Co pyli w czerwcu i uczula alergików? Problem milionów Polaków
Pylenie w czerwcu może być bardzo uciążliwe dla wielu osób, ponieważ już od samego początku miesiąca mamy do czynienia z pyłkami traw i pokrzyw. Ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez cały miesiąc. U ludzi uczulonych na te rośliny zaczynają pojawiać się pierwsze objawy alergii. Co jeszcze pyli w czerwcu i na co szczególnie uważać?
- Czerwiec jest jednym z najbardziej uciążliwych miesięcy dla alergików. W tym czasie pyli bardzo wiele roślin, które wywołują typowe reakcje alergiczne.
- Alergia objawia się zatkanym nosem, katarem siennym, dusznością, zaczerwienieniem oczu i bólem głowy.
- W czerwcu alergikom zalecane są wycieczki nad morze, gdzie stężenie pyłków jest najmniejsze.
Spis treści:
Co teraz pyli? Kalendarz pylenia na czerwiec
Kalendarz pylenia jest niezbędny dla osób będących alergikami. Dzięki jego znajomości możemy uniknąć ekspozycji na dany alergen, a także podjąć działania, które zmniejszą objawy alergiczne. Co teraz pyli?
- trawa;
- żyto;
- pokrzywa;
- babka zwyczajna;
- szczaw;
- bez czarny;
- lipa;
- grzyby pleśniowe.
Największą przyczyną alergii są trawy, które uczulają wiele osób i pylą przez 30 dni w czerwcu. Uciążliwe jest również pylenie bzu czarnego czy lipy, których pyłki ciągle utrzymują się w powietrzu. Gwałtowny wzrost stężenia możemy zauważyć także u zarodników grzybów. Najmniejsze stężenie pyłków obserwujemy u babki zwyczajnej i komosy.
Co teraz pyli? Trawy i pokrzywy pylące przez cały czerwiec
Trawy i pokrzywy pylą przez cały czerwiec, a ich niewielkie stężenie może jeszcze występować w lipcu. Trawy są najczęstszą przyczyną alergii występujących w czerwcu. Te rośliny co roku wywołują reakcje alergiczne u dużej części alergików. Trawy pylące teraz, które uczulają to:
- tymotka łąkowa;
- tymotka wonna;
- wiechlina łąkowa;
- kupkówka pospolita;
- tomka wonna.
W Polsce występuje około 300 gatunku traw. Pozostałe z nich nie uczulają i nie powodują alergii. Żyto także należy do rodziny traw i zaczyna pylić w pierwszej połowie czerwca. Jego pyłki mogą utrzymywać się nawet do końca lipca.
Natężenie pyłków pokrzyw również jest wysokie i utrzymuje się przez cały czerwiec. Pokrzywy nie są silnym alergenem, tak jak trawy, dlatego nie stanowią problemu dla większości alergików.
Co pyli w czerwcu? Duże natężenie pyłków czarnego bzu i grzybów pleśniowych
Czarny bez pyli zarówno w maju, jak i w czerwcu. Jego największe natężenie przypada na dwadzieścia jeden dni czerwca. Tak więc czerwiec jest miesiącem, w którym bez czarny pyli najsilniej.
W czerwcu możemy spodziewać się także gwałtownego wzrostu natężenia grzybów pleśniowych tj. Cladosporium i Alternaria. Pierwsze z nich pylą już w ostatniej dekadzie maja, a w czerwcu notuje się ich najwyższe stężenie.
Grzyby pleśniowe Alternaria zaczynają pylić w ostatniej dekadzie czerwca, a ich natężenie jest bardzo wysokie przez kilka miesięcy. Dopiero w drugiej połowie września grzyby te stopniowo przestają pylić.
Co pyli w czerwcu? Małe natężenie pyłków babki zwyczajnej i komosy
Najniższe natężenie pyłków babki zwyczajnej można zauważyć w południowo - zachodniej oraz północno - wschodniej Polsce. W pozostałych częściach kraju jej natężenie jest niewiele wyższe, a okres jej pylenia przypada na koniec maja, utrzymuje się przez cały czerwiec, a kończy między sierpniem, a wrześniem.
Natężenie pyłków komosy jest niskie w przeważającej części kraju. W czerwcu roślina ta w ogóle nie pyli w centrum oraz na południu kraju.
Średnim natężeniem pyłków cechuje się szczaw kwitnący od maja do czerwca. Niestety przez cały okres pylenia może być dokuczliwy dla osób, które są na niego uczulone.
CZYTAJ TAKŻE: