Weganie mają rację. Nawet ekologiczne mięso fatalnie wpływa na klimat

Naukowcy dowodzą, że nawet ekologiczne produkty mięsne i mleczne nadal powodują znacznie więcej szkód dla środowiska niż najmniej zrównoważona uprawa warzyw i zbóż. Dieta roślinna wiąże się zaś z ponad 70-procentowym obniżeniem emisji gazów cieplarnianych, mniejszą liczbą zanieczyszczeń i zredukowanym przekształcaniem gruntów.

"Dieta wegańska jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na Ziemię. I nie chodzi tylko o emisję gazów cieplarnianych, ale także redukcję zakwaszenia, eutrofizacji, czy zmianę użytkowania gruntów i wody" - powiedział Joseph Poore z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

Badacze z Oksfordu: Dieta wegańska może uratować Ziemię

Naukowiec przeprowadził w 2018 r. jedno z najbardziej rzetelnych badań na temat wpływu hodowli zwierząt i diety na przyrodę. "Rolnictwo jest sektorem obejmującym całą gamę problemów środowiskowych" - stwierdził badacz i zwrócił uwagę jak bardzo nasza dieta wpływa na klimat i środowisko. 

Reklama

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego wracają z nowym badaniem, które potwierdza tę tezę.

To, co jesz wpływa nie tylko na ciebie

Aż 3/4 lądów na świecie zostało przekształconych w celach rolniczych i hodowlanych. Duże znaczenie ma to, z jakim przeznaczeniem je zmodyfikowano. Ogromnym wpływem środowiskowym odznacza się zwłaszcza hodowla zwierząt i spożywanie mięsa oraz nabiału - wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Nature". 

Naukowcy przeprowadzili badania na prawie 60 tys. osób. Celem było porównanie wpływu różnych diet na klimat. Okazało się, że wpływ na środowisko ma nie tylko miejsce i sposób produkcji, a to, co zostało zjedzone. Nawet mięso ekologiczne (o najmniejszym wpływie na środowisko) powoduje kilkukrotnie więcej szkód niż rośliny o największym wpływie, np. oleiste.

W związku z wynikami badań naukowcy sugerują, aby namawiać ludzi do zmniejszania spożycia mięsa i produktów mlecznych. Brytyjscy politycy twierdzili jednak, że nie mogą przekonywać ludzi do rezygnacji z mięsa i zmiany diety. 

Roślinna dieta nie zrujnuje Ziemi

W Wielkiej Brytanii obowiązuje jednak przepis dot. nakładania podatków na producentów niezdrowych napojów o dużej zawartości cukru.

Równocześnie najnowsze badania dowiodły, że dieta o niskiej zawartości mięsa - mniej niż 50 g dziennie - redukuje o połowę szkody związane z zanieczyszczeniami, emisjami (szczególnie metanu) i użytkowaniem gruntów.

Badacze twierdzą, że w związku ze zmianą na rynku żywności oraz przejściem na dietę roślinną zmniejsza się ilość emisji. Kolejną ważną kwestią z tym związaną jest przejście na zrównoważoną produkcję żywności na świecie. Ludzie w zamożnych krajach musieliby jednak ograniczyć spożycie mięsa i nabiału.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żywność | dieta roślinna | weganizm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy