Gdzie wyrzucić drewno i stare deski? Jasne zasady segregacji
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Zużyte drewno stanowi w większości gospodarstw domowych podstawowy odpad, generowany nie tylko w trakcie remontów, lecz także w wyniku np. zużycia lub zniszczenia różnych artykułów codziennej potrzeby. Większość osób niestety w dalszym ciągu nie wie, gdzie je wyrzucić. Jedni stawiają na pojemniki na odpady zmieszane. Inni samodzielnie odwożą je do pobliskiego PSZOK-u. Które rozwiązanie jest prawidłowe? To zależy przede wszystkim od samego drewna – jego stanu, wielkości i charakterystyki.
Spis treści:
Co zaliczamy do odpadów drewnianych?
Drewniane odpady są obecne w praktycznie każdym domu. Wynika to oczywiście przede wszystkim z powszechności tego naturalnego materiału. Jest on wykorzystywany do produkcji wielu zupełnie różnych artykułów, w tym także codziennej potrzeby, takich jak:
- deski do krojenia - co prawda obecnie coraz częściej spotyka się deski wykonane z tworzyw sztucznych lub szklane, ale to drewno jest uznawane przez większość wielbicieli kuchni za zdecydowanie najlepsze w użytkowaniu;
- gałki i elementy mebli - niektóre elementy drewnianych mebli, w tym np. gałki i uchwyty, ulegają zużyciu zdecydowanie najszybciej. Warto je wówczas wymienić na nowe, a tym samym wyrzucić poprzednie;
- listwy i deski podłogowe - listwy łączące ściany z podłogą stanowią w każdym domu podstawowy materiał wykończeniowy. W większości przypadków wykonuje się je z czystego drewna bądź z pochodnych tworzyw - trzeba wyrzucić odpadki;
- palety drewniane - spotyka się je nie tylko w firmach, lecz także w domach, gdyż firmy transportowe używają ich np. do przewozu dużych przedmiotów i sprzętu AGD, w tym lodówek i pralek. Często zostawiają one palety w miejscu dostawy;
- pałeczki do sushi - zazwyczaj wykonuje się je z drewna, co stanowi ukłon w stronę tradycyjnego sposobu spożywania tego typu dań. Po zjedzeniu posiłku również trzeba je wyrzucić;
- wałki kuchenne - z drewna wykonuje się także wałki przeznaczone do rozwałkowywania ciast każdego typu. Mimo że rzadko ulegają uszkodzeniom, to mogą wymagać wymiany np. ze względu na trwałe zabrudzenia i nieestetyczny wygląd;
- kompletne meble - z drewna wykonuje się także całe regały, stoły, szafy, komody czy szafki nocne;
- patyczki po lodach - to standardowy odpad szczególnie latem.
Oczywiście odpadów wykonanych z drewna jest znacznie więcej. Producenci zupełnie różnych przedmiotów domowych sięgają po ten surowiec z uwagi na prostotę obróbki i wysoką trwałość.
Jak segregować drewno?
Drewno drewnu nierówne - każde czymś się wyróżnia. Jedne obróbką, inne wielkością, a jeszcze kolejne - rodzajem zabrudzeń. Odmienny jest także sposób ich wyrzucenia. Obowiązujące zasady warto sobie przyswoić na poniższych, prostych przykładach.
Małogabarytowe odpady drewniane - gdzie wyrzucić np. patyczki i wykałaczki i przybory kuchenne?
Większość drewnianych elementów domowego wyposażenia i niewielkich artykułów wykonanych z tego materiału warto wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. To kosz z czarnymi workami, do którego trafiają także takie odpady jak mięso czy stłuczona ceramika bądź lustra. To w zasadzie wszystko, czego nie można zakwalifikować do pojemnika na papier lub tworzywa sztuczne i metale.
Słowem-kluczem jest jednak wielkość, czyli wymiary poszczególnych elementów. Do kosza należy wrzucać wyłącznie to, co zmieści się do ich wnętrza bez większego problemu. To np. wykałaczki, patyczki, gałki meblowe czy deski do krojenia.
Wielkogabarytowe odpady drewniane - gdzie wyrzucić np. stare deski, ramy łóżek, drzwi szaf?
Duże drewniane elementy, w tym np. ramy łóżek, fronty szaf czy drewniane blaty kuchenne, należy zawsze przekazać do najbliższego PSZOK-u - Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To tam należy oddać gabarytowe elementy drewniane i oczywiście dostarczyć je tam samodzielnie. To spory kłopot szczególnie dla osób, które nie dysponują odpowiednio dużym pojazdem. Wówczas warto zdecydować się na usługi specjalnej firmy, która zawodowo zajmuje się zbieraniem i przekazywaniem dużych drewnianych elementów do odpowiedniego punktu.
Czasami przez gminę bądź urząd miasta są realizowane cykliczne zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Zazwyczaj jednak terminy takich akcji są odległe.
Pamiętaj! Za włożenie całych desek czy innych materiałów budowlanych wykonanych z tego tworzywa do pojemnika na odpady zmieszane grozi mandat w wysokości 500,00 zł. Znacznie wyższy będzie nałożony za palenie nimi w piecu. To nawet od kilku tysięcy złotych wzwyż. Takie działanie jest zabronione głównie przez dużą zawartość substancji, które wydzielają do atmosfery sporo zanieczyszczeń w trakcie palenia. To np. lakiery i impregnaty.
Drewno, które zawiera niebezpieczne substancje - jak się go pozbyć?
Elementy drewniane pokryte niebezpiecznymi substancjami lub ludzkimi czy zwierzęcymi płynami ustrojowymi należy bezwzględnie przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To głównie kwestia bezpieczeństwa, gdyż proces segregacji śmieci jest częściowo ręczny. W efekcie sortowacze mogą być narażeni na wiele różnych zagrożeń. Należy też zadbać o usunięcie gwoździ - należy pozbyć się ich z drewna, mając na uwadze dobro pracowników.
Inną kategorią jest drewno typowo ogrodowe, w tym gałęzie, konary i pnie. To odpady "zielone" i nadające się do kompostowania, które należy umieścić w specjalnym worku. Podobną charakterystykę mają rośliny doniczkowe, liście czy trawa.
Jak wykorzystać drewno na inny sposób?
Drewno to wielofunkcyjny materiał. Łatwy w obróbce, stabilny i mocny, a przy tym tani i łatwo dostępny. Warto go wykorzystać w jakimkolwiek innym celu niż wyrzucenie na śmietnik.
Drewno to także świetny materiał do decoupage’u, czyli artystycznego ozdabiania różnych przedmiotów. Ponadto zużyte gałki można ponownie pomalować, a listwy, np. z pęknięciami lub wgnieceniami - zaszpachlować i pokryć lakierem lub bejcą. Z kolei deski podłogowe można poddać procesowi cyklinowania, a ramę łóżka wystarczy zazwyczaj pomalować specjalnym lakierem w celu odzyskania jej estetycznego wyglądu.
Zatem zawsze przed wyrzuceniem drewnianych elementów zastanów się, czy faktycznie nie da się ich ponownie wykorzystać. Będzie to z pewnością korzystniejsze rozwiązanie dla środowiska, a także szansa na stworzenie czegoś kreatywnego.