Pluskwy wracają do Europy. Problem pojawia się również w Polsce
Mogą żyć w meblach, szczelinach, a nawet w łóżku - stąd mają najbliżej do żywiciela. Znienawidzone pluskwy nadal żyją w polskich i europejskich miastach. Dlaczego te owady znów do nas wróciły?
Spis treści:
Znienawidzone pluskwy domowe (Cimex lecticularis) zostały praktycznie wytępione w wielu krajach Europy, ale są znów obecne. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił globalny wzrost liczby pluskiew - zarówno domowych, jak i tropikalnych (Cimex hemipterus). Pierwsze niezbite dowody "odrodzenia" tych owadów nadeszły z Wielkiej Brytanii pod koniec lat 90.
Powrót pluskiew ma zasięg globalny, a jego główną przyczyną jest intensywny rozwój międzynarodowej turystyki. Owady są też odporne na powszechnie stosowane środki chemiczne.
Czy pluskwy biorą się z brudu?
Owady żywiące się krwią zwierząt - między innymi człowieka, mogą być uciążliwe np. poprzez swoją nocną aktywność w sypialniach i innych pomieszczeniach.
Pluskwy wcale nie biorą się z brudu. Popularny mit obala fakt, że owady mogą rozmnażać się w posprzątanym mieszkaniu i sterylnym pomieszczeniu. Warunkiem przeżycia pluskwy jest obecność żywiciela (czyli człowieka), a nie kurzu i brudu. Oczywiście regularne sprzątanie i pranie pościeli w temp. 60 stopni jest konieczne, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się innych zanieczyszczeń, a taka temperatura sprawi, że pluskwy, o ile znajdują się w pościeli, nie przeżyją.
Według jednej z warszawskich firm, która zajmuje się usuwaniem niechcianych owadów z pomieszczeń, pluskwy pojawiają się nawet w lokalach o nienagannej czystości.
Ugryzienia pluskwy
Aparat gębowy pluskwy przypomina ten, jaki posiadają komary, ale ukąszenie pluskwy nie jest w ogóle wyczuwalne. Czułki pozwalają pluskwie wyczuć człowieka, po znalezieniu ofiary wkłuwają się.
Ukąszenia pluskwy u każdej osoby mogą objawiać się inaczej - u niektórych może wystąpić zaczerwienienie, czyli reakcja alergiczna. Ale u większości nie pojawi się żaden ślad.
Działamy w Krakowie i jednoznacznie możemy stwierdzić, że jest duży problem z pluskwami w Krakowie.
Pluskwa po napiciu się krwi od razu wraca do swojej kryjówki, między innymi naszych mebli, szczelin i materacy. W skrajnych przypadkach pluskwa może przetrwać jednak rok bez jedzenia. Można powiedzieć, że ludzka krew jest kaloryczna i głód owada jest na długo zaspokojony.
Pluskwy nie przenoszą chorób, w skrajnych przypadkach przenoszą patogeny, ale nie powodują żadnych chorób.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy mogą przywędrować w dane miejsce różnymi sposobami. Przemieszczają się np. w bagażach turystów i w ten sposób zamieszkują inne rejony świata w poszukiwaniu żywicieli. Pluskwy nie żyją w ubraniach, ale mogą zostać przeniesione wraz z nimi.
Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że owady te kryją się też w chętnie kupowanych meblach z drugiej ręki. Choć takie produkty są z reguły dużo tańsze, a nawet wzięta za darmo może zdarzyć się, że w szczelinach drewnianych mebli i szwach tapicerki znajdują się niechciane owady. Zanim kupimy używane meble (zwłaszcza kanapy i materace), upewnijmy się, że w środku nie mieszkają pluskwy.
Jeśli pluskwy pojawią się w domu, konieczne może być rozkręcenie mebli, a w skrajnych przypadkach wykonuje się zabiegi chemiczne tzw. odpluskwianie lub stosuje się ogólnodostępne środki zawierające insektycydy. Ale pluskwy uodporniły się na takie środki w skali globalnej. Mniej inwazyjną metodą na pluskwy jest zastosowanie roślinnych środków owadobójczych lub... zaklejenie szczelin, w których potencjalnie mogą przebywać owady. Badacze dowiedli, że niektóre leki przeciw pasożytom zabijają C. lectularius.
Naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z pluskwami są pająki. Ich obecność w domu ma więc dla nas zbawienny wpływ.
Gdzie jest najwięcej pluskiew w Polsce?
Najwięcej pluskiew domowych odnotowuje się w dużych miastach - można poznać je po ciemnych plamach, które zostawiają na pościeli. Warszawa, Wrocław i Kraków są prawdopodobniej w czołówce "zapluskwionych" polskich metropolii - oceniają firmy zajmujące się likwidacją owadów. Kilka lat temu zmasowaną obecność pluskiew odnotowano na łódzkich, wrocławskich i warszawskich osiedlach, a owady były odporne na stosowane insektycydy.
- Działamy w Krakowie i jednoznacznie możemy stwierdzić, że jest duży problem z pluskwami w Krakowie - mówi Zielonej Interii jedna z firm działających w branży likwidacji owadów. Dziennie firma ma kilku klientów.
Uważa się, że w czasie rozgrywek Euro 2012 w naszym kraju pojawiło się jeszcze więcej pluskiew zawleczonych z innych części świata.
Firmy, które zajmują się zwalczaniem owadów twierdzą, że w Polsce pluskiew jest nadal całkiem sporo.
Naukowcy, którzy dokonali obszernego przeglądu obecności pluskiew na świecie uważają, że jest mało prawdopodobne, aby ich liczba nagle zmalała. Pluskwy pojawiają się w domach i innych przestrzeniach zwłaszcza jesienią. Ich masową obecność w pociągach, autobusach i hotelach właśnie w tym okresie zaobserwowano w 2023 r. między innymi we Francji i Niemczech. Mówiono wówczas o "europejskiej pladze pluskiew" i ich wielkim powrocie na kontynent.