Co pyli teraz? Kalendarz pylenia ważny dla każdego alergika

Pylenie roślin to problem wielu osób cierpiących na alergie. Znając kalendarz pylenia na 2024 rok, można lepiej przygotować się do sezonu. Alergicy najcięższy okres przeżywają wiosną i latem, ale jesień i zima także nie są wolne od alergenów. Kiedy okres pylenia się zaczyna, a kiedy się kończy? Co pyli w Polsce w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, a co we wrześniu czy październiku i kiedy brać leki antyhistaminowe?

  • Alergia to nadwrażliwość organizmu na alergeny i jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.
  • Alergię dzielimy na cztery podstawowe rodzaje: pokarmową, kontaktową, wziewną oraz alergię na jad. Alergia na pyłki to rodzaj alergii wziewnej. 
  • Istnieją środki farmakologiczne, zmniejszające uciążliwość objawów. Można również przeprowadzić odczulanie.
  • Co pyli teraz i jak sobie radzić z pyleniem roślin wiosną i latem? 

Alergia, znana też inaczej jako uczulenie, to pewna nadwrażliwość układu immunologicznego. Polega na jego nadmiernej reakcji na występujące w środowisku substancje, nazywane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych dolegliwości. W przypadku alergików kontakt z alergenami prowadzi jednak do wielu przykrych konsekwencji - różnych, w zależności od rodzaju alergii i jej natężenia. Silna alergia może nawet doprowadzić do śmierci na skutek wstrząsu anafilaktycznego. Zazwyczaj jest to skutek użądlenia pszczoły czy osy, spożycia uczulającego pokarmu czy leku.

Reklama

Alergie na pyłki i kalendarz pylenia na 2024 rok

Alergia na pyłki objawia się zwykle katarem siennym, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem, męczącym kaszlem, łzawieniem oczu, a nawet ich opuchnięciem czy zapaleniem spojówek. Może też wystąpić swędzenie gardła, a nawet uszu. U niektórych osób reakcja uczuleniowa jest bardzo silna, a u innych słabsza. Wszystko zależy od natężenia alergii. 

Warto wykonać testy alergiczne, aby wiedzieć, co nas dokładnie uczula. Zwykle jednak alergik jest w stanie wykryć, jaki rodzaj drzew czy traw go uczula, gdy alergia pojawia się okresowo. Wystarczy sprawdzić, co pyli w danym czasie.

Kiedy zaczyna się okres pylenia i kiedy kończy się alergia na pyłki? Objawy alergii na pyłki pojawiają się w okresie, gdy uczulające rośliny kwitną. Uczulać mogą pyłki drzew, pyłki traw, ale też pyłki chwastów, a nawet zarodniki grzybów pleśniowych. 

Jeśli chodzi o pyłki drzew, niektóre znajdują się w powietrzu już w styczniu. Zazwyczaj obecne są w nim do maja. Wtedy też pojawiają się w nim pyłki traw - choć z uwagi na ocieplenie klimatu coraz częściej następuje to wcześniej. Pyłki traw znajdują się w powietrzu do września. Od maja do września w powietrzu znajdują się też pyłki chwastów.

Pylenie brzozy i innych drzew. Jakie uczulają alergików?

Najczęściej uczulają drzewa wiatropylne. Polaków zwykle uczula brzoza, której natężenie pylenia przypada najczęściej na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. W powietrzu jej pyłki znajdują się już od końca marca.

Jakie drzewa uczulają? To głównie:

  • leszczyna
  • olcha
  • dąb
  • platan
  • buk
  • wierzba.

Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii pyłki topoli uczulają raczej rzadko. Jej puch działa drażniąco, jednak zwykle nie uczula. Pojawia się na przełomie maja i czerwca, czyli wtedy, gdy intensywnie pylą trawy, stąd wiele osób myli alergię na pyłki traw z alergią na pyłek topoli.

Jakie trawy uczulają?

Uczulenia na trawy to powszechny problem. Pyłki traw są jednym z głównych alergenów w okresie wiosenno-letnim. Wśród traw, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne, jest kilka gatunków obecnych w różnych regionach Polski. Najczęściej są to:

  • Tymotka łąkowa
  • Kupkówka pospolita
  • Mietlica pospolita
  • Kostrzewa czerwona
  • Wyczyniec łąkowy
  • Tomka wonna
  • Wiechlina łąkowa.

