Jak okryć hortensję w ogrodzie, żeby przetrwała zimę?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Hortensje cieszą się ogromną popularnością. Niezwykle ozdobny kwiatostan to dekoracja wielu polskich ogrodów. Natomiast wraz z nadejściem chłodniejszych dni należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie rośliny. Dowiedz się, jak skutecznie okryć hortensję w ogrodzie, żeby przetrwała zimę.

Hortensje wiosną i latem ubarwią każdy ogród. Ale teraz trzeba je przygotować do zimy.
Hortensje wiosną i latem ubarwią każdy ogród. Ale teraz trzeba je przygotować do zimy.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dlaczego trzeba okryć hortensję ogrodową na zimę?

Zastanawiasz się, dlaczego takie rośliny jak hortensja ogrodowa wymagają zabezpieczenia na zimę? Wynika to z tego, że niska temperatura może przyczynić się do uszkodzenia krzewu, a co za tym idzie, uniemożliwić jego ponowny wzrost. Jest jednak jeden gatunek tej rośliny, który wykazuje właściwości mrozoodporne.

Mowa tutaj o hortensji bukietowej - jednak mimo wszystko ogrodnicy również zalecają jej okrycie, aby zapewnić bezpieczne zimowanie.

Hortensja ogrodowa: zimowanie - kiedy trzeba zabezpieczyć roślinę?

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć hortensję ogrodową na zimę, warto wyznaczyć odpowiedni moment na jej okrycie. Wykonanie tej pracy zbyt wcześnie może przyczynić się do negatywnych skutków, np. do zaparzenia rośliny.

Zwykle zaleca się przygotowanie hortensji na zimowanie pod koniec listopada, gdy grunt już zaczyna przymarzać. Natomiast warto obserwować pogodę - coraz częściej nawet na początku grudnia temperatura nocą nie schodzi poniżej zera.

Świadomość, przy jakich temperaturach trzeba okrywać hortensje ogrodowe, pozwoli uniknąć przemarznięcia rośliny.
Świadomość, przy jakich temperaturach trzeba okrywać hortensje ogrodowe, pozwoli uniknąć przemarznięcia rośliny.123RF/PICSEL

Jak przezimować hortensję?

Wybór odpowiedniej metody zabezpieczenia hortensji ogrodowej przed chłodem jest niezbędny, aby zapewnić jej bezpieczne zimowanie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się białą agrowłókninę. Najlepiej okryć roślinę jej dwoma warstwami i związać sznurkiem. Dodatkowo, aby ochronić korzenie, warto rozsypać korę sosnową lub ziemię ogrodową.  Zanim jednak założysz osłonę z agrowłókniny, usuń wszelkie suche pędy - mogą one przyczynić się do zarażenia i zniszczenia całej rośliny.

Tak zabezpieczona hortensja ogrodowa jest dobrze przygotowana na zimowanie. Osłonę ściąga się dopiero wiosną, w kwietniu lub w maju, kiedy ustąpią poranne przymrozki. Warto wiedzieć, że biała agrowłóknina doskonale sprawdzi się też przy osłanianiu innych krzewów ozdobnych. Ten materiał doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu zapewnia optymalne warunki dla roślin.

Czy kopczykowanie jest dobrym sposobem na zimowanie hortensji ogrodowej?

Popularnym sposobem zabezpieczania roślin przed chłodem jest kopczykowanie. Na czym ono polega? U podstawy rośliny należy rozsypać korę sosnową, ziemię ogrodową, zręby czy szyszki. Natomiast takie zabezpieczenie nie sprawdzi się w przypadku hortensji ogrodowej. To dobra osłona tylko dla jej mrozoodpornych odmian, takich jak bukietowa.

Co zrobić z hortensją w donicy na zimę?

Jeśli masz hortensję w donicy, pamiętaj o jej odpowiednim zabezpieczeniu na zimę. Zamiast okrywać roślinę, przenieś ją do widnego pomieszczenia, które nie jest ogrzewane. Zwykle takie warunki panują w domkach ogrodowych czy garażach. Przenosząc roślinę, ochronisz ją przed przemarznięciem, a ona odwdzięczy się w kolejnym sezonie.

Odpowiednie zabezpieczenie hortensji ogrodowej przed chłodem zaprocentuje świetnym stanem rośliny i pięknie kwitnącymi kwiatami.

Hortensja po zimie - o czym należy pamiętać?

Po tym, jak ustaną przymrozki, usuń osłony z agrowłókniny i kopczyki z hortensji ogrodowej. Następnie warto dokonać inspekcji krzewu. Wszelki suche pędy i kwiatostany, uszkodzone gałęzie trzeba odciąć. Natomiast nie zawsze jest konieczne przycinanie. Dlatego niektórzy mogą ten krok pominąć.

Warto zadbać także o nawożenie hortensji ogrodowej po zimowaniu. Roślina po okresie wegetacji będzie potrzebowała cennych składników odżywczych. Możesz wybrać nawóz uniwersalny lub specjalnie przeznaczony do tego gatunku krzewu. Wielu ogrodników decyduje się także na zastosowanie preparatów chroniących hortensję ogrodową przed chorobami i działalnością szkodników. Zabezpieczając roślinę w ten sposób, zadbasz, aby pięknie się rozwijała i kwitła.

Przy pielęgnacji hortensji ogrodowej istotne jest także odpowiednie podlewanie. Wystarczy to robić 2-3 razy w tygodniu, w zależności od pogody. Najlepiej nawadniać roślinę wczesnym rankiem lub wieczorem.

Podsumowując, zimowanie hortensji to sposób na zachowanie tego pięknego krzewu na kolejny sezon. Wybierz odpowiednią metodę i ciesz się jej kwiatami w przyszłym roku!

Na Podhalu konie “leczy się rzeźnią”. Szokujące dane o koniach z Morskiego OkaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas