Złodziejaszki, słodyszki, kruszynki i słoniki. Piękno polskich chrząszczy
Mateusz Zajega
Nie ma prawdopodobnie drugiego rzędu zwierząt, którego przedstawiciele mieliby tak piękne nazwy jak chrząszcze. Polscy koleopterolodzy, czyli naukowcy zajmujący się wspomnianymi zwierzętami, wykonali wspaniałą robotę, dzięki czemu w naszych ogrodach możemy spotkać najprawdziwsze kruszynki, słoniki, jelonki, a nawet złodziejaszki.
Słonik orzechowiec
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale w Polsce możemy spotkać naturalnie żyjące słoniki. Jak można się domyślić, są one nieco mniejsze od słoni, a dokładniej ujmując mają około siedmiu milimetrów długości, co wcale nie jest wyjątkowo małym rozmiarem jak na chrząszcze.
Słoniki charakteryzują się długim ryjkiem, który wielkością dorównuje reszcie ciała. Na upartego możemy porównać go nawet do długiej trąby - w końcu to słonik. Larwy tych zwierząt rozwijają się w środku orzechów leszczyny, przez co gatunek nie jest uwielbiany przez hodowców tych roślin.
Co ciekawe, to niejedyne słoniki, które spotkamy w naszym kraju. Możemy również natknąć się na ich krewnych: słonika wyroślowca, słonika żołędziowca, słonika olchowca, słonika dębowca, słonika kasztanowca czy chociażby słonika okrajowca.
- Zobacz też: skorek pospolity zwany jest szczypawką. Jak pozbyć się szczypawek z domu?
Chowacz czterozębny
Zdecydowanie trudniej będzie nam dostrzec chowacza czterozębnego. Nie chodzi wcale o fakt, że jest on mistrzem gry w chowanego, tylko o jego niewielki rozmiar wynoszący zaledwie dwa i pół milimetra.
Za chowaczami nie przepadają rolnicy, a w szczególności ci specjalizujący się w hodowli rzepaku. Znów nie chodzi o to, że nie lubią oni szukać, tylko o fakt, że wspomniane chrząszcze odżywiają się rzeczonymi roślinami.
Złodziejaszek rypidełko
Nie trzeba być koleopterologiem, żeby wiedzieć, że pustosz kradnik, znany powszechniej jako złodziejaszek rypidełko, ewidentnie coś kradnie. Pojawia się tylko pytanie, co konkretnie. Otóż wszystko, co popadnie.
Głównie chodzi przechowywaną przez nas żywność oraz o wiedzę i kulturę. O ile pierwsza z wymienionych rzeczy zbytnio nas nie dziwi, o tyle jak taki mały owad może niszczyć coś z pozoru niematerialnego? Po prostu zjada on fragmenty książek oraz różne kolekcje muzealne.
Kruszynka rdzawoczułka
Kruszynka należy do rodziny kózkowatych. Czy oznacza to, że ma ona coś związanego z kozami? Odpowiedź brzmi "nie". To kolejny gatunek chrząszcza o osobliwej nazwie, w tym wypadku wyjątkowo pieszczotliwej. W poszukiwaniu kruszynek powinniśmy udać się do lasu liściastego.
Słodyszek rzepakowiec
Jeśli myśleliście, że żaden chrząszcz nie będzie miał już słodszej nazwy niż "kruszynka", byliście w błędzie. Wtem pojawia się słodyszek rzepakowiec cały na czarno wraz ze swoim przepięknym chitynowym pancerzem.
Okryty złą sławą owad zasłynął z wyrządzania olbrzymich szkód na plantacjach rzepaku. Nic więc dziwnego, że pomimo swojej uroczej nazwy nie zdobył on sympatii rolników.
Jelonek rogacz
Jednym z największych chrząszczy występujących w Polsce jest jelonek rogacz, który osiąga nawet do ośmiu centymetrów długości. Jego imponujące poroże, którymi są żuwaczki, może stanowić połowę jego ciała.
Ze względu na unikalny wygląd jelonek posiada swoje miejsce w kulturze. Jego podobiznę przedstawiali między innymi średniowieczni malarze czy wybitny polski artysta Stanisław Wyspiański. Nawet Narodowy Bank Polski wydał specjalną kolekcjonerską monetę z jego wizerunkiem.
Deccoria poleca: Ten niewielki motyl potrafi zniszczyć cały plon. Naturalne opryski pomogą w walce ze szkodnikiem warzyw kapustnych