Uczulać mogą też trawy uprawne, jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż, sorgo, bambus, a nawet trzcina cukrowa. Alergeny zawarte w pyłkach traw są do siebie tak podobne, że uczulenie na pyłek jednej z nich może sprawić, iż uczulać będą wszystkie. Objawy alergii na pyłki traw są najbardziej uciążliwe w czerwcu i w lipcu, gdy ich pylenie jest niezwykle intensywne.

Co teraz pyli? Kalendarz pylenia 2024 - styczeń, luty, marzec

Co pyli w styczniu? Najwcześniej zaczyna pylić leszczyna. Powinno to mieć miejsce w trzeciej dekadzie stycznia, jednak z uwagi na cieplejsze zimy może się to przesunąć nawet na początek miesiąca. W styczniu może pylić również olcha, choć najczęściej rozpoczyna pylenie dopiero w lutym.

Co pyli w lutym i w marcu? W lutym pyli leszczyna i olcha. Ich pyłki będą znajdować się w powietrzu do przełomu marca i kwietnia. W marcu najsilniej uczulają właśnie pyłki olchy. Do tego dochodzą pyłki topoli i wierzby. 

Drzewa i trawy. Co pyli wiosną? Pylenie w kwietniu, maju i czerwcu

W kwietniu intensywnie pyli brzoza. W powietrzu unoszą się również pyłki topoli, olchy, cisu, jesionu i dębu. Już pod koniec kwietnia może się rozpocząć pylenie traw. Co pyli w maju? Przede wszystkim trawy. Do końca tego miesiąca pyli dąb. 

W czerwcu intensywnie pylą trawy, pokrzywa i babka. W czasie tego miesiąca niektórzy odczuwają dolegliwości spowodowane pyłkami kwitnącej lipy i platanów.

Co teraz pyli? Kalendarz alergików na wakacje - lipiec, sierpień i wrzesień

Okres wakacyjny jest trudny dla alergików. W lipcu i sierpniu intensywnie pylą trawy. W lipcu reakcje alergiczne może powodować kwitnienie żyta, komosy, pokrzywy, babki lancetowatej, szczawiu i rzepaku. Zaczyna też pylić bylica pospolita. Niektórym mogą przeszkadzać pyłki lipy.

Co pyli w sierpniu? Przede wszystkim chwasty i trawy. Na przełomie sierpnia i września stężenie pyłku traw zaczyna jednak powoli spadać. 

We wrześniu utrzymują się jeszcze w powietrzu pyłki babki, komosy, bylicy i pokrzywy.

Co pyli jesienią? Kalendarz pylenia na październik, listopad i grudzień

Jesienią objawy alergii zazwyczaj są mniejsze. To dobry czas dla osób uczulonych na pyłki traw, które wreszcie mogą odetchnąć. Bylica może pylić aż do początku października. Do końca października może jeszcze pylić komosa, jednak jej stężenie nie jest duże. W tym miesiącu pyli też pokrzywa, szczaw i babka. W listopadzie objawy alergii odczuwają osoby z alergią na zarodniki grzybów pleśniowych czy roztocza. Podobnie w grudniu dolegliwości odczuwają już tylko alergicy uczuleni na grzyby pleśniowe, roztocza i kurz.

Alergia na pyłki traw czy alergia na pyłki drzew są dość częste. Wiele osób, gdy zaczyna odczuwać niepokojące objawy, zastanawia się, co teraz pyli. Znając kalendarz pylenia 2024, możemy lepiej przygotować się do sezonu alergicznego. Lekarstwa przeciwko alergii wziewnej należy zacząć przyjmować wcześniej, nim jeszcze dojdzie do reakcji alergicznej. Warto pamiętać, że dokładne rozpoczęcie i zakończenie pylenia może być nieco odmienne w każdym roku, w zależności od pogody. Sezon alergiczny w Polsce różni się też w zależności od regionu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pylenie roślin | alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy