Psy z włosami. Nie mają sierści, ale czy są idealne dla alergika?

Aktualizacja

Wiedza, jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści, może przydać się alergikom, które marzą o własnym pupilu. Istnieją bowiem czworonogi, które nie uczulają tak intensywnie jak większość pupili, przez co nie stanowią takiego zagrożenia dla zdrowia osób nadwrażliwych. Wbrew pozorom jest ich sporo. Poczynając od uroczych małych psów z włosami, przez psy średniej wielkości, po majestatyczne duże psy z włosami.

Małe samoyedy są urocze. Trzeba jednak pamiętać, że puchate maluchy dość szybko wyrosną na duże psy z włosami zamiast sierści
Małe samoyedy są urocze. Trzeba jednak pamiętać, że puchate maluchy dość szybko wyrosną na duże psy z włosami zamiast sierści123RF/PICSEL

  • Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Pomimo dobrych chęci alergicy nie jednak mogą pozwolić sobie na adopcję każdego zwierzęcia ze schroniska. 
  • Życie z uczuleniem na sierść pupila może być niezwykle męczące. Jednak nawet z tak niewygodną przypadłością nie trzeba całkowicie rezygnować z posiadania ukochanego czworonoga pod swoim dachem. 
  • Jakie rasy psów mają włosy zamiast sierści i przez to są bardziej bezpiecznie dla osób nadwrażliwych na standardowe psie futro? Wbrew pozorom, takich zwierząt jest sporo. A oto nasz przegląd najładniejszych psów z włosami. 

Najładniejsze psy z włosami. Czym się charakteryzują?

Przez psy z włosami rozumieć powinniśmy grupę ras psów, które wyróżniają się niestandardową dla większości czworonogów warstwą ochronną ciała.

Poza typowym włosem okrywowym w swoim futrze z reguły nie posiadają one dużej ilości tzw. podszerstka, a więc miękkiej krótkiej sierści przy skórze, przez którą zwierzęta częściej linieją. Jest on miękki i ułatwia psom tzw. izolację termiczną (utrzymanie prawidłowej temperatury w zmiennych warunkach atmosferycznych).

Trzeba pamiętać, że choć psy z włosami uczulają mniej, ryzyko to nigdy nie znika w stu procentach. Przyczyną alergii może być bowiem nie tylko sierść, ale również naskórek, czy wydzielina czworonoga. Przyjmuje się jednak, że u przypadku psów pozbawionych sierści i psów z włosami okrywę skóry łatwiej utrzymać w czystości, a to sprawia są one bezpieczniejsze dla osób nadwrażliwych.

Małe psy z włosami. Te czworonogi są naprawdę urocze

Małe psy z włosami okażą się dobrym wyborem dla osób, które np. mieszkają w bloku, przez co nie mogą pozwolić sobie na wygospodarowanie dużej przestrzeni dla większego czworonoga. Z reguły są też mniej kosztowne i łatwiej z nimi podróżować. Nie oznacza to jednak, że wymagają mniej uwagi.

  • Yorkshire terier

To towarzyska rasa psów o dość zadziornym charakterze. Ich wielkość nie przekracza 25 cm, a waga najczęściej wynosi od 2 do 3 kg. Pomimo niewielkich rozmiarów, są jednak energiczne, pewne siebie i chętnie manifestują swoją niezależność, więc nie będą dobrym wyborem dla leniuchów. Sierść Yorkshire terierów jest prosta, lśniąca i miękka w dotyku. Wymaga regularnego podcinania i pielęgnacji.

Yorkshire terier
Yorkshire terier123RF/PICSEL

Maltańczyki to piękne jasnowłose psy o gęstym, prostym i jedwabistym włosiu, które jednak wymaga starannej pielęgnacji. Najlepiej czesać je codziennie, a co 2-3 miesiące zabierać do groomera. Osiągają mniej więcej 25 cm, a ich waga dochodzi do około 4 kg. Są energiczne i źle znoszą samotność. Potrzebują uwagi i pieszczot ze strony swoich opiekunów. Nie będą zatem dobrym towarzyszem dla osób zapracowanych.

Maltańczyk
Maltańczyk123RF/PICSEL
  • Shih tzu

Waga uroczego pieska Shih tzu dochodzi do 8 kg, a jego wzrost do 25-27 cm. Czworonóg ma długą i jedwabistą sierść, która wymaga regularnego wyczesywania i skracania co 2-4 miesiące. To mały pies z włosami, który dużo śpi, lecz potrzebuje długich spacerów. Szybko przywiązuje się do opiekuna. Idealnie sprawdzi się w rodzinie z dziećmi.

Shih tzu
Shih tzu123RF/PICSEL

Średnie psy z włosami. Kompromis pomiędzy małym, a dużym czworonogiem

Średnie psy z włosami zamiast sierści wcale nie są mniej urocze od małych pupili. Nie są może aż tak delikatne i potrzebują więcej przestrzeni, niż ich mniejsi bracia, ale nie zalicza się ich także do grupy psich mocarzy.

  • Bolończyk

To pies o dość łagodnym usposobieniu. Do szczęścia wystarczą mu krótkie, spokojne spacery, dzięki czemu może być doskonałym towarzystwem dla osób starszych, które czują się nieco samotne. Ma kędzierzawą, śnieżnobiałą sierść o włochatej strukturze, dzięki której często nie linieje. Waży średnio od 2,5 do 4 kg, a jego średnia wielkość wynosi od 25 do 40 cm.

Bolończyk
Bolończyk123RF/PICSEL
  • Pudel średni

Pudle to eleganckie, lojalne i bardzo inteligentne psy o wadze około 10 kg i wzroście dochodzącym do 45 cm w kłębie. Mogą być zazdrosne o swojego właściciela, do którego szybko się przywiązują. Posiadają gęste, kręcone włosy, które jednak rzadko linieją. Wymagają czasochłonnej pielęgnacji, regularnego rozczesywania sierści i kąpieli wraz z suszeniem. Są skore do zabawy i potrzebują umiarkowanej dawki ruchu.

Pudel średni
Pudel średni123RF/PICSEL
  • Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny jest średniej wielkości psem z włosami o falistej strukturze. Osiąga od 43 do 57 cm, a jego waga wynosi od 16 do 27 kg. Jest przyjazny, towarzyski i aktywny. Uwielbia długie, wyczerpujące spacery, a jego sierść wymaga regularnego trymowania. Lubi dzieci i nie ma skłonności do agresji. Gęsty włos zaleca się strzyc co 4 do 8 tygodni i szczotkować kilka razy w tygodniu.

Portugalski pies dowodny
Portugalski pies dowodny123RF/PICSEL

Duże psy z włosami. Te "puchate olbrzymy" są bezpieczne dla alergików

Duże psy z włosami zamiast sierści, najlepiej będą czuły się w domu z ogrodem lub mieszkaniu o dużym metrażu. Te puchate olbrzymy potrzebują więcej miejsca niż małe psy z włosami. Na ogół potrzebują również większej dawki ruchu i pożywienia.

Ta rasa psów osiąga średnio od 48 do 60 cm wysokości w kłębie, a waga pupili wynosi od 16 do 30 kg. Samoyedy mają elastyczną sierść i choć często linieją, ilość martwego naskórka, jaki po sobie pozostawiają, wcale nie jest duża. Ich włosy okrywowe są znacznie dłuższe i sztywniejsze niż podszerstek. Wbrew swym rozmiarom, samoyedy są raczej miłe i delikatne. To radosny i towarzyski pies, który uwielbia ruch na świeżym powietrzu i nie wykazuje skłonności do agresji.

Samoyedy
Samoyedy
  •  Komondor

To duża rasa psów z włosami zamiast sierści o masie od 50 do 60 kg i wielkości w kłębie w granicach od 64 do 76 cm. Wyróżnia ją charakterystyczne mało liniejące futro o strukturze przypominającej nieco... owczą wełnę lub dredy. Komondor to mądry, niezależny pies o naturze stróża. W stosunku do właściciela jest łagodny, lecz przy obcych może stawać się nieufny. Jest bardzo aktywny, jednak nie jest to rasa zbyt czuła. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebuje kontaktu z właścicielem.

Komondor
Komondor123RF/PICSEL
  • Goldendoodle

Goldendoodle jest kolejnym dużym psem, na którego warto zwrócić uwagę. Ta rasa waży do 21 kg przy wysokości w kłębie od 56 do 66 cm. Nie ma skłonności do nadmiernego linienia, lecz jego sierść wymaga szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu. Kąpiel powinna odbywać się przynajmniej co 2-3 miesiące. Pies ten jest aktywny i towarzyski, a także podatny na szkolenia.

Goldendoodle
Goldendoodle123RF/PICSEL

Czytaj również:

Zobacz także: 

Psy dla alergików. Te rasy mają wyjątkową zaletęInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas