Budleja Dawida. Kiedy przycinać, jak uprawiać i pielęgnować?

Budleja Dawida, nazywana również omżynem lub motylim krzewem, występuje naturalnie we wschodniej części Azji. Na stałe zadomowiła się w polskich ogrodach i parkach, prawdopodobnie dzięki niskim wymaganiom wodno-klimatycznym i zachwycającym, fioletowo-różowym kwiatom. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja budlei Dawida.

Budleja Dawida. Kiedy przycinać, jak uprawiać i pielęgnować motyli krzew?
Budleja Dawida. Kiedy przycinać, jak uprawiać i pielęgnować motyli krzew? 123RF/PICSEL

Budleja Dawida. Co to za roślina?

Budleja Dawida (łac. Buddleja davidii) to jedna z dwóch roślin z rodziny Buddleia, które mogą być uprawiane w Polsce. Osiąga od 1 do 3 metrów wysokości. Jej drobne, silnie pachnące kwiaty są bardzo różnorodnie ubarwione. Przeważnie spotyka się fioletowe kwiatostany z pomarańczowym środkiem, jednak zdarzają się również okazy w odcieniach bieli, różu czy ciemnego fioletu. Bogactwo kolorów i intensywny zapach kwiatów przyciągają motyle, stąd nazwa motyli krzew.

Budleja Dawida to niezwykle dekoracyjna roślina, którą z chęcią sadzi się w parkach, ogrodach czy na pasach zieleni — pojedynczo lub w grupach. Doskonale radzi sobie w przestrzeni miejskiej. Budlei nie przeszkadza zanieczyszczenie powietrza, a niskie wymagania uprawowe i długi okres kwitnienia zachęcają do jej uprawy.

Najlepsze odmiany budlei Dawida do ogrodu

W ogrodach uprawia się kilkanaście różnych odmian Budlei Dawida. Do najchętniej sadzonych zaliczają się:

●        Black Night — wyróżnia się bardzo ciemnymi, fioletowymi kwiatami. Dorasta do ok. 2-3 m wysokości;

●        Empire Blue — to krzew o fioletowo-niebieskich kwiatach. Osiąga ok. 2 m wysokości;

●        Pink Delight — to odmiana cechująca się różowymi kwiatostanami, które mają nawet do 40 cm długości. Krzew rośnie do 3 m wysokości;

●        Nanho Blue — ma charakterystyczne, niebieskie kwiaty. Dorasta do 1,5 m wysokości.

Jak uprawiać budleję Dawida?

Uprawa budlei Dawida nie jest skomplikowana. Roślina najlepiej radzi sobie na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych o odczynie obojętnym lub zasadowym. Wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru i ciepłego, dlatego idealnym miejscem dla niej będzie  np. południowa ściana budynku.

Do uprawy budlei Dawida najlepiej wybierać sadzonki w pojemnikach. Umieszcza się je w ziemi wiosną, na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w opakowaniu. Warto pamiętać o wyściółkowaniu gleby pod krzewem.

Motyli krzew należy regularnie podlewać, zwłaszcza jeśli w okresie wegetacyjnym występują niedobory opadów. Dzięki temu roślina dłużej zachowuje kwiaty i utrzymuje proces kwitnięcia. Podczas pielęgnacji można też stosować nawóz, szczególnie po przekwitnięciu i ścięciu kwiatostanów.

Kiedy przycinać budleję Dawida?

W przypadku szybko regenerujących się roślin, takich jak budleja Dawida, bardzo dobrze sprawdzają się silne cięcia. Powodują one wydłużenie żywotności krzewu i wzmocnienie kwitnienia. 

Przycinanie powinno się przeprowadzać na wiosnę — w drugiej połowie marca lub w kwietniu, gdy nie prognozuje się już wysokich mrozów. W przypadku bardzo niskich temperatur lepiej nieco opóźnić cięcie, aby uniknąć przemarznięcia krzewu. 

Przełom marca i kwietnia to czas na przycinanie budlei Dawida123RF/PICSEL

Budleję Dawida należy skracać w połowie jej wysokości, jednak nie niżej niż 1 m od gruntu. Stare pędy rośliny przycina się ok. 15 cm nad ziemią. Takie zabiegi sprzyjają tworzeniu się gęstych, młodych pędów z bujnymi kwiatostanami i gwarantują zachowanie odpowiedniego pokroju krzewu.

Kiedy można przesadzać budleję Dawida?

Budleja Dawida nie lubi przesadzania. Bardziej wskazane jest rozmnażanie rośliny poprzez siew, szczepienie lub sadzonkowanie.

W ostateczności istnieje możliwość przeniesienia krzewu w inne miejsce, jednak taki zabieg może odbić się na kondycji budlei. Jeśli to konieczne, roślinę należy przesadzać wiosną, gdy jest jeszcze dosyć chłodno. W tym celu powinno się ostrożnie wykopać krzew wraz z całą bryłą korzeniową i umieścić na nowym stanowisku. 

Po przesadzeniu trzeba dbać o jego nawodnienie, aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi.

Budleja Dawida. Motyli krzew.123RF/PICSEL

Budleja Dawida — zimowanie

Wiele roślin ogrodowych wymaga specjalnej ochrony w okresie od jesieni do wiosny. Zalicza się do nich również budleja Dawida. 

Zimowanie tego krzewu nie może odbyć się bez specjalnego przygotowania. Na przełomie października i listopada, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę rośliny najlepiej obsypać liśćmi, kopczykiem z kompostu lub korą sosnową. Całą rośliną można też okryć agrowłókniną, co pozwoli jeszcze lepiej zabezpieczyć budleję przed przemarzaniem.

Odpowiednio zabezpieczona przed zimnem budleja latem odwdzięczy się pięknymi, barwnymi kwiatami. Dzięki regularnemu nawadnianiu, przycinaniu i nawożeniu, będzie zdobiła ogród przez kilka miesięcy w roku.  

Świeże zioła, owoce i warzywa. To wszystko można wyhodować samemuPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas