Roślina z Afryki może być pomocna w leczeniu HIV. To gatunek znany od lat
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Naukowcy z Kamerunu odkryli, że występująca w Afryce roślina z rodziny wilczomleczowatych wykazuje potencjał przeciwwirusowy w walce z HIV w fazie latencji. Co ciekawe, lokalnie jest to gatunek znany od lat, stosowany w leczeniu różnych chorób i schorzeń.
Naukowcy z Instytutu Wistar i Uniwersytetu Buea w Kamerunie odkryli mechanizmy lecznicze o potencjale przeciwwirusowym w kierunku HIV w roślinach z gatunku Croton oligandrus.W tradycyjnej medycynie Kamerunu stosuje się go od lat.
Afrykańska roślina pomocą w leczeniu HIV
Jak donosi "Journal of Experimental Pharmacology", mimo że badania mają charakter lokalny, to ich efekty mogą być globalne.
"Ta praca pokazuje wartość globalnych partnerstw w poszukiwaniu lekarstwa na HIV" - podkreślił Luis Montaner, dyrektor HIV Cure and Viral Diseases Center, który kieruje badaniami nad HIV w Wistar. "Skuteczne lekarstwo będzie musiało dotrzeć do ludzi na całym świecie, a wykorzystując tradycyjną afrykańską etnomedycynę, czynimy postępy w kierunku lekarstwa z myślą o dostępności" - dodał.
Od lat trwają wnikliwe badania nad HIV i AIDS. Jednak nadal bez przełomu. I choć HIV można skutecznie leczyć na całym świecie za pomocą terapii antyretrowirusowej, czyli ART, nadal nie ma dostępnego lekarstwa, które eliminuje wirusa całkowicie.
Nawet przy dożywotnim leczeniu ART wirus pozostaje utajony w rezerwuarach w całym ciele, które mogą się reaktywować w dowolnym momencie. W dłuższej perspektywie rezerwuary te mogą przyczyniać się do przewlekłego stanu zapalnego i chorób współistniejących.
Gatunek od lat jest znany w medycynie tradycyjnej
Aby odpowiedzieć na potrzebę opracowania strategii leczenia HIV w Afryce Subsaharyjskiej, naukowcy z Wistar połączyli siły z zespołem z Uniwersytetu Buea w Kamerunie. Prowadzono badania nad wpływem ekstraktów chemicznych z C. oligandrus na utajenie HIV. Jak mówi dr Ntie-Kang, "gatunek został wybrany do badań, ponieważ ma długą historię, wraz z pokrewnymi roślinami afrykańskimi, stosowania w etnomedycynie".
Przez tysiące lat mieszkańcy Kamerunu i sąsiednich krajów polegali na tradycyjnej medycynie roślinnej od uzdrowicieli, aby leczyć różne choroby, od raka po cukrzycę. Teraz okazuje się, że niektóre z gatunków wykazują się też skutecznością w leczeniu HIV.
Dzięki wyizolowaniu związków ze sproszkowanej kory, dr Tietjen, dr Ntie-Kang i ich zespoły były w stanie przeprowadzić testy. Miały sprawdzić, czy związki odwracają latencję HIV in vitro. Hipoteza ta została potwierdzona dla czterech z sześciu wyizolowanych związków.
Co godne uwagi, niektóre z tych związków działały synergicznie - to znaczy osiągnęły "większe niż suma swoich części" odwrócenie latencji - gdy były podawane z istniejącymi wcześniej związkami LRA. Naukowcy są pełni nadziei.