Jaki zbiornik na deszczówkę kupić do domu? Specjalista radzi

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Aktualizacja

Zbiornik na deszczówkę to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jest tak ze względu na program "Moja Woda", a także na to, że to ekologiczne, ponowne wykorzystanie deszczu. Jeśli decydujemy się na montaż pojemnika, musimy wiedzieć, jaki wybrać. Zakupić można różne pojemności oraz rodzaje sprzętu. Jak dobrać zbiornik na deszczówkę? Specjalista radzi.

Zbiornik na deszczówkę dobieramy indywidualnie w zależności od potrzeb i wielkości powierzchni.
Zbiornik na deszczówkę dobieramy indywidualnie w zależności od potrzeb i wielkości powierzchni.123RF/PICSEL

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę? 5000, 3000 czy 1000 litrów?

Wielkość zbiornika na deszczówkę powinno się dobierać do tego, jakie mamy zapotrzebowanie na wodę. Może ono zależeć od tego ilości domowników lub od powierzchni ogrodu.

Kryterium wybierania rozmiaru zbiornika na deszczówkę jest powierzchnia, która będzie odwadniana. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni powinien przypadać 1 m3 zbiornika na wodę. Warto pamiętać, że 1 m3 to 1000 l wody. To pozwoli na odpowiednie zebranie deszczu.

Jeśli powierzchnia naszego ogrodu lub dachu jest większa, należy wybrać większy zbiornik na deszczówkę. Mamy do wyboru pojemności takie jak 1000 l, 3000 l lub 5000 l. Wybieramy także spośród różnych rodzajów zbiorników.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Istnieją dwa podstawowe typy zbiorników na deszczówkę. Dzielimy je na zbiorniki naziemne i podziemne. Wybieramy je w zależności od preferencji lub panujących u nas warunków.

Zbiorniki naziemne na deszczówkę montuje się, jeśli mamy na niego po prostu miejsce. Estetyczny pojemnik może także pełnić funkcję swego rodzaju ozdoby ogrodu.

Taki zbiornik powinien znajdować się w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopnia. Wahania temperatur mogą doprowadzić do jego zniszczeń. Zbiornik naziemny na deszczówkę jest polecany zazwyczaj w przypadku działek rekreacyjnych czy małych ogrodów.

Zbiorniki podziemne na deszczówkę natomiast najczęściej montuje się dla domów jednorodzinnych. Instalowany jest nie głębiej niż 50 cm poniżej powierzchni. Wybierając tę opcję, nie trzeba się martwić o zmiany temperatur. Aby jednak móc zamontować zbiornik podziemny na deszczówkę, poziom wód gruntowych nie może być wysoki.

Dofinansowanie do deszczówki - Moja Woda 2023

Dofinansowanie do deszczówki i zbiorników na taką wodę, można otrzymać w ramach programu "Moja Woda". Dzięki takiej inicjatywie wnioskodawcy mogą otrzymać nawet 6 tys. złotych wsparcia, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Co trzeba zrobić i jakie wymagania spełnić, żeby dostać dofinansowanie do deszczówki?

Przede wszystkim głównym warunkiem skorzystania z programu "Moja Woda" w 2023 roku jest bycie właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Z dofinansowania nie mogą skorzystać osoby, które już brały udział w programie w poprzednich latach.

Kolejnym warunkiem otrzymania dofinansowania do deszczówki jest złożenie wniosku oraz dokumentów potwierdzających wydatek i wykonanie instalacji do odpowiedniego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Aby móc skorzystać z programu "Moja Woda" trzeba spełnić określoną kwalifikowaną kwotę inwestycji. Jej minimalna wartość wynosi obecnie 2 tys. złotych. Inwestycje powinny zostać ukończone przed 30 czerwca 2024 roku.

Zobacz również:

Moja Woda. Na deszczówkę można dostać nawet 6 tys. złPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas