Rośliny w ogrodzie, które przyciągają kleszcze. Lepiej się ich pozbądź

Kleszcze są wyjątkowo niebezpiecznymi pasożytami, które przenoszą wiele chorób. Wybierając się na spacer do lasu czy na łąkę w okresie ich aktywności zabezpieczamy się za pomocą właściwego ubioru i specjalnych preparatów. Okazuje się jednak, że upodobały sobie również nasze przydomowe ogródki. Które rośliny przyciągają kleszcze? Wśród nich są bardzo popularne gatunki.

Kleszcze w ogrodzie stanowią duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. Które rośliny je przyciągają?
Kleszcze w ogrodzie stanowią duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. Które rośliny je przyciągają?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Kleszcze w ogrodzie stanowią duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. Które rośliny je przyciągają?
Kleszcze w ogrodzie stanowią duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt domowych. Które rośliny je przyciągają?123RF/PICSEL

W Polsce występuje ok. 20 odmian kleszczy. Zazwyczaj zaczynają żerować na przełomie lutego i marca (a nawet wcześniej, jeśli zima była wyjątkowo łagodna), jednak okres ich największej aktywności przypada na maj oraz czerwiec

Są bardzo niebezpieczne dla człowieka - jak podaje NFZ, tylko w 2020 r. na choroby odkleszczowe zachorowało ponad 20 000 osób. 

Kleszcze w ogrodzie. Jak żerują?

Kleszcze to pajęczaki żywiące się krwią ssaków. Ich ugryzienia nie są bolesne, ponieważ przebijając się przez skórę, wprowadzają do niej substancję znieczulającą. Niestety, mogą być bardzo niebezpieczne - zainfekowane kleszcze wywołują wiele poważnych chorób, takich jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcze wybudzają się już pod koniec zimy, gdy temperatura przekroczy 7-10 stopni Celsjusza. 

Największą ich aktywność obserwuje się w maju i czerwcu w godzinach porannych oraz wieczornych. W południe, gdy temperatura znacząco wzrasta, a powietrze jest suche, atakują znacznie rzadziej.

Pasożyty te lubią ciepłe i wilgotne miejsca, które dają schronienie przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Z tego względu kleszcze najczęściej gromadzą się w roślinności. Zazwyczaj wybierają trawy i krzewy sięgające maksymalnie 1,5 m wysokości (nie jest więc prawdą, że atakują ofiary, skacząc z drzew).

Najwięcej kleszy można spotkać na obrzeżach lasów, łąkach, polanach, w parkach, a nawet na miejskich trawnikach. Żerują wszędzie tam, gdzie z łatwością mogą znaleźć żywiciela. Potencjalną ofiarę potrafią zlokalizować już z odległości 20 m.

Kleszcze zazwyczaj żerują w trawach i krzewach dorastających maksymalnie do wysokości 1,5 m
Kleszcze zazwyczaj żerują w trawach i krzewach dorastających maksymalnie do wysokości 1,5 m123RF/PICSEL

Rośliny, które przyciągają kleszcze

Przydomowy ogródek czy działka rekreacyjna to raj dla kleszczy, szczególnie jeśli nie kosimy regularnie trawnika. Stwarza to idealne warunki do ich bytowania, a stała obecność ludzi oraz zwierząt domowych, takich jak psy, sprawia, że mają nieograniczony dostęp do pożywienia.

Prawdopodobnie wiele osób nie wie o tym, że istnieją rośliny, które przyciągają kleszcze bardziej, niż inne. Zazwyczaj wyróżniają się one intensywnym, słodkim zapachem.

Należą do nich m.in.:

  • czarny bez,
  • konwalie,
  • złocień,
  • berberys japoński,

Kleszcze w ogrodzie upodobały sobie również wysokie trawy, a także dające cień oraz wilgoć paprocie i bluszcze.

Rośliny te są bardzo popularne wśród ogrodników i działkowców i prawdopodobnie można je znaleźć w otoczeniu niejednego domu. Mimo że są bardzo efektowne, lepiej zachować ostrożność sadząc je na działce.

Krzewu czarnego bzu, mimo że pięknie wyglądają i pachną, stanowią ulubioną kryjówkę dla kleszczy
Krzewu czarnego bzu, mimo że pięknie wyglądają i pachną, stanowią ulubioną kryjówkę dla kleszczy123RF/PICSEL

Rośliny, które odstraszają kleszcze

Kleszcze w ogrodzie stanowią spory problem, na szczęście istnieją sposoby, by ograniczyć ich obecność. Oprócz specjalnych preparatów odstraszających pasożyty warto  posadzić na działce konkretną roślinność.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze?  Należą do nich m.in. lawenda, komarzyca, aksamitka czy pelargonia.

Aby skutecznie walczyć z pasożytami w ogrodzie zaleca się regularne koszenie trawnika, przycinanie krzewów i usuwanie chwastów. Można również zastosować naturalne opryski na kleszcze. 

Czytaj również:

Zobacz także: 

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas