Tym ogrodem nie musisz się zajmować. Zbierasz tylko plony
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Ogród permakulturowy to świetne rozwiązanie dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy jeszcze bardziej chcą się zbliżyć do natury. Ten powrót do przeszłości, gdzie człowiek musiał się dostosować do natury, daje teraz oszczędność czasu i pieniędzy. Chcesz mieć jeszcze zdrowsze uprawy warzyw, które będą rosnąć bez twojej pomocy i chemii? Sprawdź, jak założyć ogród permakulturowy.
Spis treści:
Co to jest ogród permakulturowy?
Permakultura to połączenie ekologii, agroleśnictwa, rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju. Korzysta się w niej z doświadczeń poprzedników, którzy nie oczekiwali od swoich upraw szybkich efektów. W tej filozofii to człowiek dostosowuje się do natury, a nie natura do człowieka, tak, jak robi się to współcześnie.
Ogród permakulturowy to inaczej ogród dziki, w który człowiek ingeruje jedynie w minimalnym stopniu. Ma on za zadanie pozwolić roślinności na swobodny rozwój, poprzez obserwacje i wnioski, zamiast ograniczania i ujarzmiania natury.
Uprawiając ogród permakulturowy, ogrodnik odpuszcza wszelkie działania, które nie występują naturalnie. Będą więc to m.in. ingerencje mechaniczne tj. kopanie w ziemi, oranie, ale także chemiczne tj. nawożenia podłoża środkami chemicznymi. Dzięki temu nie zaburza naturalnych cykli natury.
Człowiek nie wpływa na ogród permakulturowy, więc z tego powodu sposób uprawy musi być zrównoważony. Na jednej grządce sadzone są rośliny, które mają podobne lub takie same wymagania stanowiskowe. Dzięki temu poradzą sobie same i nie będą potrzebowały pomocy człowieka.
Najważniejsze zasady ogrodu permakulturowego
Przed założeniem ogrodu permakulturowego trzeba dokładnie poznać jego zasady. Taka uprawa zupełnie różni się od wszechobecnych przydomowych warzywników. Bez poznania podstaw i stosowania się do nich stworzenie takiej przestrzeni może nie wyjść.
Za podstawowe i najważniejsze zasady ogrodu permakulturowego uznawane są:
- Obserwacja przyrody - musimy mieć świadomość tego, jak działa natura, jak ze sobą współżyje i tworzy jedność. Z czasem pozwoli to na zrozumienie funkcjonowania przyrody.
- Korzystanie z naturalnych zasobów - w ogrodzie permakulturowym nie ma miejsca na chemię i sztucznie pozyskane dobra. Dlatego, jeśli chcemy nawieźć rośliny, to wykorzystujemy tylko naturalny kompost. Do podlewania używamy za to wyłącznie deszczówki.
- Minimalizacja strat - zgodnie z naturalnym cyklem życia, w przyrodzie nic nie ginie, a tym samym nie marnuje się. Jeśli coś obumarło lub nie nadaje się do wykorzystania przez człowieka, to nie wyrzucamy tego. Pozostałości posłużą do zasilenia następnych roślin.
- Dbanie o harmonię - w ogrodzie permakulturowym harmonię zapewni sadzenie w jednym miejscu roślin o podobnych lub takich samych wymaganiach. Dzięki temu rośliny rozwijają się samodzielnie i nie potrzebują wspomagania.
Opanowanie tych zasad przybliży nas do stworzenia prawdziwego ogrodu permakulturowego. Jak to poprawnie zrobić?
Ogród permakulturowy – jak założyć?
Zakładanie ogrodu permakulturowego należy zacząć nie tylko od poznania zasad, ale też od rozpoznania warunków, jakie panują na naszych terenach. Ocenie poddajemy ukształtowanie terenu, rodzaj ziemi, nasłonecznienie, wiatr, opady, a także temperatury. Obserwacje powinno się prowadzić przez cały rok, aby mieć świadomość, jak i kiedy wyglądają możliwości uprawy konkretnych roślin.
Następnie stosując wcześniej poczynione obserwacje, zaczynamy projektowanie ogrodu permakulturowego. Wybieramy rośliny, które chcemy uprawiać i staramy się sporządzić plan, gdzie będzie dla nich najlepsze miejsce. Uwzględniamy nie tylko panujące warunki, ale też umiejscowienie innych roślin, które będą mogły współpracować.
Dalszym krokiem, szczególnie istotnym przy tworzeniu ogrodu permakulturowego do uprawy warzyw, jest zrobienie grządek podwyższonych. Dzięki nim rośliny będą miały lepsze warunki do wzrostu. Zyskamy także więcej miejsca na warzywnik. Wykonujemy je za pomocy tego, co już mamy, czyli stare kartony, deski, gałęzie czy słoma.
Ostatnim, istotnym elementem tworzenia warzywnika w ogrodzie permakulturowym jest odpowiednie zasadzenie roślin. Robimy to poprzez przypadkowe rozrzucanie nasion, bez dokładnych odstępów. Świetnie będzie to imitować dawne rozsiewanie przez wiatr.
Zobacz również: