Jak się nie zgubić w lesie? Aplikacja w telefonie nie wystarczy

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

W polskich lasach, po długim i niecierpliwym wyczekiwaniu, pojawiły się grzyby. To sprzyja częstym wędrówkom oraz nierzadkim zejściem z wyznaczonej trasy. Jak nie zgubić się w lesie? Z pomocą przychodzi oczywiście technologia oraz możliwości zamknięte w smartfonie. Co jednak w sytuacji, kiedy telefon odmawia posłuszeństwa? Istnieją bardzo proste sposoby na to, by odnaleźć się w lesie, wystarczy tylko sięgnąć po tradycyjne rozwiązania.

Jak się nie zgubić w lesie? Aplikacja w telefonie nie wystarczy.
Jak się nie zgubić w lesie? Aplikacja w telefonie nie wystarczy.materiały prasowe

Jak nie zgubić się w lesie na grzybach?

Wybierając się na grzybobranie, nawet do znanego lasu, warto przede wszystkim zachować uważność. Nie mamy tu na myśli mindfullness, a o skoncentrowaniu uwagi na kilka aspektów. Jak nie zgubić się w lesie? Przede wszystkim należy obserwować las i zapamiętać charakterystyczne punkty terenowe. Te to drogi, jeziora, rzeki, wzniesienia czy polany. Jeżeli spacerujemy po lesie, którego praktycznie nie znamy, najlepiej trzymać się drogi, bo w głębi lasu łatwiej się zgubić. Oczywiście w mniej znanym terenie warto wybrać się do lasu z osobami, które znają teren.

Jak nie zgubić się w lesie? Warto wykorzystać swoje zmysły, a w przypadku utraty orientacji w terenie, wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa droga i słychać ruch samochodów, dzięki czemu zorientujemy się, w którym miejscu jesteśmy. Jeżeli nie chcemy zgubić się w lesie, wycieczkę warto zaplanować tak, aby w lesie nie zaskoczył nas zmrok. Ten znacznie może utrudnić znalezienie zgubionej trasy.

W lesie nie zgubi się ten, kto ma dokładnie zaplanowaną trasę. Warto przed podróżą przestudiować mapę okolicy, punkty orientacyjne i zaznaczyć wspomniane, charakterystyczne miejsca jak drogi, potoki czy zbiorniki wodne. Jak nie zgubić się w lesie? Warto również wykorzystać słupki oddziałowe. Choć polskie lasy wydają się niepoukładane, to w praktyce każdy z nich podzielony jest na fragmenty, które zwarte w jedną całość tworzą kompleks leśny. Oddziały zazwyczaj mają kształt prostokąta, a każdy z nich posiada swój numer, który możemy znaleźć na betonowych słupkach umieszczonych w narożnikach oddziału.

Jeżeli zauważymy, że w pewnym momencie straciliśmy orientację i nie wiemy, gdzie się znajdujemy, należy kierować się w jednym kierunku. Prędzej czy później dotrzemy do drogi lub na bezdrzewny pas, który wyznacza linię działową. Jak nie zgubić się w lesie? Jeżeli będziesz konsekwentnie podążać wzdłuż tej linii, w pewnym momencie trafisz na słupek oddziałowy. W ich południowo-zachodnim położeniu znajdują się numery działek. Pozostaje tylko odszukać się na leśnej mapie i gotowe. Jeśli takiej nie mamy, pomocny może okazać się telefon do leśniczego, który pomoże zlokalizować miejsce, w którym się znajdujemy.

