morele i borówki.

W tym miesiącu powinno się też zasadzić irysy, lilie i piwonie. To też dobry moment na przygotowywanie przetworów i regularne podlewanie roślin.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Wrzesień 2023

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym dla działkowców wrzesień 2023 roku to najlepszy czas na późniejsze odmiany jabłek, gruszek i śliwek. Dobrze też jest zasadzić truskawki i borówki. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na podlewanie roślin korzeniowych, które potrzebują w tym miesiącu sporo wody do budowy korzenia.

Wrzesień to też czas na sprzątanie - należy uprzątnąć zagony po fasoli i ogórkach, a to, co zaczęło gnić, można poświęcić na przyszłoroczny kompost.

Dni oznaczone kwiatem to czas na ścinanie kwiatów i zbiór nasion roślin jednorocznych na kolejny sezon. Wtedy też trzeba nawieźć gnojówką jarmuż i brokuły. Dobrze jest zasadzić trawy dekoracyjne, krokusy, narcyzy czy rozchodniki. Należy też usunąć przekwitłe kwiatostany. To również pora na przycinanie drzewek owocowych, jeśli już zakończyły się zbiory, oraz zasadzenie nowych.

Po pełni w dniach owocowych zbiera się winne winogrona oraz konserwuje fasolkę.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Październik 2023

Październik to ostatni tak intensywny miesiąc w ogrodzie. To czas ostatnich zbiorów owoców, które można przeznaczyć na przetwory. Trzeba też wykopać warzywa i zebrać ostatnie zioła, które można teraz wysuszyć.

Kalendarz biodynamiczny na październik 2023 roku zaleca też dokładne porządki - usunięcie przekwitłych roślin, nawożenie ziemi i jesienne pryskanie. Pozwoli to przygotować działkę do zimowania i ułatwi utrzymanie jej w dobrym stanie do następnego sezonu.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Listopad 2023

W pierwszym tygodniu kalendarza biodynamicznego na listopad 2023 roku należy przeprowadzić dalsze porządki - przekopać rabaty, wapnować, grabić i odchwaszczać.

W 2. i 3. tygodniu listopada jest najlepszy moment na wysiewanie nasion, które przetrwają mrozy, w tym nagietków czy komosów. Po pełni nastaje też dobry czas na sadzenie cebulek kwiatowych oraz nowych drzewek owocowych, żywopłotów i bluszczy.

Rośliny doniczkowe należy schować do cieplejszych pomieszczeń, a bardziej odporne, zasadzone w glebie - zabezpieczyć.

Kalendarz biodynamiczny dla działkowców. Grudzień 2023

Grudzień jest najmniej intensywnym miesiącem w całym kalendarzu biodynamicznym dla działkowców. Od pełni do nowiu jest czas na sprawdzenie, czy rośliny są dobrze zabezpieczone. Warzywa i owoce zasadzone w donicach i schowane w pomieszczeniach należy skontrolować - schorowane kłącza należy usunąć.

W cieplejsze dni warto też zabrać się za zbiory jarzębiny czy dzikiej róży oraz przeprowadzać konieczne porządki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalendarz biodynamiczny | kalendarz księżycowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy