W Helsinkach zbudowano osiedle dla owadów

Choć według projektu to zaledwie hotel, jest tak duży, że z powodzeniem można go uznać za całe osiedle, z mnóstwem domów i dróg. W Finlandii powstało osiedle dla owadów.

article cover
materiały prasowe
Nowy projekt w Helsinkach to miejsce do dyskusji na temat braku miejsc dla owadów zapylających oraz miejsce badańmateriały prasowe

Niezwykły projekt architektek Maiju Suomi i Eliny Koivisto o nazwie Alusta Pavilion powstał w Helsinkach w ramach Helsinki Design Week. Będzie można go podziwiać do października 2023 r. Ma stanowić nie tylko impuls do dyskusji na temat nieustannie zmniejszającego się miejsca do życia owadów, ale ma być również miejscem badań. Znajduje się na dziedzińcu pomiędzy Muzeum Architektury Fińskiej a Helsinki Design Museum.

Oto pierwsze na świecie osiedle dla owadów. Znajduje się tu wiele roślin dla owadówSuomi/Koivisto/met-a.fimateriały prasowe

Jak zbudowane jest osiedle dla owadów?

Do stworzenia Alusta Pavilion użyto kilku materiałów. W dużej mierze są to różne formy wykonane z gliny (m.in. cegły), ale znajduje się tu również drewno, biowęgiel i ubita ziemia. Architekci ułożyli je w geometryczne struktury z ławkami dla odwiedzających i ścieżkami, po których można swobodnie spacerować.

W związku z tym, że głównymi odbiorcami miały być owady zapylające, zasadzono dla nich wiele roślin, wśród których znajdują się przetaczniki, achilleasy, stokrotki i świerzb polny. Po rozebraniu Pawilonu Alusta materiały użyte do jego stworzenia zostaną poddane recyklingowi, a rośliny ponownie wykorzystane.

Maiju Suomi i Elina Koivisto zastosowały glinę w projekcie, ponieważ jest materiałem tanim i chętnie stosowanym w fińskich ogrodach. Autorki opisują go również jako materiał zrównoważony.

Rozmowy o klimacie i owadach

Projekt powstał z pomocą studentów architektury Uniwersytetu Aalto, na którym Maiju Suomi prowadzi badania w ramach doktoratu. Działa również jako laboratorium testowe dla badań architekt Eliny Koivisto dotyczących naturalnych materiałów w budownictwie. - We współpracy z ekologami z Uniwersytetu Helsińskiego projekt bada zwiększanie bioróżnorodności w środowisku miejskim oraz demonstruje znaczenie gleby i jej drobnoustrojów dla dobrostanu ekosystemu. Zwiedzający może uczestniczyć w dbaniu o glebę i roślin - informują na swojej stronie architektki.

Alusta Pavilion prezentowany jest w ramach wystawy "Projekty dla chłodniejszej planety". Odbywają się tu m.in. warsztaty z gliny dla dzieci oraz wykłady poświęcone architekturze i zmianom klimatu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas