Polska nie poradziła sobie z segregacją i recyklingiem. Jest reakcja KE

Komisja Europejska wezwała wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć celu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów na 2020 r. wynoszącego 50 proc.

Komisja Europejska wezwała aż 18 krajów UE do wytłumaczenia, dlaczego nie osiągnęły celów recyklingu odpadów za 2020 r. Wśród tych krajów jest Polska
Komisja Europejska wezwała aż 18 krajów UE do wytłumaczenia, dlaczego nie osiągnęły celów recyklingu odpadów za 2020 r. Wśród tych krajów jest Polska123RF/PICSEL

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec wszystkich krajów Unii Europejskiej w związku z nieosiągnięciem przez nie celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. KE skierowała do całej "27" wezwanie do usunięcia uchybień.

Cele recyklingu. Polska wśród państw, które nie osiągnęły poziomów za 2020 r.

Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły ustalonego na 2020 r. celu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło

Poziom ten powinien wynieść dla 2020 r. 50 proc. Tymczasem, jak wynika z danych GUS, w 2020 r. do recyklingu w Polsce trafiło niecałe 26,7 proc. wytworzonych odpadów. To o prawie połowę za mało.

Do końca 2025 r. co najmniej 65 proc. wszystkich odpadów opakowaniowych powinno zostać poddane recyklingowi; do końca 2030 r. - 70 proc. Ustalone cele recyklingu dla różnych materiałów obejmują najpóźniej do końca 2030 r.: 75 proc. dla szkła, 85 proc. dla papieru i tektury, 80 proc. dla żelaza, 60 proc. dla aluminium, 55 proc. dla tworzyw sztucznych i 30 proc. dla drewna. Wciąż wiele z tych celów nie zostało jednak osiągniętych.

Także w dyrektywie w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przewidziano wymóg selektywnej zbiórki i właściwego przetwarzania tego typu odpadów oraz określono cele w zakresie ich zbierania, odzysku i recyklingu. 

Minimalny poziom zbierania, który ma być osiągany corocznie przez państwa członkowskie, wynosi 65 proc. średniej masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z importu i wprowadzonego na rynek danego kraju w ciągu ostatnich trzech lat lub, alternatywnie, 85 proc. sprzętu wyprodukowanego w danym państwie członkowskim. Także w tym wypadku większość państw Unii nie zdołała zebrać wystarczającej ilości e-odpadów oddzielnie, w związku z czym nie osiągnęła unijnego celu w zakresie zbiórki.

Państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję.

Źródło: Interia/PAP

"Wydarzenia": Polacy wciąż mają problemy z segregacją śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas