Zielony ogród zimowy. Jak go zrobić i co w nim sadzić?
Miłośnicy spędzania czasu w ogrodzie chcą jak najdłużej korzystać z tej przyjemności. Jednak zmienna aura powoduje, że jest to możliwe zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Sposobem na przedłużenie tego czasu jest zbudowanie ogrodu zimowego. Wtedy niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz, można hodować rośliny i wypoczywać wśród zieleni.
Spis treści:
Gdzie można zbudować ogród zimowy?
Co to jest ogród zimowy? To kilka różnych typów konstrukcji. Dawniej oranżerie były budowane tylko przy domach jednorodzinnych. Współcześnie ta przeszklona część należąca do budynku może być zarówno osobnym pomieszczeniem, jak i zabudowanym balkonem. Poprzez połączenie części mieszkalnej z zewnętrzną oranżerią staje się ona integralną częścią domu, którą można nazwać zimowym ogrodem.
Tego typu dobudówka jest najczęściej aluminiowym lub drewnianym szkieletem wypełnionym szybami. Taka konstrukcja pomieszczenia sprawia, że przebywając w nim, ma się wrażenie bliskiego kontaktu z naturą. Jeśli w środku rozprowadzono instalację i wnętrze oranżerii jest ogrzewane, to z tej części domu lub mieszkania można korzystać przez cały rok.
Jak tanio zbudować ogród zimowy?
W stawianiu przeszkolonych konstrukcji specjalizuje się wiele profesjonalnych firm. Niestety koszty takiej usługi są zazwyczaj wysokie i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za niewielkie pomieszczenie. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak samodzielnie i tanio zbudować ogród zimowy. Na to, ile pieniędzy trzeba będzie przygotować na budowę, ma wpływ między innymi to, gdzie znajdzie się oranżeria.
Najtańszą opcją jest wykorzystanie istniejącego już tarasu lub balkonu. Nie ma wtedy konieczności stawiania oddzielnych fundamentów. Drogie są też szyby. Dlatego, jeśli jest możliwość, to warto wykorzystać choć jedną ścianę domu i potraktować ją jako element konstrukcji. Wtedy ogród zimowy nadal będzie spełniał swoją funkcję, ale jego zbudowanie będzie dużo tańsze.
Niższy koszt budowy można uzyskać także wtedy, gdy nie instaluje się w oranżerii oddzielnego ogrzewania. Z panującym wewnątrz niej chłodem można sobie poradzić, wstawiając przenośny piecyk lub kominek i dogrzewając pomieszczenie tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno. Wiele osób stosuje to rozwiązanie i korzysta z ogrodu zimowego prawie przez cały rok. Dzięki dużym przeszkleniom docierające do przydomowej oranżerii słońce naturalnie podwyższa temperaturę panującą wewnątrz niej.
Osoby decydujące się na samodzielne zrobienie ogrodu zimowego zastanawiają się też, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę. Przepisy regulują to w jednoznaczny sposób. Wszelkie przybudówki o powierzchni do 35 mkw nie wymagają dodatkowych zezwoleń. Można zatem bez problemu postawić taką konstrukcję i nie martwić się o to, że ktoś zakwestionuje jej legalność.
Jak urządzić ogród zimowy?
Wyposażenie przydomowej oranżerii zależy w dużej mierze od przeznaczenia tego pomieszczenia. Jedni chcą w nim mieć miejsce do uprawy roślin, inni decydują się urządzić dodatkowy pokój do pracy i wypoczynku. To, jakie meble i akcesoria znajdą się w ogrodzie domowym, zależy też oczywiście od dostępnej powierzchni. Jednak stosując pewne triki, można ciekawie zaaranżować nawet niewielki ogród.
Meble, które się w nim znajdą, nie muszą być tak duże i solidne jak te, których używa się na co dzień w domu. Wystarczą lekkie fotele z ratanu i dobrany do nich stolik, aby móc wygodnie wypoczywać. W razie potrzeby będzie można je z łatwością przesunąć i zrobić w oranżerii więcej miejsca.
Oczywiście najważniejsze w urządzaniu ogrodu zimowego są hodowane w nim rośliny. Duże nasłonecznienie i korzystny mikroklimat sprawiają, że dobrze będzie tu rosnąć wiele wymagających gatunków. Najczęściej polecane są takie odmiany jak:
- araukaria chilijska;
- drzewka cytrusowe;
- kliwia;
- fatsja japońska;
- kamelia japońska;
- trzykrotek;
- datura;
- zaślaz;
- cisus australijski;
- asparagus;
- zielistek;
- bluszcz;
- kordylina australijska;
- laur szlachetny.
Sadząc rośliny, warto brać pod uwagę to, jak rozrasta się dany gatunek. Początkowo w oranżerii będzie sporo miejsca, ale z czasem liście i pędy mogą przysłonić widok na zewnątrz. Warto zatem ustawić je w pewnych odległościach od siebie lub zbudować wielopiętrowe kwietniki.
Szczególnie w okresie letnim, gdy w środku zrobi się gorąco, trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu roślin. Tak pielęgnowany ogród zimowy będzie się dobrze prezentował przez cały rok.