Koala

Aktualizacja

Koala (Phascolarctos) jest gatunkiem torbacza. To endemit i symbol Australii. Charakterystycznymi cechami koali są miękkie, szare futro, zaokrąglona głowa, duża, czarna nos i duże, zaokrąglone uszy. Te sympatyczne zwierzęta żywią się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, co sprawia, że są z nim silnie związane. Niestety, koale są zagrożone wyginięciem głównie przez utratę ich naturalnego środowiska, wylesianie oraz pożary.

Koala to najbardziej rozpoznawany gatunek zwierząt w Australii.
Koala to najbardziej rozpoznawany gatunek zwierząt w Australii.123RF/PICSEL

Koala - najważniejsze informacje

Rodzaj:
koala
Rodzina:
koalowate
Rząd:
dwuprzodozębowce
Gromada:
ssaki
Typ:
kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Obecnie jedynym żyjącym gatunkiem tego rodzaju jest koala australijski. Żyje on w australijskich lasach eukaliptusowych i w zachodniej Australii.  Zwierzę to jest endemitem. Oznacza to, że nie występuje w środowisku naturalnym na innych terenach poza jednym, niewielkim obszarem.

Co je koala? 

Koale żywią się wyłącznie liśćmi eukaliptusa, a poszukując ich, zdarza im się odbywać dłuższe wędrówki. Nigdy nie piją – wodę potrzebną do życia czerpią z roślinnego pokarmu.

Zwierzęta te prowadzą nocny i nadrzewny tryb życia oraz rzadko schodzą na ziemię. Śpią na drzewach, a nawet wędrują, poruszając się między ich koronami. Przesypiają do 20 h na dobę. W tym czasie ich organizm wytwarza substancję (białko enzymatyczne – cytochrom P450), która neutralizuje toksyny znajdujące się w zjedzonych przez nie liściach eukaliptusa.

W czasie godów samce kopulują ze wszystkimi samicami, które spotkają. Ciąża u tych zwierząt trwa zaledwie miesiąc. Po tym czasie na świat przychodzi najczęściej jedno młode. Przyczepia się ono do sutka matki i chowa w jej torbie. Przez pół roku pije matczyne mleko. Po tym czasie do jego jadłospisu wchodzi pokarm przetrawiony w jelicie matki, czyli jej odchody. Kiedy nadchodzi kolejny okres godowy, samica przestaje opiekować się młodym.

Czy koala to miś, czy torbacz? 

Choć wiele osób nazywa koalę misiem, to nie ma on nic wspólnego z niedźwiedziowatymi. Koale, podobnie jak kangury, są torbaczami. 

Samce mają do ok. 80, a samice do ok. 70 cm długości. U koali charakterystyczne są:

  • duża głowa i pokryte futrem uszy;
  • jedwabiste, brązowe, srebrzyste lub szare futro – u niektórych osobników pojawią się białe akcenty na brzuchu;
  • pięciopalczaste łapy z długimi pazurami, które umożliwiają zwinne wspinanie się po drzewach, utrzymywanie na pniach i gałęziach;
  • spłaszczony, czarny nos z dużymi nozdrzami;
  • torba, w której przez ok. 5,5 miesiąca przebywają młode tych zwierząt. Tuż po urodzeniu młode koale ważą zaledwie 1 gram, są wielkości bobu i nie widzą.

Czy koala jest pod ochroną?

Od 1927 koale znajdują się pod ochroną. Od tego czasu ich liczba podwoiła się.

Koala jest jednak ciągle zwierzęciem zagrożonym wyginięciem. Niegdyś populację tych zwierząt dziesiątkowali kłusownicy, którzy polowali na nie dla ich cennego futra. Dziś wiele z torbaczy ginie w pożarach australijskich lasów. 

Umierają, tracą wzrok lub stają się bezpłodne na skutek chlamydii – choroby wenerycznej. Problem dla tych zwierząt jest również wylesianie. 

W ten sposób tracą one swoje naturalne siedliska i muszą odbywać wyczerpujące wędrówki w poszukiwaniu pożywienia.

Dlaczego koala tuli się do drzew? 

Koale nie bez powodu przytulają się do drzew, a w przypadku ludzi nie robią tego z potrzeby czułości. Te zwierzęta nie pocą się i trudno im się ochłodzić. Szansą na to jest właśnie kontakt z chłodnym pniem, konarem lub ludzką skórą.

Koale nie są najlepsze w chodzeniu po ziemi – przeszkadzają im w tym długie pazury.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas