Ktoś postrzelił samicę żubra. Została dobita

Nadleśnictwo Różańsko poinformowało o znalezieniu wyraźnie kulejącej krowy żubra. Jej stan wskazywał na bardzo złą kondycję. Okazało się, że zwierzę zostało postrzelone.

Żubrzyca cierpiała przez 10 dni
Żubrzyca cierpiała przez 10 dniZachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika ZagrodaFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda opublikowało na początku tygodnia informację o obserwacji krowy żubra. Towarzystwo donosi, że zwierzę było wyraźnie w złej kondycji, co zresztą widać na udostępnionych materiałach.

Kto postrzelił zwierzę?

Krowa ledwo chodziła, ale dopóki lekarze nie przyjrzeli się z bliska przyczynie fatalnego stanowi zwierzęcia, nie było wiadomo, co było powodem jej dolegliwości.

Na miejsce, w którym przebywała krowa, dotarli weterynarze. Wywnioskowali, że jedynym wyjściem jest dobicie zwierzęcia. Po dokonaniu sekcji zwłok okazało się, że krowa została wcześniej postrzelona w okolice łokcia. W ciele zwierzęcia znaleziono kulę.

Kula przeszła, nie uszkadzając istotnie organów wewnętrznych, ale spowodowała wyraźny uraz mięśni, który uniemożliwiał zwierzęciu normalne poruszanie się i żerowanie i powodował znaczne cierpienie. Według lekarzy krowa wkrótce umarłaby z powodu postrzału. Jej cierpienie trwało ok. 10 dni.

Nadleśnictwo Różańsko oraz Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda są w szoku i nie dowierzają, dlaczego w Polsce rośnie skala kłusownictwa.

Kłusownictwo czy przypadek?

Dziś nie zapytamy już: "Ludzie co z Wami!?", dziś domagamy się znalezienia i ukarania sprawcy, a raczej sprawców wszystkich trzech postrzałów zwierząt, które są pod ochroną!!" - napisała Dzika Zagroda, mając na myśli postrzelenie rysi, do którego doszło niedawno w kraju.

Sprawa postrzału zwierzęcia została zgłoszona na policję. Trwa ustalanie, do kogo należała broń.

Żubr jest w Polsce chroniony na podstawie Ustawy o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. Jego populacja w Europie jest oceniania jako bliska zagrożeniu wyginięciem. Żubr od 1966 roku znajduje się w Czerwonej Księdze wydawanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, a także we wszystkich czerwonych księgach państw, na terenie których występuje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas