Dlaczego na grzyby chodzi się rano? Najlepsza pora na grzybobranie
Oprac.: Andrzej Zasadni
Po długich tygodniach oczekiwania nareszcie są — w polskich lasach zaroiło się od grzybów. Wiele wskazuje na to, że grzybobranie w najbliższych dniach będzie naprawdę udane. To może być jeszcze lepsze, o ile do lasu wybierzemy się wczesną porą, zamiast na przykład wieczorem. Dlaczego na grzyby chodzi się rano? Odpowiedź kryje się w ich biologii, ale nie tylko.
Spis treści:
Dlaczego na grzyby chodzi się rano? Wysoka konkurencja
Zbieranie grzybów wczesną porą ma kilka praktycznych uzasadnień. Bodaj najbardziej prozaicznym jest fakt, że w lesie jest mniej grzybiarzy. A co za tym idzie, konkurencja jest mniejsza, co zwiększa szanse na lepszy zbiór. Kolejna z odpowiedzi, dlaczego na grzyby chodzi się rano, a nie wieczorem, to po prostu lepsza widoczność. Nie da się ukryć, że rankiem światło jest bardziej rozproszone, co zdecydowanie ułatwia znalezienie okazów pośród liści i traw. Wilgotne od rosy grzyby odbijają światło i są lepiej widoczne.
Są jednak bardziej istotne przyczyny, dlaczego na grzyby chodzi się rano. Jeżeli do lasu wybierzemy się wcześnie, zwiększymy prawdopodobieństwo, że zebrane grzyby będą zdrowe. Po pierwsze, o wysokie zbiory nie konkurujemy z innymi grzybiarzami, ale także ze... ślimakami. Te również uwielbiająborowiki, podgrzybki czy koźlarze. Jeżeli na grzyby chodzi się rano, jest większa szansa na to, że ślimaki nie zdążą jeszcze zaatakować.
Dlaczego na grzyby chodzi się rano? Uwaga na robaki
Jest jeszcze jeden, bardzo istotny powód, dla którego grzyby zbiera się rano. Na pewno każdy z grzybiarzy miał kiedyś taką sytuację, podczas której zebrał mnóstwo zdrowych grzybów. Po powrocie do domu okazało się jednak, że z koszyka wyjmuje już robaczywe grzyby. Teoretycznie nie powinno nic im się stać, w praktyce często większości trzeba się pozbyć. To dlatego, że w międzyczasie rozwinęły się larwy. Skąd biorą się w grzybach?
Jak się okazuje, za larwy w grzybach odpowiedzialne są owady. To właśnie one znoszą na grzybach jajka, z których rozwijają się larwy. Dlatego też nie warto dziwić się, kiedy w lesie zbieramy zdrowe grzyby, a w domu okazuje się, że zostały zaatakowane. Niemniej jednak to kolejna odpowiedź na pytanie, dlaczego na grzyby chodzi się rano. Wczesny ich zbiór oznacza, że zdążymy wyprzedzić aktywność owadów. By z jaj rozwinęły się larwy, potrzeba też trochę wyższej temperatury. Zebranie grzybów nad ranem to większe szanse na to, że insekty nie zdążą złożyć jaj. A to oznacza zebranie zdrowych okazów, z których podczas czyszczenia w domu nie wyjdą nieprzyjemne robaki.
Zobacz również:
Zbieraj grzyby rano. Będą bardziej soczyste
Dlaczego na grzyby chodzi się rano? Grzybiarze często zaznaczają, że rankiem grzyby, nawilżone jeszcze poranną rosą lub wilgocią z poprzedniego dnia, są bardziej soczyste. Dzięki temu ich walory smakowe są znacznie lepsze od tych grzybów, które zbieramy wieczorem.
Jest jeszcze jedna istotna rzecz, dlaczego na grzyby chodzi się rano. Mowa mianowicie o tym, że grzyby rosną szybko, najbardziej w nocy. Te niewielkie i średnie, które znajdujemy najczęściej, wyrastają między jednym zmierzchem a świtem. A koniec końców te średnie i niewielkie to najczęściej okazy zdrowe oraz najsmaczniejsze. Te są znacznie lepsze niż nawet największe okazy.
Jeżeli grzyb jest ponadprzeciętnych rozmiarów to znak, że jest już stary. A to oznacza prawdopodobieństwo graniczące niemal z pewnością, że jest zarobaczony.