Żmije obudziły się z zimowego snu. Leśnicy ostrzegają

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Można ją spotkać w całym kraju, ale szczególnie ceni sobie torfowiska i gęste zarośla. Najwięcej żmij znajduje się na Podkarpaciu w okolicach Bieszczad. Należy zachować tam szczególną ostrożność.

Polska żmija nosi swoją nazwę od charakterystycznego zygzaka, który pozwala ją odróżnić od zaskrońca czy gniewosza. Zwierzę osiąga długość około 80 cm i jest śmiertelnie jadowity. Jeśli jednak spotkamy żmiję, nie należy panikować. Nie wolno robić jej również krzywdy — gad może zaatakować tylko w skrajnych przypadkach. Nie ma danych o ukąszeniach ze skutkiem śmiertelnym. Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym.

Jak podaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych 

Jak kąsa żmija?

Ukąszenie najczęściej jest suche, czyli nie następuje przy nim wstrzyknięcie jadu. Żmija nie chce go marnować, ponieważ wyprodukowanie go jest energochłonne a przede wszystkim, wymaga czasu. Samo ugryzienie nie boli — dopiero później, jeśli został wstrzyknięty również jad, rana zaczyna puchnąć i boleć. Organizm dorosłego powinien sobie poradzić sam z ugryzieniem. Jeśli jednak ofiara jest pod wpływem alkoholu, drastycznie spada zdolność do metabolizowania trucizny i ugryzienie może stanowić zagrożenie dla życia

Reklama

Niezależnie jednak od spożytego alkoholu w przypadku ugryzienia należy zgłosić się do szpitala, gdzie zostanie podana antytoksyna.

Jeśli wiemy, że w odwiedzanym przez nas terenie znajdują się żmije, powinniśmy pamiętać o ubraniu długich spodni i mocnych butów, ponieważ to nogi są głównym celem ataków. Należy pamiętać, że jeśli jednak jakimś sposobem zostaniemy ugryzieni w twarz, znajdziemy się w dużym niebezpieczeństwie, ponieważ jest ona bardzo ukrwiona. Powinniśmy niezwłocznie zadzwonić na służby ratunkowe.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żmija zygzakowata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama