Spis treści:
- Pod jakimi drzewami rosną grzyby?
- Dlaczego grzyby rosną przy konkretnych gatunkach drzew?
- Kiedy najlepiej pójść na grzyby?
Pod jakimi drzewami rosną grzyby?
Grzyby rosną najchętniej w zacienionych i wilgotnych miejscach lasu lub pól. Jednak niektóre grzyby upodobały sobie towarzystwo konkretnych gatunków drzew. Przykładem jest poszukiwany przez większość grzybiarzy borowik szlachetny, nazywany często "prawdziwkiem". Ten gatunek grzyba znajdziemy w lasach iglastych pod sosnami i świerkami. Natomiast borowika usiatkowanego musimy już szukać w lasach liściastych i mieszanych pod bukami oraz dębami.
Koźlarze np. lubią towarzystwo topoli, brzozy i grabu, dzięki czemu znajdziemy je w lasach liściastych oraz mieszanych. Kurki znajdziemy w lasach mieszanych pod sosnami, świerkami, bukami, brzozami oraz dębami. Rydze preferują obecność sosny w miejscach o luźnym zwarciu korony drzew z dużym dostępem światła. Maślaki również są często spotykane w pobliżu sosen. Natomiast podgrzybki znajdziemy w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych praktycznie wszędzie tam, gdzie będzie wilgotne trawiaste podłoże. Kanie z kolei najczęściej rosną na polanach i łąkach śródleśnych. Chociaż czasami można je też spotkać w lesie.
Dlaczego grzyby rosną przy konkretnych gatunkach drzew?
Grzyby, które widzimy na powierzchni ziemi, nazywamy owocnikami. Składają się kapelusza, warstwy zarodnikotwórczej w postaci rurek lub blaszek oraz trzonu. Owocnik to tylko mały widoczny fragment danego gatunku grzyba. Jego zdecydowanie większa część znajduje się pod powierzchnią gleby w postaci grzybni. Strzępki grzybni wchodzą w symbiozę z korzeniami konkretnych gatunków drzew. Związek ten nazywany jest mikoryzą i korzysta na nim zarówno drzewo, jak i sam grzyb.
Strzępki grzybni znacznie zwiększają powierzchnię chłonną korzeni drzewa oraz udostępniają im substancje pokarmowe, które występują w nieprzyswajalnej dla nich formie. Związek w postaci mikoryzy łagodzi skutki suszy dla drzew oraz chroni ich korzenie przed chorobami. W zamian za to drzewo oferuje grzybom węglowodany wytworzone przez nie w procesie fotosyntezy, które są kluczowym substratem energetycznym.
Kiedy najlepiej pójść na grzyby?
Na grzyby najlepiej wybrać się po deszczu. Stosunkowo ciepłe noce, częste opady i duża wilgotność wzmagają wysyp wielu gatunków grzybów w lesie. Natomiast jeżeli chodzi o porę dnia, warto wybrać się na grzyby z samego rana. Zwiększa się wtedy nasza szansa na znalezienie zdrowych okazów, których nie zdążyły jeszcze zaatakować szkodniki ani leśne zwierzęta.
Zbierając grzyby rano, mamy mniejsze ryzyko napotkania konkurencji w postaci innych grzybiarzy. Dodatkowo rano w lesie panuje zdecydowanie lepsze światło niż po południu, ponieważ jest ono bardziej rozproszone. Ponadto poranna rosa pokrywająca kapelusze grzybówsprawia, iż te lepiej odbijają światło, przez co są bardziej widoczne.













