Ciemny garaż i piwnica to nie jest dobre miejsce na zimowanie pelargonii
Oprac.: Agnieszka Boreczek
Chcesz, żeby twoje wyhodowane z miłością pelargonię dotrwały do kolejnego sezonu bez szwanku? To często nie takie proste, zwłaszcza jak nie dysponujesz miejscem do ich przechowania na czas zimy. Tymczasem już pierwsze przymrozki sygnalizują konieczność zabezpieczenia roślin. W jaki sposób to zrobić? Zdecydowanie odradzamy popularne zimowanie w piwnicy – jest duże ryzyko, że na wiosnę kwiaty nie rozwiną się prawidłowo. Poznaj bezpieczniejsze alternatywy.
Spis treści:
Kiedy zimować pelargonie?
Pelargonie pochodzą z cieplejszych regionów świata, dlatego nie są odporne na mrozy. Jeśli chcesz je przezimować, musisz zadbać o odpowiednie warunki, zanim temperatura spadnie poniżej zera. Najlepszy moment na wprowadzenie pelargonii do pomieszczenia to październik i listopad. Właśnie wtedy najlepiej przenieść pelargonie do osłoniętego miejsca, zanim przymrozki zniszczą ich delikatne liście.
Dlaczego ciemny garaż lub piwnica to nie najlepsze miejsce?
Chociaż wiele osób decyduje się na przechowywanie pelargonii w ciemnych garażach lub piwnicach, takie warunki nie są dla nich odpowiednie – i to z kilku powodów.
- Brak dostępu do światła – pelargonie potrzebują światła, aby przeprowadzać podstawowe procesy życiowe, nawet w czasie spoczynku. Ciemne pomieszczenia sprawiają, że rośliny tracą liście i słabną, co znacznie zmniejsza ich szanse na zdrowy wzrost w następnym sezonie.
- Zbyt wysoka wilgotność– w garażach i piwnicach wilgotność może być za wysoka, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i pleśni. Pelargonie są podatne na takie infekcje, a brak dostatecznej wentylacji dodatkowo zwiększa ryzyko chorób.
- Niestałe temperatury – garaże mogą być narażone na duże wahania temperatury, zwłaszcza podczas zimy. Idealne warunki dla pelargonii zimą to temperatura w granicach 5-10°C, podczas gdy w nieogrzewanych pomieszczeniach może być znacznie zimniej, co grozi przemrożeniem roślin.
Jakie warunki są najlepsze do zimowania pelargonii?
Pelargonie najlepiej zimują w jasnym, chłodnym miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się w przedziale 5-10°C. Dlatego, jeśli masz możliwość, przenieś je na werandę lub osłonięty taras. Powinny być one chronione przed wiatrem, a zarazem mieć zapewniony dostęp do światła naturalnego. Inną opcją jest chłodne pomieszczenie z oknem – pomieszczenie gospodarcze albo jasna piwnica użytkowa.
Ważne jest, aby rośliny nie były całkowicie odcięte od światła. Pelargonie nie potrzebują dużo słońca w okresie spoczynku, ale regularny dopływ naturalnego światła jest niezbędny, by mogły zdrowo przetrwać do wiosny.
Jak przygotować pelargonie do zimowania?
Aby pelargonie przetrwały zimę, dobrym pomysłem jest odpowiednie ich przygotowanie. Zrobisz to poprzez przycinanie, usuwanie chorych liści i ograniczenie podlewania.
- Przed zimowaniem przytnij pędy pelargonii, pozostawiając ok. 10-15 cm. Przycięcie roślin pozwala na zachowanie kompaktowego pokroju i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób.
- Usuń wszystkie zwiędłe kwiaty oraz chore lub zżółknięte liście. W ten sposób ograniczysz ryzyko infekcji podczas zimowania.
- W okresie zimowym pelargonie nie potrzebują tak dużo wody jak latem. Podlewaj je oszczędnie, tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia korzeni.
Jak zimować pelargonie krok po kroku?
Przygotowanie doniczek
Pelargonie najlepiej zimować w tych samych doniczkach, w których rosły latem. Jeśli jednak są bardzo duże, możesz je przesadzić do mniejszych pojemników, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Upewnij się, że doniczki są czyste, a podłoże dobrze przepuszcza wodę.
Wybór odpowiedniego miejsca
Jak już wspomnieliśmy, najlepszym miejscem na zimowanie pelargonii jest jasne, chłodne pomieszczenie z dostępem do naturalnego światła.
Pielęgnacja zimowa
Podlewanie w okresie zimowym powinno być bardzo ograniczone – pelargonie potrzebują minimalnej ilości wody, aby przetrwać ten czas. Zazwyczaj wystarczy je podlać raz na kilka tygodni, tak aby ziemia nie była całkowicie sucha przez dłuższy czas.
Przed nadejściem wiosny
Pod koniec zimy, kiedy dni zaczynają się wydłużać, możesz stopniowo zacząć przygotowywać pelargonie do powrotu na dwór. W marcu lub na początku kwietnia warto przenieść rośliny do cieplejszego pomieszczenia i zwiększyć ilość podlewania. Kiedy minie ryzyko przymrozków, pelargonie można wynieść na zewnątrz i ponownie cieszyć się ich bujnym kwitnieniem.