Delfin albinos w prezencie ślubnym. To się nazywa szczęście

Śmiało można zakładać, że szanse na takie spotkanie są mniej więcej takie same jak na wygranie w totka, ale niektórym się udaje - pewna para z Afryki w dniu swojego ślubu wypatrzyła całkowicie białe cielę butlonosa pływające z ok. 200 innymi delfinami.

To się nazywa szczęście. Dostrzegli delfina albinosa w Afryce
To się nazywa szczęście. Dostrzegli delfina albinosa w Afryce123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Kiedy na miejsce ślubu wybiera się pokład łodzi pływającej po Algoa, słynącej z niewiarygodnej morskiej fauny i flory zatoki Prowincji Przylądkowej Wschodniej w RPA, trudno o lepszy prezent niż widok delfina albinosa - najpewniej pierwszego kiedykolwiek zaobserwowanego w Afryce.

To pierwszy butlonos albinos w Afryce

A taki właśnie przypadek opisuje Lloyd Edwards, kapitan i właściciel biura turystycznego Raggy Charters, z którego łodzi wykonane zostały wyjątkowe zdjęcia. Cielę ma najpewniej ok. miesiąca, mierzy ok. 1 metra długości i jest najprawdopodobniej prawdziwym albinosem.

Nagle zobaczyłem biały błysk w wodzie wśród stada około 200 delfinów. Kiedy zobaczyłem to ponownie, to było piękne cielę albinos
pisze na swoim Facebooku kapitan łodzi, Lloyd Edwards, dodając, że może to być pierwszy taki przypadek w Afryce.

Albinizm jest chorobą genetyczną, która uniemożliwia zwierzętom produkcję melaniny pigmentowej, która nadaje kolor ich skórze, sierści, piórom i oczom. W rezultacie zwierzęta albinosy wydają się białe i mają różowe oczy, w obu przypadkach bardziej podatne na światło niż normalnie.

W przypadku niektórych zwierząt znacznie zmniejsza to szanse na przeżycie, dlatego albinizm częściej widujemy w ogrodach zoologicznych niż w naturze, ale ten butlonos zdaje się świetnie sobie radzić w stadzie.

Powiedziałbym, że istnieje duża szansa, że ten albinos dożyje dorosłości, jeśli przeżyje kilka następnych miesięcy. Albinosy większości gatunków są zagrożone, ponieważ wyróżniają się, ale potencjalnych drapieżników delfinów butlonosych jest bardzo niewielu, a kolor nie miałby dla nich znaczenia
wyjaśnia w korespondencji mailowej z Live Science pracownik naukowy Whale and Dolphin Conservation (WDC) w Wielkiej Brytanii, Erich Hoyt.

Albinizm bywa mylony z leucyzmem. Konieczne testy genetyczne

Albinizm relatywnie łatwo można pomylić z leucyzmem, czyli stanem, który uniemożliwia poszczególnym komórkom wytwarzanie melaniny, przez które zwierzęta mogą być całkowicie białe, beżowe lub mieć łaty w obu kolorach wymieszane z normalnym ubarwieniem.

I choć przypadkowemu obserwatorowi może być trudno odróżnić te dwa warunki, a naukowcy nie chcą wydawać ostatecznych wyroków na podstawie tylko zdjęć, to jednolicie biały kolor sugeruje, że widziany butlonos może być prawdziwym albinosem.

Fakt, że nie widać koloru oczu delfina, utrudnia stwierdzenie z całą pewnością, czy jest to albinos. Jednak możliwe jest, że oczy są zamknięte, ponieważ są niezwykle wrażliwe na światło. Ale testy genetyczne to jedyny sposób, aby powiedzieć na pewno
dodaje Hoyt.
Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas