Kiedy i jak sadzić truskawki? Uprawa krok po kroku

Truskawki prosto z krzaczka są najpyszniejsze. Smakują tym bardziej, że pojawiają się na krótko, bo możemy się nimi cieszyć od końca maja maksymalnie do końca lipca. Kiedy, gdzie i jak sadzić truskawki, by plony były obfite? Czy zdążymy to zrobić jeszcze w tym roku? Wyjaśniamy.

Na truskawki czekamy cały rok, a kiedy się pojawią, nie możemy się nimi nacieszyć. Możemy je jeść bezkarnie, bo zawierają niewiele kalorii, za to dużo witamin i minerałów. Ilość witamin z grupy B powoduje, że jedzenie truskawek poprawia nastrój. Te owoce regulują też pracę układu pokarmowego, wspierają wątrobę i wpływają na odporność. Niestety nie wszyscy mogą je jeść, bo są bardzo uczulające. Poza tym truskawki wyjątkowo mocno chłoną pestycydy pochodzące z oprysków

Dlatego dużo bezpieczniej uprawiać je samodzielnie. Wyjaśniamy, jak gdzie i kiedy sadzić truskawki, by móc się nimi cieszyć wczesnym latem

Reklama

Wiosna czy jesień - kiedy sadzić truskawki?

Termin sadzenia truskawek zależy od tego, jakiego rodzaju sadzonkami dysponujemy. Nie chodzi tu o odmianę rośliny, ale o sposób, w jaki pozyskane zostały jej sadzonki. Z tego względu rozróżniamy trzy typy sadzonek truskawek: 

  • sadzonki zielone, zwane kopanymi. Są wykopywane wprost z ziemi jesienią i wiosną i wtedy także należy sadzić te truskawki, żeby korzeń nie zdążył wyschnąć. Sprzedawane są w pęczkach po 20 sztuk, ich cena waha się od kilkunastu do 20 złotych;

  • sadzonki frigo, wykopywane z gruntu zimą, kiedy roślina nie ma liści. Przechowywane są w chłodniach i sprzedawane w pęczkach po 10 sztuk, w cenie 20-40 zł. Choć są dostępne od wiosny do jesieni, te truskawki najlepiej sadzić od marca do czerwca

  • sadzonki doniczkowane, uprawiane w substracie torfowym. Sprzedawane są w wielodoniczkach, doniczkach lub z folią zabezpieczającą korzenie. Dostępne są przez cały sezon, ale najlepiej sadzić je w lipcu i w sierpniu. Cena za 10 sztuk to około 20 zł. 

Jaki rodzaj sadzonek truskawki wybrać? Początkującym ogrodnikom najłatwiej będzie skorzystać z sadzonek doniczkowych, bo mają już ukształtowaną bryłę korzeniową. Jednak w roku posadzenia nie ma się co spodziewać owoców. Najtańsze z sadzonek, czyli zielone wiążą się z największym ryzykiem. Posadzone wiosną mogą się nie przyjąć, a jesienią - przemarznąć.

Sadzonki truskawek frigo najszybciej się przyjmują i owocują już po dwóch miesiącach od posadzenia
. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. 

Czytaj też: Kiedy sadzić cebulę do ogrodu? Tę z rozsady i dymkę

Jak sadzić truskawki?

Truskawki należy sadzić w miejscach zdecydowanie słonecznych. Za to w kwestii podłoża te rośliny nie są wymagające, wystarczy im przepuszczalna ziemia o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 5,5 - 6,5). W praktyce nie przyjmą się tylko na piasku i na terenie podmokłym. Podłoże pod truskawki należy wypielić i spulchnić, zanim przystąpimy do sadzenia

Pierwszym krokiem przy sadzeniu truskawek jest przygotowanie rozsady. Trzeba dokładnie zaplanować rozmiar grządki i rozkład sadzonek. Truskawki sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o pół metra, a w każdym rzędzie odległość między sadzonkami powinna wynosić około 25-30 cm. W wyznaczonych wcześniej miejscach wykopujemy taki dołek, aby cały korzeń zmieścił się w nim pionowo i w żaden sposób się nie zaginał. Na powierzchni powinny być widoczne zielone zawiązki rośliny. W sadzeniu truskawek ważne jest, aby nie przysypywać ziemią liści rośliny. Po posadzeniu ziemię wokół truskawek lekko przyklepujemy, a grządkę podlewamy. 

Uprawa truskawek na działce. Na co zwracać uwagę?

Truskawki nie są trudne w uprawie i poradzi sobie z nimi nawet laik. Wystarczy je podlewać, pielić i oczywiście zrywać owoce. Truskawki lepiej będą owocowały posadzone obok pomidorów, czosnku czy cebuli oraz roślin strączkowych. Natomiast zdecydowanie źle im zrobi towarzystwo warzyw kapustnych. Zaliczają się do nich nie tylko kapusty, ale również kalarepa, jarmuż czy brokuł. 

Częstym błędem w uprawie truskawek jest sadzenie obok nich poziomek. Wydaje się, że tak podobne do siebie rośliny będą lubiły swoje towarzystwo. Jednak truskawki w zestawieniu z poziomkami czy truskawkopoziomkami okazują się zbyt inwazyjne i zaduszają konkurencję. Poza tym poziomki wolą stanowiska nieco bardziej zacienione dlatego często możemy znaleźć je w lesie. 

Truskawki najobficiej owocują w drugim i trzecim roku od posadzenia. Po tym czasie należy przenieść je w inne miejsce na działce, równie nasłonecznione. Roślina po paru latach wyjaławia ziemię, w której rośnie, a wtedy przestaje wydawać plony. Uprawa truskawek nie wymaga specjalnego nawożenia, ale lepiej nie dopuszczać do przesuszenia gleby. Dlatego latem nie można zapominać o podlewaniu truskawkowych grządek. 

Czytaj też:

Co sadzić obok ogórków a czego unikać. Sprawdź, czego nie lubią ogórki

Delfin albinos w prezencie ślubnym. To się nazywa mieć szczęście

Żmije obudziły się z zimowego snu. Leśnicy ostrzegają

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy