Jak rozpoznać, co mnie ugryzło? Ślad może ci wiele powiedzieć

Kiedy pogoda robi się ładna, spędzamy na zewnątrz dużo czasu. Jesteśmy wtedy narażeni na atak owadów, pająków, mrówek czy pasożytów. To, jaki pozostawiają ślad po ukąszeniu czy ugryzieniu, ma znaczenie. Dzięki temu wiemy jak zareagować, żeby zmniejszyć ból i uniknąć niepokojących konsekwencji zdrowotnych.

Komary mogą działać na nerwy. Ich ugryzienia nie grożą jednak poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi
Komary mogą działać na nerwy. Ich ugryzienia nie grożą jednak poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ugryzienie komara

Ugryzienie komara nie jest groźne dla naszego zdrowia. Zwykle skutkuje niewielką opuchlizną, zaczerwienieniem, charakterystycznym swędzeniem, a czasami nawet dolegliwościami bólowymi. Są one reakcją organizmu na białka zawarte w ślinie komarzycy, które wywołują w naszym organizmie reakcję uczuleniową.

Reakcję alergiczną można łagodzić za pomocą domowych sposobów oraz aptecznych specyfików. Dużą skuteczność przejawiają żele oraz spraye o łagodzącym lub chłodzącym działaniu. Produkty, które pomagają w przypadku ugryzień komarów, najczęściej mają w składzie aloes, pantenol, mentol oraz olejki eteryczne.

Ugryzienie kleszcza

Niestety ślad po ugryzieniu kleszcza nie jest charakterystyczny. Na początku może zostać pomylony ze śladem po ugryzieniu pająka lub komara. Powinniśmy się zaniepokoić, kiedy w miejscu ukąszenia pojawia się czerwona obwódka. Rumień pojawia się w wyniku ugryzienia kleszcza zarażonego boreliozą.

Ugryzienie kleszcza w większości przypadków będzie wiązało się z koniecznością usunięcia go z naszego ciała. Należy dokonać tego za pomocą pęsety lub specjalistycznych pompek ssących. Po wyciągnięciu kleszcza, miejsce ukąszenia należy zdezynfekować.

Jeśli zauważymy rumień w miejscu ukąszenia, powinniśmy skonsultować się lekarzem. Często mogą mu towarzyszyć takie objawy, jak gorączka, ból głowy, zmęczenie oraz sztywność karku.

Ugryzienie pająka

Ugryzienia pająków, które występują w Polsce, są niegroźne dla naszego zdrowia. Można je rozpoznać po charakterystycznych dwóch małych kropkach obok siebie. Wraz z nimi występuje obrzęk oraz zaczerwienienie, które może przypominać ukąszenie komara. Ugryzienie pająka jest bardziej bolesne. Po czasie typowym objawem jest również swędzenie.

Po ukąszeniu wystarczy upewnić się, że newralgiczne miejsce zostało odkażone. W celu zredukowania bólu można użyć zimnych okładów oraz maści, które mają chłodzące i łagodzące właściwości. W szybszej regeneracji skóry po ukąszeniu mogą pomóc maści antyhistaminowe oraz przeciwświądowe.

Użądlenie pszczoły

Użądlenie przez pszczołę wiąże się z większym bólem niż ugryzienie komara czy kleszcza. Pszczele żądło jest pokryte haczykami, przez co pozostaje w naszej skórze. Pszczoła, odlatując, rozrywa swój odwłok i umiera. Im dłużej żądło zostanie w naszej skórze, tym większe i dłuższe będą odczuwalne skutki użądlenia.

Użądlenie pszczoły powoduje silny ból o charakterystycznym paląco-piekącym charakterze. Po czasie może także pojawić się swędzenie.

Po użądleniu pszczoły należy w pierwszej kolejności usunąć żądło. Następnie dobrze jest przemyć skórę chłodną wodą lub płynem dezynfekującym. Aby złagodzić ból, można przyłożyć do rany lód lub zimny okład. Z czasem dolegliwości bólowe się zmniejszą. Aby przyspieszyć proces gojenia, można zastosować doraźne środki, które wpłyną na zmniejszenie obrzęku i świądu.

Użądlenie osy, trzmiela, szerszenia

Użądlenie osy powoduje bardzo podobne objawy, co użądlenie przez pszczołę. Różnicą jest to, że żądło osy jest gładkie. Nie pozostaje ono w skórze. Pierwsza pomoc po użądleniu przez osę będzie wyglądała tak samo, jak w poprzednim przypadku.

Użądlenie trzmiela i szerszenia wiąże się z większym bólem niż użądlenie przez pszczołę lub osę. Owady mają duże żądła i stosunkowo więcej jadu. Oznacza to, że organizm może mocniej zareagować na ukąszenie. W wypadku użądlenia warto obserwować swoje samopoczucie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak duszności, ból w klatce piersiowej, dreszcze, zawroty głowy lub wymioty i nudności, nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem.

