Kwiaty, które można zasadzić w listopadzie. To ostatni dzwonek
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Koniec jesieni kojarzy się głównie z chłodem i deszczem, ale jest to też intensywny czas prac ogrodowych. To ostatnia chwila, by przygotować rośliny do przezimowania oraz posadzić kwiaty. Poznaj te, które przetrwają zimę i zakwitną już na początku wiosny.
Listopad do przede wszystkim intensywne przygotowanie roślin do przezimowania. Przycinanie, kopczykowanie, owijanie czy przestawianie donic i skrzyń w odpowiednie miejsce to tylko kilka czynności, które robimy w ogrodzie późną jesienią.
Jesienią wiele osób rezygnuje z sadzenia kwiatów. Niesłusznie, niektóre z gatunków wręcz powinno się sadzić w listopadzie.
Zobacz również:
Jakie kwiaty można posadzić w listopadzie?
Wbrew pozorom lista roślin, które zasadzone jesienią przetrwają zimę, jest dość długa. Niepotrzebnie boimy się mrozów i śniegu, te kwiaty świetnie sobie z nimi radzą.
Do takich kwiatów należą słynne tulipany. Lepiej ukorzeniają się w cieplejszej glebie, ale możemy sadzić je też o tej porze roku. Musimy tylko zadbamy o to, by miały dostatecznie nasłonecznione miejsce. Dzięki temu cebulki będą miały ciepło i przeżyją zimę. Sadzimy je też głębiej, by ochronić je przed mrozami - ok. 10-12 cm.
Na podobnej głębokości sadzimy też inne kwiaty, m.in. narcyzy. Ta roślina słynie z odporności na mróz. Już na początku wiosny możemy cieszyć się jej pięknymi żółtymi kwiatami.
Do innych popularnych roślin, które można sadzić w listopadzie są hiacynty. Uda się to, o ile w listopadzie będzie jeszcze trochę cieplej. Możemy sadzić je w listopadzie, o ile pogoda nie jest jeszcze zbyt mroźna. Należy umieścić je na głębokości 12-15 cm, by mogły spokojnie przezimować. Wczesną wiosną kolorowo zakwitną i wypełnią ogród przyjemnym zapachem.
Uwaga - możemy zimować sadzonki hiacyntów poza glebą, w mieszkaniu, ale należy trzymać je w suchym miejscu w papierowych torebkach.
Na liście roślin, które można sadzić w listopadzie nie może zabraknąć oczywiście krokusów, pierwszych wiosennych kwiatów, znanych z tego, że kwitną, gdy leży jeszcze śnieg. Są łatwe w uprawie i bardzo wytrzymałe. Wystarczy umieścić ich cebulki w ziemi na głębokości 8-10 cm.
Innymi znanymi kwiatami, które sadzimy jesienią są urokliwe szafirki. Bez problemu przetrwają zimę, by na wiosnę ucieszyć nas pięknymi kwiatami. mogą być one sadzone w grupach lub na rabatach. Cebulki trzeba umieścić na głębokości 8-10 cm w przepuszczalnej i lekkiej glebie. Lubią rosnąć w grupach, na rabatach.
Kolejnym kwiatem, który kompletnie nie kojarzy się z jesienią jest prymulka, symbol wczesnej wiosny. wiele odmian tej rośliny świetnie znosi zimę i może być sadzonych w listopadzie. Należy umieszczać prymulki w podłożu wilgotnym, lekko kwaśnym. Są to rośliny wieloletnie.
QUIZ: Jak dobrze znasz się na kwiatach ogrodowych?
Nie tylko kwiaty
Jak już informowaliśmy wcześniej, jeśli mrozy nie nadeszły, to z powodzeniem można zająć się sadzonkami jabłoni, wiśni czy czereśni. Listopad to też dobry czas na zasadzenie krzewów porzeczek, aronii, malin oraz agrestu. Spokojnie można też wysiać do gleby marchew, pietruszkę naciową i korzeniową, koper, pasternak, cebulę ozimą, czosnek ozimy, bazylię, roszponkę, sałatę oraz szpinak.
To jesień to nie tylko porządki i sadzenie, ale też dekorowanie ogrodu. W listopadzie warto postawić w doniczce na balkonie czy tarasie bluszcze, wrzosy i wrzośce, żywotniki, bambusy. Można też dać drugie życie chryzantemom, które są nieodłącznym elementem cmentarzy. Chryzantemy często lądują na śmietniku, nawet jeśli tylko lekko uschły. Niepotrzebnie! Można przedłużyć ich życie po Wszystkich Świętych.