Kiedy sadzić cebulę do gruntu? Tę z rozsady i dymkę
Uprawa cebuli cieszy się dużą popularnością. Przy odrobinie wysiłku w niedługi czas po posadzeniu zyskujemy obfity plon – zdrowe i smaczne warzywa, słynące również ze swoich właściwości zdrowotnych. Kiedy sadzić cebulę do gruntu? Jak wygląda sadzenie cebuli z rozsady, a jak z dymki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.
Cebula to warzywo należące do rodziny amarylkowatych, którego prawidłowa, botaniczna nazwa brzmi "czosnek cebula". Potocznie jednak warzywo to zwie się cebulą ogrodową czy cebulą zwyczajną. Cebula dymka to odmiana cebuli zwyczajnej, różniąca się od niej wielkością i smakiem.
Spis treści:
Jak uprawiać cebulę?
Cebula to warzywo występujące w wielu różnych odmianach. Możemy spotkać między innymi cebulę żółtą, białą i czerwoną, przy czym największą popularnością cieszy się cebula żółta. Pod jasnobrązową łupiną kryje się biały miąższ, dość ostry, jeśli jest spożywany na surowo.
Uprawa cebuli możliwa jest na trzy sposoby:
- z nasion,
- z rozsady,
- z dymki.
Cebula dymka ma postać niewielkich cebulek, gotowych do posadzenia w ziemi. Można je wyhodować samodzielnie, ale można również kupić je w sklepie ogrodniczym.
Uprawa dymki jest znacznie prostsza niż uprawa cebuli z rozsady, a tym bardziej z nasion sadzonych do gruntu. Wybór tego sposobu niesie ze sobą i inne korzyści — między innymi wcześniejsze zbiory. Właśnie dlatego jest to metoda preferowana przez większość osób.
Termin sadzenia cebuli uzależniony jest od wyboru sposobu uprawy. Wcześniej warto jednak zadbać o wybór odpowiedniego miejsca. Cebule lubią słońce i ciepło. Jeśli im to zapewnimy, możemy spodziewać się obfitych plonów.
Jaka ziemia do uprawy cebuli będzie najlepsza? Przepuszczalna, żyzna, piaszczysto-gliniasta i lekko wilgotna. Powinna mieć odczyn obojętny (pH 6,5-7,0).
Kiedy i jak sadzić cebulę z rozsady?
Uprawa cebuli z rozsady jest korzystniejsza niż uprawa z nasion sadzonych do gruntu. Czas oczekiwania na plony skraca się bowiem o 3-4 tygodnie. Do przygotowania sadzonek będą potrzebne skrzynki, pojemniki czy doniczki, wypełnione ziemią kompostową wymieszaną z odkwaszonym torfem. Nasiona umieszcza się w glebie na głębokości 1 cm i przykrywa delikatnie ziemią. Najlepiej to robić w marcu.
Rozsady można przechowywać nawet w domu, na parapecie. Trzeba poczekać, aż wypuszczą po 3-4 liście. Wówczas będzie można umieścić je w gruncie. Kiedy sadzić cebulę z rozsady? Odpowiednim terminem jest wiosna - można to robić najwcześniej w kwietniu. Między poszczególnymi sadzonkami należy zachować około 10 cm odstępu, a między rzędami około 20 cm odstępu. To konieczne, by zminimalizować ryzyko rozwoju mączniaka - poważnej choroby o podłożu grzybowym.
Sadzonki umieszczamy w ziemi na takiej głębokości, by 1/3 cebulki wystawała nad powierzchnię. Po posadzeniu rozsady powinniśmy systematycznie odchwaszczać przestrzeń wokół nich. Regularnie też spulchniajmy glebę i podlewajmy ją. Nie przesadzajmy jednak, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do zgnicia korzeni.
Kiedy i jak sadzić cebulę dymkę?
Uprawa cebuli z dymki to najprostsza i najpopularniejsza metoda uprawy cebuli. Pozwala uzyskać dość szybki plon - czas zbiorów skraca się o 4-6 tygodni, w stosunku do uprawy z nasion. Pomijamy też etap najbardziej problematyczny, kiedy to młode siewki są najbardziej narażone na ataki chorób i mogą zostać zagłuszone przez chwasty. Cebule uzyskane w ten sposób najlepiej się też przechowują, co jest kolejną, ogromną zaletą tej metody.
Kiedy sadzić cebulę dymkę? Robimy to wczesną wiosną - od końca marca do kwietnia. Cebulki umieszczamy w ziemi w taki sposób, by ich wierzchołki znajdowały się na poziomie gruntu. Między rzędami należy zachować rozstaw 30-40 cm, a w rzędzie odległość 5-8 cm pomiędzy poszczególnymi cebulkami. Można je sadzić nieco gęściej, jeśli mają być przeznaczone do wczesnego spożycia wraz ze szczypiorem.
Po umieszczeniu cebulek w gruncie zasypujemy je lekko ziemią i ugniatamy ją. Kiedy cebula wzrasta, warto delikatnie spulchniać ziemię motyczką między rzędami, a także regularnie usuwać chwasty. Istotne jest także systematyczne podlewanie - zwłaszcza w okresach suszy.
Czytaj też:
Zobacz też: