Świetna alternatywa dla wrzosów. Roślina piękna, ale mniej wymagająca
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Jeśli szukasz rośliny prostej w uprawie, która będzie alternatywą dla wrzosów, to ta jest najlepsza. Mowa o szałwii omszonej, którą polecają całe pokolenia ogrodników. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji i może zastąpić wybredne wrzosy. Co więcej - kwitnie cały rok!
Spis treści:
Wielkimi krokami nadchodzi jesień, szczególna pora dla ogrodników. Ale też dla miłośników jesiennych krajobrazów. Bowiem od września do końca października kwitną wrzosy.
Ostatnio informowaliśmy o zjawiskowym krajobrazie, który z powodzeniem może konkurować ze Szkocją. Mowa tu o Przemkowskim Parku Krajobrazowym, gdzie właśnie teraz królują wrzosowiska, są objęte ścisłą ochroną.
Niegdyś te tereny zajmował radziecki poligon wojskowy, dziś to jedno z najczystszych miejsc na Dolnym Śląsku, z mnóstwem grzybów, jagód oraz sosen. Idealne miejsce na wypad za miasto czy też na sesję zdjęciową.
Jak rozpoznać szałwię?
Dla niewprawnego oka szałwia jest często mylona z wrzosem. Nic dziwnego. Ta roślina rośnie w formie krzaczastej – pędy są licznie, silnie rozkrzewione. Osiąga od 30 do 70 cm wysokości.
Jednak, w przeciwieństwie do wrzosów, szałwia posiada omszone liście i pędy oraz kłosowate kwiatostany. Te zaś są długości 15-25cm i składają się z delikatnych, dwuwargowych kwiatów. Kolorystycznie są podobne do wrzosów - szałwia omszona może być fioletowa, różowa, ale też niebieska czy biała.
Jesień jest najlepszą porą na sadzenie szałwii omszonej
Należy zasadzić szałwię tuż przed pierwszymi przymrozkami. Inną porą sadzenia jest wiosna. Można rozmnażać ją przez podział kęp po kwitnieniu. Łatwo rozmnaża się też z nasion.
Szałwia omszona jest byliną, która lubi ekspozycję mocno nasłonecznioną, ciepłą, zaciszną. Dobrze odnajdzie się też na stanowisku półcienistym, jednak wtedy kępy rozwijają się na niekorzyść kwiatów. Jest gatunkiem mrozoodpornym.
Lubi glebę średnio żyzną, wapienną i umiarkowanie suchą o szerokim pH. Szałwia nie lubi ziemi ciężkiej, podmokłej i zwartej. Co najważniejsze - w optymalnej glebie może rosnąć wiele lat bez przesadzania.
Zobacz również:
Pielęgnacja szałwii omszonej
Sekretem na piękne kwiatostany jest regularne przycinanie szałwii. Trzeba to robić tuż po wiosennych przymrozkach. Należy skrócić ją o ⅓ i pousuwać wszystkie stare oraz przesuszone liście czy kwiatostany. Wtedy szałwia omszona będzie nas zachwycać bujnymi kwiatami.
Roślina ta nie lubi dużej ilości wody, preferuje jej znikome ilości i dobrze znosi przesuszenie. W okresie wysokich temperatur warto ją podlać, gdy gleba jest bardzo przesuszona. Szałwia nie wymaga nawożenia, jednak po zimie można zastosować kompost, który ją odżywi.