Piekielne lato na Bałkanach. Meteorolog ostrzega

Wakacje w Chorwacji będą wyjątkowo upalne. Meteorolodzy prognozują, że w związku z upałami znacznie wzrośnie ryzyko suszy. Średnia temperatura powietrza jest wyjątkowo wysoka nie tylko na Bałkanach.

Chorwacji grozi piekielne lato
Chorwacji grozi piekielne lato123RF/PICSEL

W lipcu i sierpniu w Chorwacji spodziewane jest prawdziwie piekielne lato, podczas którego ryzyko suszy wzrośnie - ostrzegł w sobotę dziennik "Jutarnji list", powołując się na prognozy meteorologa Zorana Vakuli.

Upalne lato w Chorwacji i nie tylko

W ostatnich tygodniach Chorwacja doświadczała na przemian upałów, powodzi i burz. "W nadchodzących dniach temperatura wzrośnie i znów będzie gorąco" - zaznaczył.

Chorwacki meteorolog ostrzegł, że parująca w gorące dni woda po ostatnim okresie opadów może doprowadzić do szerokiego poczucia dyskomfortu wśród społeczeństwa. Komentując prognozę długoterminową zauważył, że przewidywania dotyczące lipca i sierpnia wskazują na bardzo wysokie prawdopodobieństwo dodatniego odchylenia od średniomiesięcznej średniej temperatury powietrza dla obu miesięcy.

W okresie tym - jak podkreślił - istnieje wysokie ryzyko okresu suchego, spotęgowanego przez mniejsze niż zwykle opady.

Vakula dodał, że średnia temperatura powietrza nie tylko od początku roku, ale także w ciągu ostatnich 12 miesięcy jest rekordowo wysoka nie tylko na poziomie lokalnym, ale także na globalnym.

Niedawno w Egipcie zanotowano rekordowo wysoką temperaturę. Termometry pokazały ponad 50 stopni Celsjusza. Tak ciepło nie było od kilkudziesięciu lat.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas