Mikroplastik jest dosłownie wszędzie. Ale tutaj nikt się go nie spodziewał
Po raz pierwszy w płynie pęcherzykowym ludzkich jajników wykryto mikroplastik. Wywołuje to nowe pytania o potencjalny wpływ tych wszechobecnych i toksycznych substancji na płodność kobiet. Luigi Montano, badacz z Uniwersytetu Rzymskiego i główny autor badania, twierdzi że wyniki są “bardzo alarmujące”.

Już wcześniej wspominaliśmy na łamach Zielonej Interii, że mikroskopijne drobiny plastiku z łatwością przenikają do naszych mózgów. Najnowsze badanie przedstawia bardzo niepokojący obraz tego zjawiska. Badacze ustalili, że mózg jest o wiele bardziej narażony na wpływ mikroplastiku niż inne organy. Niestety, ale mikroplastik wpływa też na płodność kobiet.
Mikroplastik wykryty w kobiecych jajnikach
Badanie przeprowadzone przez włoskich naukowców zostało opublikowane na łamach Ecotoxicology and Environmental Safety. Jak można przeczytać na łamach The Guardian, zbadano 18 kobiet na obecność mikroplastiku w płynie pęcherzykowym. Kobiety są leczone w klinice leczenia niepłodności w Salerno we Włoszech. Mikroplastik wykryto u 14 z nich.
To odkrycie powinno stanowić ważny sygnał ostrzegawczy dotyczący inwazyjności nowych zanieczyszczeń w żeńskim układzie rozrodczym
W artykule zwrócono uwagę na "możliwą korelację między stężeniem mikroplastiku", a zdrowiem reprodukcyjnym u kobiet biorących udział w nowym badaniu. Montano dodał, że bisfenol, ftalany, Pfas i inne wysoce toksyczne substancje chemiczne, które wykorzystują mikroplastiki jako "konia trojańskiego", aby dostać się do organizmu i do jajników, są "bardzo niebezpieczne". Substancje chemiczne są już dobrze znane z zakłócania gospodarki hormonalnej i szkodzenia zdrowiu reprodukcyjnemu kobiet.

Artykuł Montano jest częścią większego projektu, którym kieruje. W jego ramach wykrył również mikroplastik w ludzkim moczu i nasieniu oraz bada wpływ toksycznych substancji na płodność. Podejrzewa, że mikroplastik jest jednym z czynników chemicznych powodujących gwałtowny spadek liczby plemników oraz ich jakości.
Ponadto badania na zwierzętach powiązały obecność mikroplastiku z dysfunkcją jajników i problemami zdrowotnymi, takimi jak zmniejszone dojrzewanie oocytów i mniejsza zdolność do zapłodnienia. Inne badanie na myszach wykazało też zmiany w tkance jajnika.
Mikroplastik to śmiertelne zagrożenie
Zespół Montano prowadzi też badania mające na celu ustalenie, w jakim stopniu ograniczenie stosowania plastiku w kuchni i stosowanie odpowiedniej diety może obniżyć poziom mikroplastiku w organizmie. Informowaliśmy, że zaktualizowano listę produktów spożywczych, które zawierają mikroplastik. Do niechlubnej grupy dołączyły m.in. ryby, sól czy cukier. Chociaż ludzie nie dostrzegają na co dzień problemu, jakim jest przedostawanie się mikrocząstek do środowiska, skala tego zjawiska wciąż rośnie. Cierpią na tym zwłaszcza zwierzęta, ale nie tylko one. Każdy z nas połyka cząstki mikroplastiku i ma je w organizmie. Znajdują się one też w jedzeniu.
W badaniu opisanym w czasopiśmie "Environmental Research" stwierdzono, że 90 proc. próbek białka, zarówno tego roślinnego, jak i zwierzęcego, zawiera mikroskopijne fragmenty plastiku. Zmusza to do stworzenia nowej listy artykułów spożywczych "bogatych" w mikroplastik.