Gasisz światło i budzisz je do życia. Swędząca tajemnica kanap i dywanów
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Każdy, kto ma w domu psy lub koty, zawsze martwi się, że może mieć pchły w domu. Owady te kąsają, co powoduje uporczywe swędzenie i duży dyskomfort dla zwierząt domowych i ich opiekunów. Ale czy wiesz, że pchły mogą występować również w środowiskach, w których nie ma zwierząt domowych? Dowiedz się, jak to możliwe oraz sprawdź, jak zwalczyć inwazję pcheł w domu.
Spis treści:
Skąd się biorą pchły w domu?
Pchły to bezskrzydłe pasożytnicze owady, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych (ssaków i ptaków), takich jak psy, koty lub ludzie. Oprócz dyskomfortu, który powodują swym kąsaniem, mogą przenosić niebezpieczne choroby, np. poważne infekcje pasożytnicze. U dotkniętych inwazją pcheł zwierząt może rozwinąć się anemia.
Owady te mają doskonałą zdolność skakania, dzięki czemu mogą z łatwością przechodzić od jednego żywiciela do drugiego. Potrafią skakać na odległość jednego metra, czyli 200 razy więcej niż ich własny rozmiar!
Obecność pcheł w domu u osób, które mają zwierzęta, może nie dziwić, ale skąd się biorą te szkodniki tam, gdzie nie ma czworonogów?
Pchły w domu bez zwierząt
Nawet jeśli zabronisz zwierzętom wstępu do domu, pchły mogą się w nim pojawić, np. przyklejając się do ubrania lub skóry odwiedzającego cię gościa, który ma psa. Owady te uwielbiają środowiska, w których dochodzi do licznych kontaktów między ludźmi, gdzie nie jest przestrzegana higiena, gdzie jest dużo kurzu i innych nieczystości. Dlatego dróg przedostania się pcheł do domu jest wiele, m.in.:
- można je przynieść z zakupami ze sklepu;
- zdarzają się w środkach komunikacji publicznej;
- mogą być obecne w hotelach, szpitalach, żłobkach, przedszkolach, urzędach itp.;
- mogą żyć w piwnicy lub na strychu, gdzie jest dużo kurzu i gdzie żyją myszy lub szczury albo bezdomne koty;
- często żyją w rzadko sprzątanych miejscach oraz wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz, np. w pęknięciach podłogi i szwach tkanin, w dywanach, starych materacach, zakamarkach foteli, kanap.
Dlatego obecność pcheł w domu nie musi wiązać się z życiem w nim zwierząt.
Jak sprawdzić, czy w domu są pchły?
Najczęstszą oznaką ataku pcheł u ludzi są czerwone kropki pojawiające się na całym ciele, szczególnie na nogach, karku i brzuchu. Zmiany są wypukłe i powodują intensywne swędzenie, a czasem także ból. Inną oznaką obecności pcheł w domu jest obserwacja czworonogów. Pies lub kot, którego zaatakowały pchły, będzie pobudzony. Uporczywy świąd sprawia, że zwierzę bardzo mocno się drapie, ociera o meble, tarza i rozdrapuje skórę do krwi.
Niestety są to jedne z niewielu sposobów, aby dowiedzieć się, czy masz pchły w domu, czy nie. Ponieważ te owady są maleńkie, czasami bardzo trudno je dostrzec gołym okiem. Chyba że występują w dużym skupisku. Wówczas na jasnych powierzchniach, najczęściej na materacach w łóżku, widać czarne, liczne i maleńkie kropki. Są to odchody pcheł. W takich przypadkach trzeba zacząć intensywne zwalczanie tych szkodników.
Jak długo żyją pchły w domu?
Podobnie jak większość owadów, pchła ma dużą zdolność rozmnażania się. Samica może wyprodukować nawet około 20 jaj dziennie! Pchły składają je w wilgotnych i ukrytych miejscach, takich jak rowki w podłogach, ścianach, łóżkach i dywanach. Larwy wylęgające się z tych jaj żywią się odchodami pcheł matki, przekształcając się w kokony, z których rodzą się nowe pchły. Inkubacja od jaja do larwy trwa od 9 do około 200 dni.
Na stadium poczwarkowe ma również wpływ temperatura otoczenia, ale ogólnie całkowity rozwój pchły do postaci dorosłej trwa latem około miesiąca. Zimą może to zająć nawet pół roku. Bytowanie dorosłego osobnika na żywicielu trwa nawet kilka tygodni. Dlatego, jeśli masz pchły w domu, nie czekaj, aż same znikną, tylko zajmij się ich usuwaniem.
Jak zwalczyć pchły w domu?
Jednym z najważniejszych sposobów zwalczania pcheł w domu jest regularne sprzątanie, bo pomaga usunąć dorosłe pchły, jaja i larwy, ograniczając w ten sposób ich inwazję. Ważne jest odkurzanie podłóg, listew przypodłogowych, dywanów i mebli oraz pranie pościeli i ręczników w gorącej wodzie. Jeśli w domu są zwierzęta, należy zadbać o zabezpieczenie ich przed pchłami. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, takich jak obroże, spraye lub tabletki, które mogą pomóc w zwalczaniu inwazji pcheł u psów i kotów.
Domowym środkiem, który może pomóc w zwalczaniu pcheł w domu, jest np. ocet jabłkowy rozcieńczony w wodzie w proporcji 1:2. Można nim spryskać miejsca bytowania tych owadów, aby je odstraszyć. Podobnie działa użycie sody oczyszczonej na dywanach lub materacach i kanapach. Wystarczy posypać nią obficie zainfekowane miejsce i je odkurzyć. Co ciekawe, pchły nie znoszą również zapachu płatków róż. Dlatego warto pomyśleć o zapachowych świecach lub odświeżaczach powietrza.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, zainwestuj w profesjonalną ochronę przed szkodnikami. Jednak silne środki owadobójcze, które są naprawdę skuteczne w zwalczaniu inwazji, są przeznaczone do ograniczonego stosowania. Oznacza to, że tylko profesjonalne firmy mogą bezpiecznie rozpylać taką substancję.