Kwiecień w ogrodzie i na działce. Co i kiedy sadzić?

Kwiecień to miesiąc wzmożonej pracy dla osób, które mają własne ogrody lub działki. Trzeba wówczas zadbać o przygotowanie miejsc pod uprawę, zasianie niektórych roślin oraz pobudzenie trawnika do wzrostu. Istotne są również opryski wiosenne, które pozwolą ochronić drzewa przed działaniem grzybów. Co jeszcze powinno się robić w kwietniu? Podpowiadamy.

Co siać i sadzić w kwietniu?
Co siać i sadzić w kwietniu?Jiangang Wang/ContributorGetty Images
  • W kwietniu można sadzić wiele gatunków warzyw, bielin, krzewów dekoracyjnych i owocowych oraz drzew.
  • Ogród lub działkę należy odpowiednio przygotować, poprzez nawożenie gleby, wykonanie oprysków wiosennych i zastosowanie siatek do upraw.

Prace w ogrodzie i na działce. Co siać, co sadzić w kwietniu?

W pierwszej połowie kwietnia należy skupić się na zasianiu warzyw strączkowych (groch, bób oraz fasola). Są to rośliny, które poradzą sobie w nieco chłodniejszych temperaturach (oprócz fasoli – jej optymalna temperatura wynosi minimum 10-11 stopni Celsjusza). Do gruntu można posadzić również ziemniaki i pietruszkę, szpinak, rzepę, rzodkiew i sałatę.

Kalendarz ogrodnika zakłada, że w drugiej połowie kwietnia należy posiać buraka (ćwikłowego i liściowego), brukiew, cebulę, marchew, kalafiora, koper ogrodowy, pasternak oraz por. Można się również zabrać za wysiew kwiatów, takich jak rezeda, aksamitka, złocień czy nachyłek.

Kwiecień to również doskonały czas na posadzenie drzew oraz krzewów owocowych w ogrodzie lub na działce. Można także zaopatrzyć się w pięknie kwitnące byliny (dalie, irysy, astry) oraz krzewy ozdobne (róże, magnolie i azalie).

Kwiecień w ogrodzie. Przygotowanie ziemi, ochrona upraw

Jeżeli nie zdążyliśmy z przygotowaniem ziemi do upraw w marcu, należy to zrobić w kwietniu. Warto zasilić glebę kompostem, a także porządnie ją przekopać oraz usunąć pozostałości po poprzednich uprawach i chwasty. Wówczas rośliny będą miały optymalne warunki do wzrostu.

Co robi się w ogrodzie i na działkę w kwietniu? Między innymi należy zadbać o przekopanie ziemi. VW Pics / ContributorGetty Images

  

Aby ochronić je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (wiatr, deszcz), można wykorzystać specjalne siatki do upraw. Dodatkowo wpłyną one korzystnie na rozwój warzyw pnących.

Opryski wiosenne drzew. Niezbędny punkt w kalendarzu ogrodnika

Opryski wiosenne zapewniają odpowiednią ochronę przed chorobami i szkodnikami. Wraz z końcem zimy i wzrostem temperatury, do życia może budzić się wiele rodzajów patogenów, które są niebezpieczne dla roślin. Opryski wiosenne w głównej mierze mogą dotyczyć drzew i krzewów owocowych.

Kiedy właściwie rozpocząć opryski wiosenne? Niestety, nie istnieje jeden konkretny termin. Wszystko zależy od fazy rozwoju roślin, a więc również od temperatury powietrza. Z reguły przyjmuje się, że oprysk należy wykonać, zanim otworzą się pąki liściowe. Pomocne w wykonaniu oprysków mogą być informacje od producenta obecne na opakowaniu preparatu.

Idealny trawnik na wiosnę. Co trzeba robić w kwietniu?

Entuzjaści zielonych i zdrowych trawników muszą pamiętać o wykonaniu kilku istotnych prac. Jest to między innymi nawożenie, regularne podlewanie i wertykulacja (przeprowadzona po pierwszym koszeniu). Puste miejsca należy obsiać regeneracyjną mieszanką do trawników

Nie należy zapomnieć również o pieleniu. W kwietniu mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające chwasty, które psują wygląd trawnika. Dlatego dobrze jest pozbywać się ich ręcznie i stosować specjalne nawozy do trawników, które sprawią, że niepożądane rośliny nie będą na nich rosły.

Czytaj też:

Inwazja szopów praczy w Polsce. Leśnicy wypowiedzieli im wojnęMarcin SzumowskiStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas