Modliszka jest brutalna i może zjeść samca. W Polsce jest pod ochroną
Nie modli się, ale jej nazwa wzięła się z podobieństwa do osoby ze złożonymi do modlitwy rękami. Modliszka występuje też w Polsce. Ponieważ klimat się ociepla, możemy spotkać ją coraz częściej. Modliszki musimy chronić, ponieważ są zagrożone wyginięciem.
Spis treści:
Czy w Polsce żyje modliszka?
Kampinoski Park Narodowy przypomina o obecności modliszki w Polsce. Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa polonica), bo taka bytuje w naszym kraju, jest spotykana sporadycznie, a nawet rzadko, ponieważ jej populacja jest bardzo mała.
Naukowcy zauważyli, że w ostatnich kilkunastu latach zasięg występowania modliszki w Polsce znacząco się zwiększył. Jedynie w północnej części kraju widok tego owada jest ciągle rzadkością.
Kiedy można spotkać modliszkę w Polsce?
Ten, kto chce ujrzeć modliszkę, ma jesienią ostatnią szansę, a i to nie będzie łatwym zadaniem. Modliszka zwyczajna pojawia się na zewnątrz w okresie od sierpnia do października. Można spotkać ją zwłaszcza tam, gdzie panuje duże nasłonecznienie. Będą to np. wrzosowiska, bory sosnowe i pola - informuje Kampinoski Park Narodowy, w którym można spotkać tego owada.
Modliszki są owadami termofilnymi, czyli ciepłolubnymi.
Jak wygląda modliszka?
Owada jest trudno wypatrzeć z powodu jego smukłego kształtu i jasnozielonego lub żółto-brązowego ubarwienia. Modliszka wtapia się w otoczenie i trudno ją zauważyć na łonie przyrody.
Naukowcy podkreślają, że mimo dużych rozmiarów owad ten nie wyrządzi krzywdy człowiekowi. Ponieważ modliszka jest pod ochroną, nie wolno jej hodować ani usuwać kokonów z jajami. Jeśli zaś owad wleci do mieszkania, należy go ostrożne wynieść na zewnątrz.
Czy modliszka jest niebezpieczna?
Modliszki to drapieżniki. Chętnie zjada inne owady, np. szarańczaki, muchówki, pajęczaki, a nawet małe kręgowce. Faktem jest, że ofiary zabija bardzo szybko. Kiedy zbliży się do niej na bliższą odległość, chwyta ją i pożera, a posiłek zaczyna od głowy.
Jednak modliszka nie jest niebezpieczna dla człowieka i nie należy się jej obawiać, a chronić. Modliszka jest w Polsce gatunkiem chronionym. Owady są narażone na wyginięcie. Nie wolno ich zabijać!
Czy modliszka zjada samca?
Modliszka jest znana ze swojej brutalności, a nawet kanibalizmu. Zdarza się, że po kopulacji samica zjada samca.
Niekiedy odgryza mu głowę jeszcze w trakcie samej kopulacji. Dzieje się tak wtedy, kiedy jest pewna, że zdążył dostarczyć wystarczająco dużo nasienia do zapłodnienia ok. 100 -200 jaj. Jeśli dochodzi już do zjedzenia samca, może to być podyktowane głodem samicy. Śmiercią samca kończy się ok. ⅓ aktów kopulacji.