Padł rekord, prawie 51 stopni w cieniu. Polacy jeżdżą tam na wakacje
W piątek, 7 czerwca w Egipcie zanotowano rekordowo wysoką temperaturę. Termometry pokazały ponad 50 stopni Celsjusza. Tak ciepło nie było od kilkudziesięciu lat.
Egipscy meteorolodzy poinformowali, że w mieście Asuan położonym w Egipcie odnotowano zawrotną temperaturę 50,9 st. C. w cieniu. To jedna z najwyższych temperatur w historii, jakie odnotowano w historii tego regionu.
W południowej części Egiptu tak upalna pogoda nie jest niczym nowym, zwłaszcza w jego najbardziej na południe wysuniętym mieście Asuan. Jak zauważyli meteorolodzy z Egyptian Meteorological Authority (EMA), zbliżone temperatury (59,3 st. C) zostały odnotowane w miastach Daraw i Kharga odpowiednio 6 czerwca 2006 r. i 31 lipca 2007 r. Ostatni raz tak wysoką temperaturę odnotowano w 1918 r. (51 st. C).
Eksperci rekordowe upały przypisują lokalnym czynnikom środowiskowym wzmacnianym przez globalne zmiany temperatury. Ostrzegają jednocześnie, że tak ekstremalne upały mogą stać się częstsze i dotkliwsze. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach, unikanie aktywności w porze, gdy powietrze jest najbardziej nagrzane oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Dlaczego w Egipcie są tak wysokie temperatury?
W Asuanie i Luksorze są najgorętsze letnie dni ze wszystkich miast w Egipcie. Asuan to także jedno z najgorętszych, najbardziej słonecznych i suchych miast na świecie. Średnie maksymalne temperatury stale przekraczają 40 st. C, a średnie roczne opady wynoszą mniej niż 1 mm.
Asuan położony jest w południowej części kraju, w pobliżu północnej granicy Jeziora Nasera, który w rzeczywistości jest jednym z największych na świecie zbiorników zaporowych. Powstał przez przegrodzenie Nilu Wysoką Tamą Asuańską w 1971 roku. Ale co w tym przypadku ważniejsze, położony jest zaledwie ok. pół stopnia szerokości geograficznej na północ od Zwrotnika Raka, co w przeliczeniu daje ok. 72 km.
Aby wyjaśnić wysokie temperatury, przenieśmy się nieco na południe, na równik. To właśnie tam dociera najwięcej promieniowania słonecznego. Sprawia ono, że woda paruje z powierzchni lądu i roślin (ewapotranspiracja). Ciepłe, wilgotne powietrze unosi się do góry i się ochładza. Woda ulega skropleniu, tworzy chmury i po południu zaczyna padać ciepły deszcz. To tzw. deszcze zenitalne. Pozbawione wilgoci suche powietrze przemieszcza się na północ i na południe, gdzie opada w okolicach Zwrotnika Raka i Zwrotnika Koziorożca.
Unosząc się do góry, wilgotne powietrze ochładza się z prędkością ok. 0,6 st. C na każde 100 metrów. Suche powietrze nagrzewa się z o 1 st. C na każde 100 metrów. W związku z tym na zwrotniki opada masa nagrzanego powietrza, które sprawia, że to właśnie te obszary charakteryzują się najwyższymi wartościami temperatury - pustynie na Ziemi rozmieszczone są z grubsza wzdłuż zwrotników.
Pozostałe wahania temperatury, w tym występowanie tak ekstremalnych upałów to kwestia lokalnych uwarunkowań obszaru oraz zmian klimatu, na co zwrócili egipscy meteorolodzy. W tym przypadku napłynęły dodatkowo masy gorącego powietrza, potęgując i tak dotkliwy upał.