Jak założyć trawnik, żeby był piękny i zielony? Krok po kroku

Gęsty i soczyście zielony trawnik to powód do dumy oraz ozdoba ogrodu w jednym. Jeżeli właśnie przygotowujesz się do jego założenia, pamiętaj, że warto zrobić to w określonym momencie roku i ściśle przestrzegać kilku zasad. Jak założyć trawnik, aby już niedługo przypominał puszysty, zielony dywan i zazdrościli go sąsiedzi?

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Piękny i zielony trawnik. Nie wystarczy tylko kosić...
Piękny i zielony trawnik. Nie wystarczy tylko kosić...123RF/PICSEL

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Zakładanie trawnika od podstaw zacznij dopiero wtedy, kiedy twój ogród będzie kompletnie zaaranżowany. Muszą być już w nim wyznaczone ścieżki, urządzone rabaty kwiatowe i grządki oraz umieszczone obiekty małej architektury.

Ponadto jeżeli zamierzasz założyć trawnik:

  • z siewu, to zrób to pod koniec lata lub wiosną - na przełomie kwietnia i maja;

  • z rolki, to możesz zrobić to zarówno wiosną, pod koniec lata, jak i jesienią - taka trawa jest odporniejsza na mrozy.

  • Jak założyć trawnik krok po kroku? Sześć etapów

    Zakładanie trawnika krok po kroku to kilkuetapowy proces. Należy poświęcić temu sporo uwagi i czasu, aby być zadowolonym z efektów.

    • Krok 1 - wybierz odpowiednie miejsce na trawnik

      Trawnik będzie najlepiej rósł w słonecznym miejscu.
      Uprawa w trawy w cieniu jest problematyczna, a murawa, która wyrośnie nie będzie tak efektowna jak ta rosnąca w słońcu.

      Natomiast jeżeli dla trawnika wybierzesz zakątek ogrodu, który szybko się nagrzewa, to licz się z tym, że będzie trzeba go wyjątkowo często podlewać. Wynika to z faktu, że woda będzie szybko parować z gleby. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być montaż instalacji nawadniającej.
    • Krok 2 - przekop ziemię

      Jeżeli zakładasz trawnik w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się grządki warzywne, glebę wystarczy jedynie przekopać. Więcej wysiłku czeka cię, jeżeli chcesz, aby trawa wyrosła wokół nowego budynku. Zakładanie trawnika od podstaw wymaga wtedy wymieszania przekopanej ziemi z torfem lub kompostem. By źdźbła dobrze rosły na glebie gliniastej, połącz ją z piaskiem. Mając zamiar założyć trawnik na piaszczystym podłożu, dodaj do niego ziemię z pola ornego.
    • Krok 3 - sprawdź pH gleby

      Idealne pH gleby na trawy wynosi od 5,5 do 7.
      Jeżeli jest ono zbyt niskie, to ziemię należy zwapnować. Natomiast, gdy okaże się, że podłoże ma odczyn powyżej 7, będzie należało zastosować np. nawóz z siarczanem amonu w składzie.
    • Krok 4 - przygotowanie terenu pod trawnik

      Teren, na którym ma wyrosnąć trawnik, powinien być możliwie najbardziej równy. Nie mogą znajdować się na nim ani dołki, w których gromadziłaby się woda, ani garby utrudniające koszenie. Przed posianiem nasion, ziemia powinna zostać ubita - np. za pomocą wału.

      Zanim zaczniesz siać trawę, wyznacz też dokładnie obszar trawnika. Możesz do tego wykorzystać kamienie, małe paliki lub obrzeża trawnikowe.

    • Krok 5 - wybierz właściwy rodzaj nasion

      W sklepach znajdziesz różne mieszanki nasion. Niektóre z nich to trawy ozdobne, które przypominają zielony dywan. Są one wymagające, a uprawa takiego trawnika będzie wymagająca. Może kupić także mieszankę sportową. Uprawiany trawnik będzie wtedy odporny na zadeptanie, efektowny, jednak także będzie wymagać sporo uwagi.

      Dlatego do przydomowych ogródków warto wybierać pośrednie rozwiązanie, czyli mieszanki uniwersalne. To kompromis między efektownym wyglądem trawnika a jego odpornością na intensywną eksploatację. Są to trawy łatwe w uprawie.
    • Krok 6 - wysiew trawy

      1 kilogram nasion wystarczy, aby obsiać powierzchnię od 30 do 40 m2. Zachowanie takich proporcji zapewnia, że trawnik będzie odpowiednio gęsty i efektowny. Po wysianiu nasion podłoże należy zagrabić, aby przykryć je warstwą ziemi o grubości 1 cm. Nowo założony trawnik wymaga częstego podlewania umiarkowaną ilością wody. Trzeba nawadniać go nawet kilka razy na dobę.

    Co zrobić, żeby trawnik był ładny i zielony?

    Stosuj się do kilku zasad, a trawnik będzie zawsze zachwycał wyglądem:

    • przyglądaj się trawie pod kątem tego, czy wśród źdźbeł nie widać mchu - jeżeli się pojawi, trzeba jak najszybciej się go pozbyć;

  • regeneruj trawnik po zimie - pamiętaj, aby zawsze starannie wygrabić zeszłoroczne suche źdźbła, przeprowadzić jego gleby, a następnie nawieźć trawnik nawozem wieloskładnikowym;

  • zadbaj o jego regularne nawożenie - możesz do tego wykorzystać kompost lub specjalny preparat do traw. Natomiast aby przygotować go od zimowania, zasil glebę środkiem przeznaczonym do pielęgnacji trawników jesienią;

  • dbaj o jego całą powierzchnię - starannie przycinaj go także przy samych obrzeżach oraz w narożnikach. Dłuższe, wystające źdźbła trawy w zakamarkach ogrodu wyglądają bardzo nieestetycznie.

  • Zadbany trawnik powoduje, że przestrzeń ogrodu staje się elegancka i harmonijna. Dlatego już teraz pomyśl o tym, aby znalazł się on i przed twoim domem - załóż go, dbaj o niego, a będzie prezentować się jak z obrazka.

    Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas