Co pyli teraz? Kalendarz pylenia 2023 ważny dla każdego alergika
Co teraz pyli? Poznając kalendarz pylenia na 2023 rok, można lepiej przygotować się do sezonu. Alergicy najcięższy okres przeżywają wiosną i latem, jednak jesień czy zima również nie są wolne od alergenów. Dlatego warto wiedzieć, kiedy zaczyna się okres pylenia i kiedy się kończy, by w odpowiedniej chwili zacząć brać leki antyhistaminowe. Co pyli w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, a co we wrześniu czy październiku?
- Alergia to rodzaj nadwrażliwości organizmu na alergeny. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.
- Alergię dzielimy na cztery podstawowe rodzaje: pokarmową, kontaktową, wziewną oraz alergię na jad. Alergia na pyłki to rodzaj alergii wziewnej.
- Istnieją środki farmakologiczne, zmniejszające uciążliwość objawów. Można również przeprowadzić odczulanie.
- Co pyli teraz i jak sobie radzić z pyleniem wiosną i latem?
Alergia, znana też inaczej jako uczulenie, to pewna nadwrażliwość układu immunologicznego. Polega na jego nadmiernej reakcji na występujące w środowisku substancje, nazywane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych dolegliwości. W przypadku alergików kontakt z alergenami prowadzi jednak do wielu przykrych konsekwencji - różnych, w zależności od rodzaju alergii i jej natężenia. Silna alergia może nawet doprowadzić do śmierci na skutek wstrząsu anafilaktycznego. Zazwyczaj jest to skutek użądlenia pszczoły czy osy, spożycia uczulającego pokarmu czy leku.
Alergia na pyłki objawia się zwykle katarem siennym, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem, męczącym kaszlem, łzawieniem oczu, a nawet ich opuchnięciem czy zapaleniem spojówek. Może też wystąpić swędzenie gardła, a nawet uszu. U niektórych osób reakcja uczuleniowa jest bardzo silna, a u innych słabsza. Wszystko zależy od natężenia alergii.
Warto wykonać testy alergiczne, aby wiedzieć, co nas dokładnie uczula. Zwykle jednak alergik jest w stanie wykryć, jaki rodzaj drzew czy traw go uczula, gdy alergia pojawia się okresowo. Wystarczy sprawdzić, co pyli w danym czasie.
Kiedy zaczyna się okres pylenia i kiedy kończy się alergia na pyłki? Objawy alergii na pyłki pojawiają się w okresie, gdy uczulające rośliny kwitną. Uczulać mogą pyłki drzew, pyłki traw, ale też pyłki chwastów, a nawet zarodniki grzybów pleśniowych.
Jeśli chodzi o pyłki drzew, niektóre znajdują się w powietrzu już w styczniu. Zazwyczaj obecne są w nim do maja. Wtedy też pojawiają się w nim pyłki traw - choć z uwagi na ocieplenie klimatu coraz częściej następuje to wcześniej. Pyłki traw znajdują się w powietrzu do września. Od maja do września w powietrzu znajdują się też pyłki chwastów.
Najczęściej uczulają drzewa wiatropylne. Polaków zwykle uczula brzoza, której natężenie pylenia przypada najczęściej na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja. W powietrzu jej pyłki znajdują się już od końca marca.
Jakie drzewa uczulają? To głównie:
- leszczyna
- olcha
- dąb
- platan
- buk
- wierzba.
Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii pyłki topoli uczulają raczej rzadko. Jej puch działa drażniąco, jednak zwykle nie uczula. Pojawia się na przełomie maja i czerwca, czyli wtedy, gdy intensywnie pylą trawy, stąd wiele osób myli alergię na pyłki traw z alergią na pyłek topoli.