Co robić, kiedy zgubiłem się w lesie? Aplikacje

Jak odnaleźć się w lesie? Jeżeli byliśmy na tyle przezorni, by się ubezpieczyć na taką ewentualność, zapewne wykorzystamy współczesne technologie. Tu mowa o elektronicznych mapach. Jakie aplikacje do spaceru po lesie są najlepsze? W darmowej wersji można skorzystać z aplikacji mBDL. Ta to mobilny Bank Danych o Lasach, przygotowana przez Lasy Państwowe. Znajdziemy w niej wiele map tematycznych jak i pomocnych funkcji takich jak GPS. Po wcześniejszym pobraniu odpowiednich danych aplikacja działa również w sytuacji braku łączności z Internetem. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności takich pomiar powierzchni i odległości, zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

Kolejna przydatna aplikacja do spacerów po lesie to Sygic. Można ją pobrać za darmo, a w aplikacji można ustawić punkt wyjściowy i dodać go do ulubionych. Jak nie zgubić się w lesie? Podczas wędrówki z Sygnic widzisz swoją pozycję i kierunek, w którym idziesz. Działa to bardzo sprawnie i w czasie rzeczywistym, w przeciwieństwie na przykład do Google Maps, które czasem może się zawiesić. Jednak by w pełni cieszyć się z aplikacji podczas leśnych wędrówek także bez dostępu do sieci, wcześniej należy ściągnąć mapę Polski. Ta niestety dość sporo waży, choć współczesne smartfony mają ogromną ilość niezbędnej pamięci.

Jaka aplikacja do lasu może jeszcze się przydać? Kolejna na naszej liście to mLasmini. Ta to okrojona wersja aplikacji przygotowanej przez Lasy Państwowe. Darmowa aplikacja do lasu pozwala na przeglądanie mapy i wyświetlenie podstawowych informacji o terenie. Jak się nie zgubić w lesie? Aplikacja umożliwia wykonanie pomiaru odległości i powierzchni oraz, co najważniejsze, ustalenie lokalizacji. Narzędzie działa na smartfonach oraz tabletach z Androidem.

Jak nie zgubić się w lesie? Tradycyjne metody

Oczywiście może zdarzyć się, że szukając grzybów, zgubiliśmy trasę, a nasz telefon postanowił odmówić posłuszeństwa lub bateria się rozładowała. Wtedy przydać mogą się tradycyjne narzędzia do ustalenia lokalizacji. Mowa tu oczywiście o często zapomnianych już papierowej mapie i kompasie. Te warto mieć przy sobie, jeśli wybieramy się w nieznany wcześniej teren lub na dłuższą wyprawę. Co istotne, trzeba jednocześnie wiedzieć, jak poruszać się przy pomocy mapy i kompasu.

Na początek spróbuj zlokalizować swoje aktualne miejsce na mapie. Znajdź trzy charakterystyczne punkty w terenie, które możesz zidentyfikować na mapie. Następnie skieruj igłę kompasu na pierwszy punkt, odczytaj kąt i narysuj linię na mapie wzdłuż tego kąta. Powtórz ten proces dla pozostałych dwóch punktów, a przecięcie trzech linii wskaże dokładne położenie na mapie. Jak odnaleźć się w lesie?

Następnie przyłóż urządzenie do mapy tak, aby krawędź kompasu łączyła twoje miejsce startowe z wyznaczonym punktem docelowym. Kolejno obróć kapsułę kompasu, aż igła magnetyczna pokryje się z oznaczeniem północy na podziałce. Czerwona strzałka będzie wskazywała nam górę mapy, czyli północ. Odczytaj kąt i obróć swoje ciało wraz z kompasem w ręku, aż igła ponownie wskaże północ. Teraz kompas wskaże ci kierunek marszu, który możesz podążać. Co jakiś czas sprawdzaj, czy jesteś na właściwej trasie.

Jeżeli zgubiliśmy się w lesie, przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Polskie lasy nie są amazońską dżunglą, dlatego wyruszenie w którymś z kierunków finalnie doprowadzi nas do skraju lasu, drogi czy rzeki. Co więcej, koniec końców uda nam się trafić na charakterystyczne elementy terenu takie jak linie energetyczne lub gazociągi. Jeżeli nie chcemy zgubić się w lesie, warto przed spacerem spisać sobie numery alarmowe poszczególnych służb oraz numer telefonu do nadleśnictwa, w którym się znajdujemy. Może to okazać się bardzo pomocne w przypadku zabłądzenia w lesie.

Najdroższe grzyby świata rosną w Polsce. Jak znaleźć truflePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas