Kiedy i jak gęsto sadzić tuje? To już naprawdę ostatni moment

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Tuje można sadzić od wiosny do jesieni. Jesień to też dobry moment na przesadzanie żywotników.
Tuje można sadzić od wiosny do jesieni. Jesień to też dobry moment na przesadzanie żywotników. 123RF/PICSEL

Jakie gatunki tui sadzić w ogrodzie?

Zobacz również:

    • Tuja Brabant - bardzo popularna, szybko rosnąca (roczne przyrosty mogą osiągać nawet 40 cm!) odmiana o kolumnowym pokroju, która dorasta nawet do 4 m wysokości. Doskonale nadaje się na żywopłot, gdyż jeśli jest regularnie przycinana, ładnie się zagęszcza. Ma ulistnienie jasnozielone, brązowieje na zimę. Sprawdza się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Tuja "Brabant" najlepiej rośnie na dość żyznej i wilgotnej glebie. Co ważne w naszym klimacie - jest całkowicie odporna na niskie temperatury.
    • Tuja Danica - wyróżnią ją regularny, kulisty pokrój. Rośnie wolno, osiągając maksymalną wysokość około 50-70 cm i podobną szerokość. Nie nadaje się na żywopłoty, za to doskonale wygląda jako soliter albo na obrzeżach rabat. Pięknie wygląda także w donicach. Świetnie znosi formowanie, można więc nadać jej bardziej lub mniej kulisty kształt. Jasnozielone pędy zimą lekko brązowieją. Ma przeciętne wymagania glebowe - potrzebuje jedynie wilgotnego podłoża. Jest odporna na niskie temperatury.
    • Tuja Smaragd (znana jako Szmaragd) - to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych w ogrodach odmian żywotników. Jej nazwa pochodzi od barwy ulistnienia, które jest szmaragdowozielone. Co ważne, nie brązowieje na zimę! Żywotnik ten ma stożkowy pokrój, może rosnąć jako soliter, ale nadaje się także doskonale do formowanych i nieformowanych żywopłotów. Tempo jego wzrostu jest umiarkowane, po 10 latach może osiągnąć około 3 m wysokości. Dobrze rośnie w słońcu, ale nie przeszkadza mu także lekki cień. Potrzebuje natomiast dosyć żyznej i wilgotnej gleby. Tuja "Szmaragd" jest całkowicie odporna na niskie temperatury.
    • Tuja Elegantissima - to jedna z ciekawszych odmian żywotnika wschodniego, oszerokokolumnowym pokroju z wachlarzykowato ułożonymi, wzniesionymi pędami. Rośnie wolno, osiągając maksymalną wysokość około 3-4 metrów. Ma ulistnienie żółtawe do jasnozielonego, które zimą zmienia barwę na czerwonobrązową. Choć ma niewielkie wymagania glebowe i jest odporna na suszę, niestety nie jest odporna na mróz. Preferuje gleby ciepłe, przepuszczalne i najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Sprawdzi się raczej jako soliter niż tuja na żywopłot.

    Kiedy najlepiej sadzić tuje?

    Zobacz również:

      Jak gęsto i co ile cm sadzić tuje?

      • Tuje odmiany Szmaragd sadzi się co około 50-60 cm. Taka przestrzeń między sadzonkami jest konieczna, aby ładnie formował się ich charakterystyczny, stożkowaty pokrój.
      • Tuje odmiany Brabant sadzi się co około 60-80 cm. Gdy roślina już się rozrośnie, utworzy gesty i zwarty żywopłot.
      Puszcza Białowieska jako dziedzictwo UNESCOINTERIA.PL
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?