Ugryzienie mrówki

Mrówki występujące w Polsce zwykle są nieszkodliwe, a ich ugryzienia nie powodują niepokojących skutków zdrowotnych. Jedynie rzadkie sytuacje, w których mrówki masowo atakują, mogą grozić przekazaniem dużej ilości toksycznego jadu, jednocześnie poważnie wpływając na zdrowie ofiary.

Zwykle ugryzienie mrówki jest reakcja miejscowa, która ogranicza się do niewielkiego bólu, uczucia pieczenia oraz niewielkiego obrzęku i zaczerwienienia. W niektórych przypadkach może skutkować przebarwieniem skóry lub siniakiem. Po kilku godzinach dolegliwości powinny ustąpić.

Miejsce ukąszenia dobrze jest schłodzić. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku i złagodzenie bólu. Miejsce wystarczy zdezynfekować. W przypadku reakcji alergicznej lub nietypowego samopoczucia warto skonsultować się z lekarzem.

Ugryzienie końskiej muchy

To jedno z najbardziej bolesnych owadzich ukąszeń. Końska mucha posiada ostre i silne żuwaczki i szczęki, które potrafią rozciąć skórę, aby napić się z rany krwi. Ślina końskiej muchy ma dodatkowo właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi.

W miejscu ugryzienia pojawia się czerwona plama, z której może sączyć się krew. W tym miejscu skóra robi się twarda i gorąca. Naskórek naokoło rany przez długi czas może być podrażniany, a obrzęk może zniknąć dopiero po kilku dniach.  W niektórych przypadkach w miejscu ukąszenia pojawia się zakażenie. W przypadku osób uczulonych na jad końskiej muchy może dojść do bardzo silnego wstrząsu anafilaktycznego.

Przed końską muchą ciężko jest się chronić. Zwykle nie działają przeciwko nim środki do spryskiwania przeciwko owadom. Jedynym rozwiązaniem jest ich unikanie oraz łagodzenie skutków ukąszenia.

Po ukąszeniu można zażyć doustny środek przeciwalergiczny. Istnieje wiele dostępnych opcji sprzedawanych bez recepty, które pomogą w zneutralizowaniu negatywnych skutków takich jak zaczerwienienie, świąd i obrzęk. Można także wypić wapń, który również pomaga we wszelkiego rodzaju alergiach i świądach.

Skórę wokół ukąszenia można także smarować maściami i kremami, które łagodzą obrzęk, zaczerwienienie oraz przyspieszają regenerację.

Ugryzienie pluskwy czy pchły

Ugryzienia pluskwy i pchły są do siebie bardzo podobne. Warto poznać różnice między nimi, aby móc dowiedzieć się, które z nich grasują w naszym domu.

Najczęściej ugryzienia pluskwy można zauważyć rano, przez to, że owady atakują w nocy. Objawiają się na skórze czerwonymi bąblami, które występują w niewielkich odległościach od siebie. Zwykle zgromadzone są po dwa lub trzy w linii prostej. Skutkują dolegliwościami bólowymi oraz swędzeniem. Każdy organizm reaguje jednak na nie inaczej. Zdarza się, że niektórzy początkowo nie zauważają zmian na ciele po ich ugryzieniu.

Ugryzienia pcheł również się swędzące. Pozostawiają po sobie drobne czerwone ślady, z widocznym miejscem wgryzienia. Najczęściej występują w dolnych partiach ciałach. Obecność pcheł w domu może być powiązana z obecnością zwierząt domowych.

Rany po ugryzieniu warto zdezynfekować. Nie mają poważnych konsekwencji dla ludzkiego zdrowia. Leki i maści antyhistaminowe mogą pomóc osobom, które szczególnie mocno cierpią z powodu świądu i bólu z nimi związanego. W tym przypadku kluczowe jest jednak zidentyfikowanie źródła ugryzień. Pozbycie się go jest kluczowe do usunięcia pasożytów z domu. Jednocześnie uchroni to nas od przyszłych ukąszeń.

Wszy to problem, którym bardzo łatwo można się zarazić
Wszy to problem, którym bardzo łatwo można się zarazićpixabay.com

Ugryzienie wszy

Wszy zwykle nie powodują bólu. To uporczywy świąd i konsekwencje zdrowotne są w ich przypadku problemem. Długotrwała obecność wszy może prowadzić do miejscowego lub ogólnoustrojowego zakażenia bakteryjnego. W wyniku drapania na głowie powstają rany, które są pożywką dla bakterii. W jego wyniku dochodzi do stanu zapalnego, który jest już poważnym problemem.

Ugryzienia wszy to niewielkie zadrapania, strupki, które po czasie mogą przerodzić się w większe rany. To jednak nie po nich można poznać, że dotknęła nas wszawica.

Aby rozpoznać obecność wszy, najłatwiej jest szukać gnid, czyli jaj pasożyta. To niewielkie owalne elementy o biało-szarym kolorze, które przyczepione są do włosów.

Wszawicę usuwa się za pomocą specjalnych leków. Ważne jest także mechaniczne oczyszczanie włosów i skóry głowy.

Zobacz także:

Dlaczego warto spacerować?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas