Koale oficjalnie zagrożone. Australia wpisała je na listę

Australijskie władze oficjalnie wpisały koalę na listę gatunków zagrożonych na wschodnim wybrzeżu kraju. Liczebność tych ssaków, które są jednym z symboli narodowych Australii, w ostatnich latach drastycznie spadła. Powodem wymierania koali są przede wszystkim zmiany klimatu i działalność człowieka.

Koale australijskie zostały oficjalnie wpisane na listę gatunków zagrożonych
Koale australijskie zostały oficjalnie wpisane na listę gatunków zagrożonych Lisa Maree Williams / StringerGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Koala australijski niegdyś bardzo licznie zamieszkiwał tereny najmniejszego kontynentu świata. Liczebność gatunku  w ostatnim czasie jednak drastycznie spadła. Powodem tego są zmiany klimatu oraz wylesianie. Bezpośrednie przyczyny wymierania koali to pożary lasów, susza oraz choroby.

Australijski rząd federalny poinformował, że koala został wpisany na listę gatunków zagrożonych na terenie Australijskiego Terytorium Stołecznego oraz stanów Queensland i Nowa Południowa Walia na wschodzie kraju. To właśnie na tych obszarach naturalnie występuje koala australijski.

Wiele koali ucierpiało podczas pożarów lasów w Australii
Wiele koali ucierpiało podczas pożarów lasów w AustraliiAgencja FORUM

Koala wpisany na listę gatunków zagrożonych

Te wyjątkowe ssaki zostały wpisane na listę gatunków narażonych w 2012 roku. Jednak od tamtej pory ich liczebność cały czas malała. Dlatego władzom Australii zarzuca się niewystarczające działania na rzecz ochrony tego ikonicznego gatunku. O tym, że zwierzęta wkrótce mogą być zagrożone wyginięciem rząd informował już w zeszłym roku.

Jak zapowiedziała australijska minister do spraw środowiska Sussan Ley, dodanie koali na listę gatunków zagrożonych przyzna im priorytet pod kątem ochrony zwierząt. Władze tworzą także plan przywrócenia populacji gatunku. Siedliska koali będą także uwzględniane przy rozpatrywaniu planów zagospodarowania terenu.

Szacuje się, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu ochrony koali australijskiego, gatunek ten może wyginąć już w 2050 roku. Tylko na przełomie 2019 i 2020 roku pożary lasów doprowadziły do śmierci 5 tys. osobników i wpłynęły na 24 proc. siedlisk koali w Nowej Południowej Walii.

- Koale przeszły z listy gatunków narażonych do zagrożonych w ciągu dekady. To szokująco szybki spadek - zauważa Stuart Blanch z WWF Australia. - Decyzja (o wpisaniu koali na listę gatunków zagrożonych - red.) jest dobra, ale nie sprawi, że koale przestaną się zbliżać do wymarcia jeśli nie wprowadzone zostaną ostrzejsze przepisy i zachęty dla właścicieli ziemi, aby chronić ich siedliska - dodaje.

Ekolodzy oceniają, że w Australii żyje obecnie już tylko około 50 tys. osobników tego gatunku.

Źródła: BBC, Science Alert

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas