Łódzcy naukowcy proszą internautów o pomoc. Chodzi o modliszki
Modliszka zwyczajna jest w Polsce pod ochroną ścisłą od 1984 r. Jest również wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, jako gatunek zagrożony. Od kilku lat pojawia się jednak częściej, stąd prośba o pomoc.
Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego monitorują niespotykane dotąd w mieście występowanie modliszki. Wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego proszą internautów o udostępnianie w sieci zdjęć tych owadów.
Naukowcy zauważyli, że w ostatnich kilkunastu latach zasięg występowania modliszki w Polsce znacząco się zwiększył. Jedynie w północnej części kraju widok tego owada jest ciągle rzadkością.
Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego jest zdania, że mieszkańcy Łodzi coraz chętniej dzielą się w sieci zdjęciami modliszek zaobserwowanych w mieście i postanowiła to wykorzystać. "Prosimy mieszkańców w mediach społecznościowych o przyłączenie się do projektu stworzenia mapy występowania i listy obserwacji modliszki w Łodzi i okolicach, jednym słowem - do uchwycenia gwałtownego pojawu tego niezwykłego owada w naszym mieście. Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie, jeśli to możliwe oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego" - apeluje badaczka.
Łódź określana jest mianem "miejskiej wyspy ciepła", a wysokie temperatury tegorocznego lata i inwestycje w "łąki kwietne" mogły wpłynąć na gwałtowne zwiększenie występowania modliszek.
Naukowcy podkreślają, że mimo dużych rozmiarów owad ten nie wyrządzi krzywdy człowiekowi. Ponieważ modliszka jest pod ochroną, nie wolno jej hodować ani usuwać kokonów z jajami. Jeśli zaś owad wleci do mieszkania, należy go ostrożne wynieść na zewnątrz.
Modliszka jest - jak na przedstawiciela fauny z obszaru Polski - owadem dużych rozmiarów: samice mogą dorastać nawet do 9 cm długości. To drapieżniki. Swoje charakterystyczne, chwytne odnóża pierwszej pary wykorzystują do polowania na większe owady, zwykle szarańczaki i pasikonikowate.
Modliszki są dość żarłoczne. Jednak - mimo powszechnego przekonania o zjadaniu samców przez samice - kopulacja tych owadów kończy się pozbawieniem samca głowy w mniej niż 30 procentach przypadków.
Dorosłe osobniki pojawiają się od sierpnia do października. Po kopulacji samice przyczepiają do roślin ooteki - kokony z 100-200 jajami, z których po przezimowaniu wychodzą larwy.
Modliszki są owadami silnie termofilnymi (ciepłolubnymi), występują naturalnie na suchych i ciepłych, śródleśnych łąkach, murawach, wrzosowiskach, brzegach borów sosnowych, ale również na nieużytkach i ugorach. Ich wysmukły kształt i jasno zielone lub żółto-brązowe ubarwienie powoduje, że dobrze wtapiają się w otoczenie i trudno je zauważyć na łonie przyrody.