Co atakuje ćma bukszpanowa w ogrodzie i kiedy robić oprysk?
Oprac.: Karina Kowalska
Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik ogrodowy, który żeruje głównie na liściach i młodych pędach bukszpanu, ale nie tylko. Ćma bukszpanowa przelatuje również na inne rośliny, stopniowo je wyniszczając. Dowiedz się, co atakuje ćma bukszpanowa oraz jakie opryski wykonać, aby ją zwalczyć.
Spis treści:
Co atakuje ćma bukszpanowa?
Jak sama nazwa wskazuje, ćma bukszpanowa najczęściej atakuje bukszpany. Larwy tego szkodnika obgryzają liście, natomiast dorosłe osobniki jedzą młode, niezdrewniałe pędy. Jakie jeszcze rośliny niszczy ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa żeruje również na laurowiśniach, trzmielinie i ostrokrzewach, jednak rzadziej niż na bukszpanie. Wszystkie te rośliny muszą być regularnie monitorowane, aby szybko zauważyć pierwsze objawy infekcji i przystąpić do natychmiastowego zwalczania ćmy bukszpanowej, która w krótkim czasie niszczy roślinność w ogrodzie, a nawet w okolicy.
Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej. Pierwszą metodą jest ręczne usuwanie larw szkodnika, które należy ściągać lub strzepywać z krzewów. Warto również wycinać i palić pędy roślin z małą ilością liści.
Ćmy bukszpanowej możemy pozbyć się za pomocą wody. W tym celu należy skierować duży strumień wody na gałęzie, na których żeruje ćma bukszpanowa.
Kolejną metodą na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest użycie pułapki feromonowej służącej do wyłapywania męskich osobników tego szkodnika, przez co ograniczymy zapładnianie jaj złożonych przez samice. Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową składa się z pojemnika lejkowego i wkładu będącego dyspenserem feromonowym CDP.
Najskuteczniejszą metodą walki z ćmą bukszpanową jest użycie chemicznych oprysków. Należy je stosować tylko w ostateczności. Pamiętajmy, że środki owadobójcze powodują śmierć nie tylko szkodników, ale także innych, pożytecznych i niezbędnych dla przyrody organizmów. Możemy również zastosować naturalne opryski ze składników domowych.
Uwaga: Chemiczne środki owadobójcze w walce z ćmą bukszpanową i innymi szkodnikami to ostateczność. W pierwszej kolejności zalecamy użyć środków pochodzenia naturalnego.
Oprysk na ćmę bukszpanową. Co pomoże?
- Mospilan 20 SP
Ten chemiczny preparat ma postać proszku, dlatego mieszamy 1g mospilanu z 2,5 l wody. Oprysk z mospilanu należy stosować dwa razy w sezonie, przy czym pierwszy raz w kwietniu. Gąsienice ćmy bukszpanowej giną już po kilku godzinach od zastosowania środka.
- Lepinox Plus
10 g środka chemicznego rozpuszczamy w 5 l wody, a pierwszy oprysk wykonujemy na przełomie kwietnia i maja. Oprysk pomoże na ćmę bukszpanową, ponieważ szkodniki przestaną żerować na roślinach już w pierwszym dniu po oprysku, a po 3 dniach zaczną umierać.
- Polysect 005 SL
Ten preparat chemiczny jest środkiem owadobójczym, który możemy zastosować zapobiegawczo na ćmę bukszpanową na początku kwietnia i pod koniec maja. Oprysk jest szybko pobierany przez liście i przemieszczany po całej roślinie wraz z sokami.
- Oprysk z szarego mydła
75 g szarego mydła trzemy na tarce i rozpuszczamy w 5 l ciepłej wody. Taki oprysk stosujemy w momencie zauważenia ćmy bukszpanowej na roślinach. Kwasy tłuszczowe zawarte w mydle szarym skutecznie zwalczają szkodniki.
- Oprysk z octu
Ocet należy rozcieńczyć w wodzie w proporcji 1:10 i dodać do niego kilka kropli płynu do naczyń. Należy trzymać się tych proporcji, aby nie uszkodzić rośliny jego mocnym stężeniem.
- Oprysk z tytoniu
0,5 kg rośliny tytoniu należy zaparzyć 5 l wody i odstawić na dobę. Po tym czasie wywar przecedzamy przez gazę i rozcieńczamy z wodą - 0,5 l wywaru na 1 l wody. Taki oprysk zadziała zabójczo na ćmę bukszpanową, możemy powtórzyć jego użycie po 2 - 3 tygodniach.
Do kiedy żeruje ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa żeruje od kwietnia do października i to właśnie w tym czasie powinniśmy regularnie monitorować rośliny w grodzie. Ćma bukszpanowa składa żółtawe jaja w środkowej części krzewów, zazwyczaj przy koronie.
Ćmę bukszpanową rozpoznamy również przez jasne, cienkie, lepkie nitki, które mogą być pokryte odchodami. Młode osobniki szkodnika mają jaskrawą barwę, dlatego łatwo zauważyć je na roślinach. Od kwietnia do października powinniśmy dokładnie oglądać krzewy, nawet kilka razy w miesiącu.
CZYTAJ TAKŻE: